اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

چهل و چهار روز بعد از آنکه «عباس آخوندی» در قامت وزیر راه و شهرسازی دولت دوازدهم طی نامه‌ای نسبت به صحت مدرک تحصیلی رییس کمیسیون عمران مجلس نهم و رییس ستاد انتخاباتی استان تهران ابراهیم رییسی اعتراض کرد هدف شدید‌ترین انتقادها در روزنامه‌های اصولگرای صبح تهران قرار گرفت. هنوز 24 ساعت از مطرح شدن نام «عباس آخوندی» و «پیروز حناچی» برای انتخاب شهردار آینده پایتخت سپری نشده بود که فضای رسانه‌ای کشور از شایعه رد صلاحیت این دو پر شد؛ آن هم شایعه‌ای که یک خبرگزاری رسمی ابتدا آن را مطرح کرد؛ «هر ۲ گزینه شهرداری تهران رد شدند». ماجرا به ردصلاحیت محدود نشد. نگاهی به روزنامه صبح کشور نشان می‌دهد روزنامه‌های جریان اصولگرا اصلا از مطرح شدن «عباس آخوندی» به عنوان یکی از دو گزینه نهایی شهردار آتی پایتخت خوشحال نیستند و با توپ علیه او موضع گرفتند. خبرگزاری‌ فارس و بخش آنلاین روزنامه جوان نیز این ناخوشنودی را ملموس‌تر نشان دادند. آنها حتی سعی کردند موضوع استعفای «عباس آخوندی» از دولت و اختلاف‌نظر او با رییس‌جمهور را برای نامناسب‌بودن این گزینه مدیریت شهری پایتخت برجسته کنند و از زبان کسی این موضوع را مطرح کردند که پیش‌تر در مهر1394 در مجلس و در جریان استیضاح آخوندی از او دفاع کرده بود. خبرگزاری فارس به سراغ «محمدرضا باهنر» رفته بود تا این مهندس اهل سیاست که در جریان استیضاح آخوندی بر سر مسکن مهر پایش به مجلس کشیده شده بود، بگوید: «آخوندی با دولت اختلاف‌نظر جدی دارد و نمی‌دانم اینکه یک شهردار مغضوب دولت باشد به مصلحت شهر تهران، شورای شهر، دولت و شهردار تهران است یا خیر.» رییس جبهه پیروان خط امام و رهبری به خبرگزاری فارس تاکید کرده بود: «من شنیده‌ام که دولت به صورت مستقیم و غیرمستقیم مخالفت خود را به شورای شهر رسانده که ما با شهردار شدن آخوندی مخالف هستیم. اما نمی‌دانم در موقعیتی که رییس‌جمهور با آقای آخوندی اختلاف دارد و به این دلیل ایشان را از دولت کنار گذاشته ایشان شهردار تهران شود، چه نفعی داشته باشد چون به نظرم هیچ کس سود نمی‌برد.»

ماجرای آن نامه و برچسب لیبرالیسم
پس از معرفی دو گزینه نهایی برای انتخاب سومین شهردار تهران در دوره پنجم شورای شهر، یک ایسم لقب هر دو شد؛ «لیبرالیسم» و همین موضوعی برای توصیف دو گزینه از سوی روزنامه سازندگی و در عین حال خیلی از منتقدان اصولگرا شد. برای نمونه خبرگزاری آنا، وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی و جریانی که «علی‌اکبر ولایتی» آن را هدایت می‌کند در خبری نوشت: بسیج دانشجویی دانشگاه‌های هشت دانشگاه بزرگ تهران شامل امام صادق(ع)، تهران، شریف، امیرکبیر، شهید بهشتی، علم و صنعت، علامه طباطبایی و خواجه نصیر‌الدین طوسی در نامه‌ای به شورای شهر نسبت به انتخاب آخوندی به عنوان یکی از گزینه‌های شهرداری تهران اعتراض کرده و نوشتند: مجسمه لیبرالیسم، با چه سنجه و معیاری گزینه شورای شهر تهران شده است. البته از این منظر «پیروز حناچی» هم در زمره‌ لیبرال‌ها شناخته و توصیف شد.
«عباس آخوندی» که اینک سوژه خوبی برای حمله به انتخاب جدید شورای شهر اصلاح‌طلب تهران شده است به جز نامه 7 مهر 1397 درباره صحت مدرک رییس کمیسیون عمران مجلس نهم و کسی که «محمود احمدی‌نژاد» او را برای تصدی وزارت رفاه و تامین اجتماعی معرفی کرده بود نامه‌ها و مطالب دیگری هم نوشته است که می‌تواند مبنای حملات امروز قرار گرفته باشد. برای نمونه او در ابتدای زمستان گذشته با انتشار مطلبی در روزنامه اعتماد به شرح هسته‌های اولیه اعتراضات دی در شهرهای خاص و ارتباط آن با موسسه‌های مالی اعتباری پرداخته بود.

عباس آخوندی درباره مدرک رییس اسبق سازمان نظام مهندسی کشور نوشته بود: باید خیلی متاسف بود کسی که سه سال رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور بوده و چهار سال نمایندگی مردم تهران را بر عهده داشته و رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بوده دانشنامه جعلی ارایه کرده است. این موضوع رسما از سوی دانشگاه امام حسین(ع) که دانشنامه ارایه شده به آن منتسب است طی شماره 46752 مورخ 31/6/94 به ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران اعلام شده است.اکنون این شرمندگی را در پیشگاه مهندسان و ملت شریف ایران چگونه می‌توان اعلام کرد. به هر روی، اصل حق دسترسی شهروندان به اطلاعات حکم می‌کند که این موضوع افشا و به اطلاع عموم برسد.
البته «سیدمهدی هاشمی» در واکنش به ادعای آخوندی تاکید کرد که علیه او و این ادعا شکایت و موضوع را از طریق دستگاه قضایی دنبال می‌کند.

یک روز بارانی غبارآلود
فضاسازی‌ها علیه دو گزینه انتخابات پیش‌ روی شهردار آتی تهران در روز بارانی پایتخت محدود به این اظهارنظر نشد. هنوز بیست و یکمین روز آبان به نیمه نرسیده بود که خبر رسید «عباس آخوندی» از رقابت برای شهردارشدن انصراف داده است. رسانه‌ها سرگرم بررسی این موضوع بودند که خبر رسید هر دو گزینه از سوی «مراجع ذی‌صلاح» رد شده‌اند.
ایرنا با محمد سالاری، عضو شورای شهر تهران در این باره صحبت کرد و او موضوع انصراف آخوندی را تکذیب کرد. ساعتی بعد «علی اعطا»، سخنگوی شورای شهر تهران در توییتر خود نوشت: هر گونه «اعلام رسمی یا غیررسمی تایید یا رد» دو گزینه شهرداری صحت ندارد.
موضوع به اینجا نیز ختم نشد و کار به تکذیب از سوی وزارت کشور هم کشید زیرا گمانه‌زنی‌ها درباره اختلاف دولت با گزینه پیش روی شهرداری تهران قوت گرفته بود و سخن از آن بود که احتمالا وزارت کشور بعد از انتخاب شهردار حکم او را صادر و امضا نخواهد کرد. با این حال پایگاه اطلاع‌رسانی دید‌بان دولت در این باره نوشت: وزارت کشور هرگونه موضع‌گیری درباره کاندیداهای شهرداری تهران را تکذیب کرد.

توپ پر روزنامه‌های اصولگرا
بررسی روزنامه صبح کشور در بیست و یکم آبان حکایت از آن داشت که روزنامه‌های اصولگرا شمشیر را برای انتخاب شدن «عباس آخوندی» از رو بسته‌اند. در میان روزنامه‌های اصولگرا دو روزنامه «فرهیختگان» و «جوان» بیشترین حمله را علیه او تدارک دیدند. این دو روزنامه با عکس ‌نیم‌تای صفحه اول که معمولا به اصلاح‌طلبان اختصاص نمی‌یابد آخوندی را با تیر تیترهای خود نواختند. «جوان» تیتر زد: «تهران شهر بی‌دفاع» و از زیرتیتر «ناکارآمدترین مدیر مسکن و شهرسازی به پایتخت حمله‌ور می‌شود» برای توضیح آن بهره گرفت. اما «فرهیختگان» پا را هم فراتر نهاد. با درست کردن یک کلاژ، آخوندی را در حالی که پشتش بیابان بود در نیم‌تای اول خود ترسیم کرد و از تیتر «چیزی از تهران می‌ماند؟ با آخوندی تا 1400» جنگ تصویری خود را کامل کرد.
روزنامه «جام‌جم» گرچه نظیر دو روزنامه «جوان» و «فرهیختگان» از عکس بزرگ بهره نگرفت ولی با تیتر«پدیدارشناسی اجتماعی مدیران طلبکار و غیرپاسخگو در گفت‌وگو با ابراهیم فیاض» عکس آخوندی را در صفحه اول خود منتشر کرد. روزنامه «سیاست روز» سرمقاله خود را به انتقاد از آخوندی اختصاص داد و بارها از آن از عباراتی چون «وزیر مستعفی» و «آقای آخوندی مستعفی» موضوع نپرداختن این وزیر دولت روحانی به ماجرای مسکن مهر را محور انتقاد از او قرار داد. «سیاوش کاویانی» سرمقاله‌نویس این روزنامه اینگونه مطلب خود را شروع کرده بود: آقای آخوندی! باید هم افتخار کنید که یک مسکن مهر افتتاح نکردید، آن کس که خوش‌نشین است و بالانشین باید هم طرح مسکن مهر را مزخرف بداند.روزنامه «وطن‌امروز» نیز شبیه تیتر روزنامه جوان را انتخاب کرده و نوشته بود؛ «شهر بی‌دفاع» و بعد با نقل قولی از آخوندی آن را کامل کرده بود که «ریسک انتخابم را باید بپذیرید».«کیهان» نیز موضوع را از نظر دور نگذاشت و با تیتر «شورای شهر کی می‌خواهد به بی‌صداقتی با مردم پایان دهد؟» به این ماجرا پرداخت. روزنامه تازه‌ به میدان مطبوعات آمده «جمله» نیز با تیتر «شهردار یقه سفیدها» بر آتش انتقاد اصولگراها دمید. روزنامه «صبح نو» که به طیب طرفداران «محمدباقر قالیباف» نزدیک است نیز در مطلب خود درباره دو گزینه انتخابات شهردار آتی تهران نوشت: «آش تغییرات در شهر به قدری شور شده که آقای محسن هاشمی، رییس شورای اسلامی شهر تهران در ابتدای جلسه دیروز خطاب به نامزدهای شهرداری تهران اظهار داشت: شهروندان تهرانی، بحق از مدیریت شهری انتظار دارند با توجه به فرصت‌های صرف شده به‌دلیل تغییر مکرر در شهرداری تهران که خارج از اراده و تمایل شورای اسلامی شهر تهران بوده است، از این زمان محدود باقیمانده جهت عمل کردن و حل مسائل و معضلات استفاده کنند.»در میان روزنامه‌های اصولگرا «رسالت» در صفحه خود هیچ اشاره‌ای به موضوع گزینه‌های شهرداری تهران نکرد.
در عین حال «جوان‌آنلاین»، بخش آنلاین روزنامه جوان با راه‌اندازی یک نظرسنجی پرسیده بود که آیا با انتخاب «عباس آخوندی» برای شهردار آینده تهران موافقید و بعد در نظرات منتشر شده در این بخش می‌توانستید چنین نظراتی را بخوانید: «عباس آخوندی کم‌تحرک‌ترین وزیر مسکن سال‌های اخیر بوده با چه منطقی فکر کردن که میتونه شهردار خوبی باشه؟»

باران هنوز می‌بارید حتی در شورا
عصر پنجاه و یکمین روز پاییز 97 تهران با بارانی که از صبح می‌بارید حال و هوای دیگری داشت و خیابان بهشتش را هم طراوتی دیگر بخشیده بود؛ ولی در حد رفت و آمد دو گزینه نهایی برای انتخاب سومین شهردار دوره پنجم شورای شهر پایتخت. در حالی که همه رسانه‌ها و خبرنگاران تلاش داشتند از اعضای شورا و مدیران و سیاستمداران جویای شایعه‌ها و بررسی گمانه‌زنی‌ها شوند هم «پیروز حناچی» و هم «عباس آخوندی» در کمیسیون‌های مختلف شورا حاضر شده و به بحث و تبادل نظر پرداخته بودند.
در عین حال اعضای شورا خواسته‌ای داشتند که خبرنگاران و رسانه‌های همسو با جریان اصلاح‌طلبی به شایعه‌ها و گمانه‌زنی‌هایی که هدف‌شان تخریب تصمیم شورای شهر تهران است، دامن نزنند.
«محسن هاشمی» رییس شورای شهر نیز از آنچه درباره رد صلاحیت دو نامزد، مطرح شده بود در گفت‌وگو با «اعتماد» اظهار بی‌اطلاعی کرد.
محسن هاشمی‌رفسنجانی درباره اخباری مبنی بر رد صلاحیت عباس آخوندی و پیروز حناچی از سوی مراجع ذی‌صلاح و اعلام آن به هیات رییسه شورای شهر تهران گفت: چنین خبری صحت ندارد. صبح امروز نیز دو گزینه نهایی تصدی شهرداری تهران با حضور در کمیسیون‌های تخصصی شورای شهر تهران با اعضای کمیسیون دیدار و گفت‌وگو و برنامه‌های خود را به ‌صورت تخصصی اعلام کرده‌اند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید