سیاست روز/ متن پیش رو در سیاست روز منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

از روزی که یک خبرنگار معلوم‌الحال در آن سوی مرزها به بهانه فوت معاون ستاد جنگ سعی در انحراف افکار عمومی از موضوع رشادت شهید حسین فهمیده داشت چند روزی گذشته است، موضوع به حدی مضحک بد که شاید کسی حتی نخواست صحبت‌های این خبرنگار را تکذیب کند و به جز خانواده شهید و همرزمانش کسی وقعی به اظهارات مطرح شده ننهاد، اما موضوع برای ما از این جهت مهم شده است که باید بررسی و آسیب‌شناسی شود که برای چه و براساس چه برآوردی این مطالب بیان شده است، بحث امروز ما شاید برای بسیاری از افراد این روزها تکراری باشد اما اولا برای آیندگان مستند می‌شود که مثلا ۵۰ سال دیگر کسی با شیطنت نخواهد دوباره شبهه این خبرنگار را علم کرده و بگوید که کسی به این شبهه در همان سال‌ها جواب نداد و دوما می‌تواند ضعف‌هایی را که باعث شده چنین خبر جعلی مطرح شود و مطرح‌کننده روی باور مردم حساب کند را شناسایی و بر طرف کند. بر همین اساس از مستندات مضحک بودن اظهارات این خبرنگار شروع می‌کنیم.

واکنش خانواده‌ شهید فهمیده به ادعای بی.‌بی‌.سی
بر همین اساس شاید لازم است اول خانواده این شهید بگویند، در این راستا، فرشته فهمیده، خواهر شهید حسین فهمیده، با شنیدن این ادعا که پدر وی نیز از این موضوع که حسین فهمیده زیر تانک نرفته است، اطلاع داشته، خندید و گفت: قرار نیست هر کسی از هر جایی بلند شود و بر رشادت‌هایی که شهدای ما در ۸ سال دفاع‌مقدس داشتند، نام افسانه را بگذارد. اگر قرار باشد شهادت حسین فهمیده افسانه باشد، شهادت مدافعان حرم مانند محسن حججی هم افسانه است. دنیا رشادت مردان و زنان شجاع ایرانی را در هر شرایطی دیده است.
این خواهر شهید ادامه داد: ما در کشور جمهوری اسلامی قهرمان کم نداشته‌ایم. ۳۶ هزار نوجوان در جبهه‌های جنگ جنگیدند و خون خودشان را پای درخت اسلام ریختند. ما هم تا جایی که در توانمان باشد، ادامه‌دهنده راه آنها هستیم. هر تعبیری که افراد دارند، بستگی به برداشت‎شان دارد. تمام زندگینامه‌ها و خاطرات همرزمان شهید وجود دارد و ما مستند «رهبر روح الله» را داریم که در آنها نحوه‌ی شهادت محمدحسین کاملا گویاست که در کجا و به چه شکل به شهادت رسیده است که بازخورد آن را در رسانه‌های ملی‌مان هم دیده‌ایم.

چرا شهید حسین فهمیده اسطوره جوانان وطن شد
حسین فهمیده نوجوان نام آشنایی که با حرکت شجاعانه خود برای همیشه در تاریخ دفاع‌مقدس ماندگار و تبدیل به اصلی‌ترین الگوی نوجوانان عصر حاضر شد، اما حسین فهمیده در آن حرکت شجاعانه خلاصه نشد گویا ترکش‌های این تصمیم این نوجوان در طول تاریخ همچنان به قلب دشمنان اصابت می‌کند آنجایی که از کتاب‌های درسی حذف می‌شود به گمان اینکه روحیه شهادت‌طلبی را از نوجوانان و حتی جوانان ایران بگیرند.
دشمنان هر روز برنامه و طرح جدید می‌ریزند این روزها با گذشت ۳۸ سال از شهادت شهید حسین فهمیده به فکر این افتادند که از ریشه حقیقت شهید حسین فهمیده را و نحوه شهادت وی را انکار کنند.
محسن بخشی نیا یکی از رزمندگان دوران دفاع‌مقدس در گفتگو با خبرنگار قم فردا اظهار داشت: هیچ کس ادعا نکرده که حسین فهمیده با چند نارنجک توانسته تانک را منفجر کند بلکه زمانی که خبر در جبهه به گوش ما رسید این‌گونه بود که حرکت حسین فهمید باعث توقف و از کار افتادن تانک شده است که این حرکت شهید حسین فهمیده تبدیل به الگویی برای رزمندگان شده و از آن به بعد در زمانی که مهمات برای از هدف قرار دادن تانک ها کافی نبود رزمندگان با نزدیک به تانک ها و پرتاب نارنجک به داخل تانک ها باعث مجروح شدن سرنشینان و توقف تانک می‌شدند.
اما دیگر رزمندگان دفاع‌مقدس کیفیت شهادت حسین فهمیده را به این گونه توصیف کرده‌اند. وی و رفیق همرزمش محمد رضا شمس، در سنگر بودند که توسط تانک‌های رژیم بعثی محاصره می‌شوند . محمد رضا شمس دوست و همسنگر حسین در این میان زخمی می‌شود و حسین با سختی و مشقت بسیار او را به پشت خط می‌رساند، وی به جایگاه قبلی خود برگشته و می‌بیند تانک‌های عراقی به طرف رزمندگان در حال حرکت‌اند، حسین در حالی که تعدادی نارنجک به کمرش بسته بود به سمت تانک ها حرکت می‌کند، تیری به پای او می‌خورد و او از ناحیه پا مجروح می‌شود، وی با این حال خود را به تانک می‌رساند و با استفاده از نارنجک موفق می‌شود، تانک را متوقف کند با این انفجار سایر تانک ها دست به عقب نشینی می‌زنند .
در این زمینه حبیب احمدزاده محقق معاصر ایرانی نیز اظهار داشت: این شبهه‌های که وارد می‌شود و نحوه پرداختن در داخل و تبلیغات در داخل کشور اصل شهادت را به حاشیه می‌رود این مهم نیست که حسین فهمیده زیر تانک رفت یا نرفت مهم این است که چگونه یک نوجوانی که باید در آغوش مادرش بخوابد ۴۰۰روز در خرمشهر جنگید.

واقعیتی که باید دیده شود
برای یک ایرانی مهم نیست حسین فهمیده و یا دیگر شهدا چگونه و به چه نحوی به شهادت رسیدند مهم این است که یک نوجوان توانسته از لذت‌های دنیای چشم بپوشد و وارد عرصه مقاومت و جبهه ها شود و درسی برای آینده گان بدهد درسی که باعث شد حججی ها وارد عرصه مقاومت شده و آن حماسه تاریخی را رغم بزنند حججی هایی که هم در تاریخ ماندگار شده و درسی برای آیندگان داند.
واقعا این که یک رزمنده با تیر شهید شده یا با انفجار موشک و یا هر سلاح دیگر شهید شده چه تفاوتی می‌کند این شبهات هرگز نمی‌تواند آن شجاعت و مردانگی و هدف والای شهید را زیر سؤال ببرد زیرا در هیچ کجای تاریخ اسلام گفته نشده سلاحی که با آن فرد شهید شده در مقام و درجه شهید تأثیرگذار است تنها نیت و مقاومت و حضور شهید است که در پیشگاه خداوند و در کارنامه اعمال ثبت می‌شود.

چرا الان؟!
شاید مهمترین بخش ماجرا که باید مورد بررسی ها و کارشناسی‌های دقیق قرار بگیرد این بخش است که چرا الان این شبهه باید برای یک اسطوره ما که الگوی بسیاری از جوانان شده است مطرح شود، چه اتفاقی رخ داده که دشمن تصور کرده است که می‌تواند باورها و اسطوره‌های ما را در نزد افکار عمومی خراب کند و مردم هم از او پذیرا شودند؟
پاسخ به همه این سوالات که اتفاقا باید با موشکافی بسیاری قرار بگیرد می‌تواند راهبردی را برای مسئولان معین کندف اگر قرار باشد سطحی و فوری به این سوالات پاسخ دهیم، نظر نگارنده این است که با توجه به خطاهای صورت گرفته از سوی عده‌ای قلیل در مدیریت کشور، و برجسته شدن این خطاها برای افکار عمومی، با توجه به تبلیغ رسانه‌های معاند بر اختلاس و دزدی‌های صورت گرفته از بیت‌المال که اتفاقا وجود دارد اما نه به اندازه‌ای که آنها می‌گویند، معاندان فکر می‌کردند که توانسته‌اند باور مردم را نسبت به همه مسئولان و اسطوره‌های کشور تغییر دهند و بر همین اساس الان بحث شهادت حسین فهمیده را مطرح و بر روی آن شبهه وارد می‌کنند! شاید اگر با تحقیقات مشخص شد که این موضوع دلیل اصلی طرح چنین شبهه‌ای بوده است لازم باشد تا مسئولان و متخلفان از هم جدا شده و با جدیت بیشتری با افراد نا آشنایی که خطایشان شنیده شده و نتایج برخورد با آن خطاها مشخص نمی‌شود برخرود شود. مثلا اگر بعد از به میان آمدن برادر فلان مسئول و برادرزاده آن یک و پسر آن دیگری مشخص شود که فلان اتهام ثابت می‌شود و چه برخوردی با دروغگو و یا رانت باز صورت می‌گیرد اعتماد عمومی جامعه به مسئولا بالا رفته و از اینگونه حربه‌های نخ‌نما که هز از چندی مطرح می‌شود مصون می‌مانیم.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید