آفرینش/ « نوید و تردیدهای بارش‌های پر برکت امسال! » عنوان سرمقاله روزنامه آفرینش به قلم آذر فخری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

بنا به گزارش‌های اخیر هواشناسی، خوش‌بختانه سال آبی خوبی در پیش داریم و حداقل امسال نه با خشکسالی که اتفاقا با «تر سالی» مواجه هستیم و موج بارش‌ها به همین‌گونه که آغاز شده، ادامه خواهد یافت.

این خبر حتما برای بخش کشاورزی کشور، می‌تواند نویدبخش باشد. همچنین، بارش‌های آینده می‌تواند تاثیر بسیار مهمی بر کم آبی و نیز خشکی دریاچه‌ها و تالاب‌ها داشته باشد.

اما در پس زمینه این بارش‌های نویدبخش، شهرهایی داریم که مدام با آب گرفتگی کوچه و خیابان‌ها، معابر و حتی خانه‌ها مواجه‌اند. شهرهایی که اینک برای عبور از خیابان‌های‌شان، باید از قایق استفاده کرد.

حقیقت دردناک در مورد زیرساخت‌های شهری ما ، خانه‌ها، جاده‌ها و پل‌ها، این است که با یک آب‌گرفتگی ساده و معمولی، از هم می‌پاشند و امکان امدادرسانی به مردم آسیب‌دیده را محدود و گاه ناممکن می‌کنند.

شگفت‌انگیز در این میان ماجرای کلنگ‌زنی پر طمطراق چنین سازه‌هایی است که مدت زیادی هم از ساخته شدن آن‌ها به دست مهندسان و معماران داخلی نمی‌گذرد.

به نظر می‌رسد ماجرای کم یا بی‌تعهدی پیمان‌کاران و نیز مهندسان ناظر، رفته رفته دارد به یک معضل آسیب‌زای اجتماعی تبدیل می‌شود و لازم است که در این زمینه نیز کارشناسان ورود پیدا کنند. چرا که زیر آب رفتن خیابان‌ها و فرو ریختن پل‌ها به طور مستقیم به زندگی؛ جان و مال مردم آسیب می‌زند و موجب زیان و خسارت‌های مالی در سطوح گسترده می‌شود.

شهرسازی، مقوله‌ای است که به کارشناسی دقیق و پژوهش‌شده نیاز دارد و هر شهر و ساختارش باید بر مبنای اقلیم و آب و هوای همان شهر، برنامه‌ریزی شود. بدون شناخت از اقلیم شهرهای مختلف، و اقدام به شهرسازی، ماجرا به همین جا می‌رسد که اکنون گرفتار آنیم؛ شهرهایی که معابر عمومی آن‌ها تبدیل به رودخانه و دریاچه شده‌اند و آب به داخل منازل مردم نفوذ کرده است.

امید آن می‌رود هم‌چنان که همه‌ی ما به خاطر چنین سال پربارانی شکرگزار هستیم، از آن سوی نگران خسارت‌های جانی و مالی مردم باشیم و این مهم تنها هنگامی برآورده می‌شود که تعهد و تخصص، در تکنیک‌های شهرسازی حرف نخست را بزند و مهم‌ترین عامل برای انتخاب معمار و مهندس و پیمان‌کار باشد.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید