اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

ترکیه از اتحادیه اروپا میلیاردها یورو برای کمک به آوارگان سوری دریافت کرده است، ولی این پول‌ها کجا هزینه شده است؟ بر اساس گزارش دادگاه حسابرسی اروپا، مقام‌های ترکیه این کمک‌ها را به‌طور موثری هزینه نمی‌کنند.درصد بالایی از این کمک‌ها معلوم نیست کجا می‌رود.
آوارگان سوری در اردوگاه‌های نزدیک مرز ترکیه - سوریه و سایر نواحی با مشکلات و کمبودها روبه‌رو هستند، بسیاری همچنان خود را به آب‌های عمیق مدیترانه می‌زنند تا پناهی مطمئن در کشورهای اتحادیه اروپا یابند و بسیاری جان خود را بر سر این راه از دست می‌دهند. بیش از نصف کمک‌های اتحادیه اروپا به سوری‌های آواره در ترکیه مفقود شده است. حجم این کمک‌ها بالا است. در اسفند‌ماه 2016، طی توافقی بین مقام‌های اتحادیه اروپا و ترکیه مقرر شد مبلغ شش میلیارد یورو از طرف اتحادیه اروپا به ترکیه اهدا شود تا این کشور آوارگان غیرقانونی سوری را برگرداند و در مناطق مناسبی در داخل ترکیه مستقر کند. این آوارگان شامل سوری‌هایی است که از طریق ساحل ترکیه به سمت جزایر یونانی به‌طور غیرقانونی وارد شده‌اند. در ترکیه بیش از 3.6 میلیون سوری آواره به‌سر می‌برند. اغلب این آوارگان در اردوگاه‌هایی در جنوب ترکیه و در نزدیکی مرز با سوریه مستقر هستند. وضعیت زندگی در این اردوگاه‌ها به صورت ابتدایی است. دولت ترکیه باید توجه بیشتری برای بهداشت و سیستم آب و فاضلاب و اشتغال آوارگان سوری در بازار کار داشته باشد. یک دلیل عمده فرار آوارگان سوری ازاین اردوگاه‌ها شرایط نامساعد انسانی و زیست حداقلی است. گزارش دادگاه حسابرسی اروپا تاکید دارد، دولت ترکیه توجه کافی به حمایت‌های اجتماعی - اقتصادی، کار و تمیزی و بهداشت اردوگاه‌ها نمی‌کند. اتحادیه اروپا از مبلغ 6 میلیارد یورویی که وعده داده، تاکنون سه میلیارد یورو را پرداخته است. یک سوم این مبلغ از حساب اتحادیه اروپا و دوسوم دیگر از محل حساب‌های ملی کشورهای اتحادیه اروپا می‌آید. مبلغ سه میلیارد باقیمانده در صورت همکاری موثر آنکارا با اتحادیه اروپا امکان‌پذیر است. ولی آیا اردوغان گزارش دادگاه حسابرسی اروپا را می‌پذیرد و تن به انتقادهای اتحادیه می‌دهد؟ اردوغان دست بالا را در برخورد مساله آوارگان با اروپا دارد. بیاد بیاوریم چگونه دو سه سال قبل ترکیه از آوارگان به عنوان سلاحی برای فشار اروپا استفاده کرد.

هنوز آب‌های ساحلی ترکیه با یونان، بوی اجساد صدها آواره سوری را می‌دهد. در سال‌های 94 و 95 به ناگهان ارتش و پلیس ترکیه چشمان خود را بستند تا هزاران آواره مستاصل سوری سوار بر قایق‌های لاستیکی به سمت یونان بروند. ترکیه زمانی دست به سیاست فشار علیه اتحادیه اروپا زد که در جبهه نبرد سوریه، موقعیت خود را تضعیف‌شده می‌دید. ایران و روسیه و ارتش سوریه مقابل طرح سعودی- امریکایی و ترکی برای تجزیه سوریه ایستادند و مانع پیشروی تروریست‌های «خوب» ترک‌ و عرب و امریکایی شدند. در این میان ترکیه بیش از همه مواجه با نتایج سیاست مداخله‌جویانه خود برای سقوط حکومت بشار اسد بود. میلیون‌ها آواره سوری وارد خاک ترکیه شدند. ترکیه که به یمن حملات هوایی روس‌ها، از دستیابی به نفت داعش محروم شده بودند، بازی دیگری را رقم زدند و فاجعه دردناک مرگ هزاران آواره سوری در آب‌های مدیترانه حاصل آن بود. هدف ترکیه فشار بر اتحادیه اروپا و جذب منابع مالی بود و اینگونه هم شد. اروپا وعده کمک شش میلیارد یورویی داد و در مقابل این پول، ترک‌ها مانع از هجوم آوارگان سوری به داخل اتحادیه اروپا شدند. و یادشان رفت که این پول‌ها برای آوارگان سوری است و نه برای ترکیه. فشار کنونی اتحادیه اروپا به ترکیه نمی‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در تغییر سیاست ترک‌ها در خصوص مصرف این کمک‌ها داشته باشد. ترک‌ها مانند سابق بخش ناچیزی از کمک‌های اتحادیه اروپا را برای آوارگان و بخش بزرگی را برای خود خرج خواهند کرد. اتحادیه اروپا نیاز به ماندن آوارگان سوری در ترکیه دارد و تا زمانی که آوارگان به داخل خاک سوریه بازنگردند، اتحادیه اروپا در خصوص آوارگان سوری گروگان ترکیه است.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید