صبح نو/ متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

تحریم‌های دارویی علیه ایران روز‌به‌روز بیشتر می‌شود و بیماران ما سختی بیشتری را برای تهیه داروهایشان متحمل می‌شوند اما کمبود دارو فقط افزایش قیمت‌شان را به‌دنبال ندارد. هر جنس و کالایی که نایاب می‌شود به‌دنبال آن پای سودجویان نیز به میان می‌آید. سودجویانی که این بار جان مردم را پله‌ای برای به دست آوردن ثروت‌های خود کرده‌اند.

در حالی که تحریم‌ها بیماران ایرانی را تحت فشار قرار داده است، همچنان غرب و آمریکا این تحریم‌ها را رد و کتمان می‌کنند. در واقع بر روی کاغذ تحریم‌های آمریکا اجازه خرید کالاهای بشردوستانه مثل دارو را می‌دهد ولی شرکت‌های دارویی خارجی و بانک‌های بین‌المللی برای جلوگیری از جریمه‌های آمریکا، در مورد تجارت با ایران محتاطانه عمل می‌کنند. پیچیدگی‌های قانونی جدید باعث شده پیدا کردن برخی داروها سخت شود. این در حالی است که دادگاه لاهه هم در حکمی دولت آمریکا را ملزم کرده است مانع صدور کالاهای بشردوستانه به ایران نشود و از مبادلات مالی در این زمینه جلوگیری نکند. پایین آمدن ارزش ریال هم قیمت داروهای وارداتی و مواد اولیه مورد استفاده در تولید داخلی را بالا برده است . این کمیابی، بیماران را مجبور به تصمیم‌گیری‌های حیاتی کرده است. تصمیماتی که ممکن است به قیمت جانشان تمام شود.

هشدار به مشتریان ناصرخسرو

دکتر رهبر مژدهی‌آذر، رییس انجمن داروسازان، ضمن هشدار نسبت به تهیه دارو از ناصر خسرو، اظهار کرد: «متأسفانه گاهی اوقات شاهد هستیم که مردم مجبور می‌شوند داروهای مورد نیاز خود را از ناصرخسرو و سایت‌های مجازی غیررسمی تهیه کنند. در این زمینه مردم باید بدانند که سلامت بیماران خود را در معرض خطری بیش از بیماری اولیه قرار داده‌اند. متأسفانه بحث تحریم‌ها و برخی کمبودهای دارویی، سبب رونق بازار ناصر خسرو شده و این موضوع نگرانی‌های زیادی را در جامعه داروسازی کشورمان ایجاد کرده است. سوداگران ناصرخسرو بی‌شرمی را به حدی رسانده‌اند که تاریخ مصرف داروها را به صورت کاملاً آشکار تغییر می‌دهند و در مواجهه با اعتراض بیماران، توجیه می‌کنند که تاریخ مصرف داروها تا یک سال قابل تمدید است. این درحالی است که چنین ادعایی، دروغ و کذب محض است.»

مژدهی‌آذر تأکید کرد: «هیچ شخصی حق ندارد تاریخ مصرف یک دارو را تغییر دهد و چنین حرف‌هایی هم که از سوی فروشندگان دارو در ناصرخسرو مطرح می‌شود، خلاف واقع است. مردم باید بدانند که آن‌ها هدفی جز فریب مردم و پر کردن جیب قاچاقچیان دارو، دنبال نمی‌کنند.» عضو هیأت مدیره انجمن داروسازان ایران افزود: «متأسفانه در شرایط فعلی به نظر می‌رسد علاوه بر داروهای خارجی، داروهای ایرانی هم در ناصرخسرو عرضه می‌شود و در این خصوص باید اطلاع‌رسانی دقیقی به مردم انجام شود تا از خرید دارو جز از داروخانه‌های رسمی کشور پرهیز کنند. حتی داروخانه‌های رسمی نیز مجاز به تغییر تاریخ انقضای داروها نیستند و این کار تخلف محسوب می‌شود.»

در همین راستا آقای سیدحسن قاضی‌زاده‌هاشمی، وزیر بهداشت در خصوص تحریم‌های دارویی ایران گفت: «از کسانی که در حوزه دارو فعالیت می‌کنند اما فقط به سمت داروهای بایو تکنولوژی و گران و پر سود می‌روند، خیلی خشنود نیستم. از رییس سازمان غذا و دارو تقاضا دارم که حتماً این موضوع را در ارائه مجوزها مورد توجه قرار دهند و شرکت‌هایی را که به‌دنبال خامه‌گیری نیستند و فقط به سود فکر نمی‌کنند و در اقلام‌شان تنوع دیده می‌شود، به صورت پر رنگ‌تر مورد حمایت قرار دهند.»
وی ادامه داد: «از نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌خواهم که اکنون که در آستانه تدوین بودجه هستیم، حتماً به مشکلات صنعت دارو فکر کنند. اگر عرق ملی و مذهبی افرادی که در این حوزه کار می‌کنند نباشد، کارشان را در صنعت دارو ادامه نمی‌دادند؛ چرا که در حال حاضر 12 ماه است که پول‌شان را دریافت نکرده‌اند و این یک مشکل نقدینگی جدی محسوب می‌شود. آن‌ها از دولت پول‌شان را نگرفته‌اند و این در حالی است که اگر دو روز پول آب و برق را ندهید، آن‌ها را قطع می‌کنند اما آیا پزشک و داروخانه خدمات‌شان را قطع کرده‌اند؟ مجلس شورای اسلامی قانون تصویب کرده است اما این قانون ضمانت اجرایی ندارد و اقتصاد درمان را دچار مشکل کرده است. بر این اساس بنده که باید در حوزه سلامت سیاست‌گذاری و مدیریت کنم بیش از 60درصد از وقتم را برای این موارد می‌گذارم.»

تکانه‌های ارز و دارو
وزیر بهداشت و درمان گفته است: «تکانه‌های قیمت ارز باعث شده تهیه برخی مواد در صنعت دارو چندین برابر افزایش قیمت داشته باشد. وقتی صنایعی مانند پتروشیمی، چاپ، فولاد و ... 150 درصد افزایش قیمت پیدا می‌کنند ما نمی‌توانیم مدیریت کنیم. نرخ تورم نقطه به نقطه در ماه گذشته 6/2درصد افزایش داشته است اما این میزان در حوزه بهداشت و درمان 7/1درصد بوده است. هر چند که این افتخار است اما نباید به آن دلخوش کنیم، چرا که ما شرایط را کنترل کرده‌ایم اما تا جایی اجازه کنترل داریم که صنعت نخوابد و خدمات آسیب نبیند. من از اول هم گفتم که اجازه ورود دارویی را ندهید که خودمان هم از نوع ایرانی‌اش برای خودمان استفاده کنیم.» وزیر بهداشت می‌گوید در شرایط فعلی به گسترش رقابت میان صنایع دارویی نیازمندیم. وی در ادامه صحبت‌هایش گفت: «لازم است رقابت در حوزه دارو گسترده شود اما به شرط این که رقابت‌ها در بازار باشد. یکی از بدبختی‌های ما این است که به جای رقابت در بازار در بالاها رقابت می‌کنیم و دست و پای یکدیگر را می‌گیریم و رانت ایجاد می‌شود. اتفاقاً باید به کسانی که در رده‌های بالا هستند بیشتر سخت گرفت اما با عدالت. بنابراین صنایع دارویی باید در بازار رقابت کنند و کیفیت جنس و قیمت‌شان را به نحوی ساماندهی کنند که بهترین باشند.»

دور زدن ممنوع!
وقتی آمریکا در پنج نوامبر فشار بر ایران را افزایش داد، تحریم صادرات نفت در صدر اخبار جهان قرار گرفت. ولی دامنه این تحریم‌ها خیلی بیشتر از آن است. خزانه‌داری آمریکا بیش از ۷۰۰ فرد، نهاد را تحریم کرده که شامل بانک مرکزی ایران و بسیاری وابستگان تجاری آن نیز می‌شود. با این حال برخی از شرکت‌های دارویی اروپایی اعلام کردند که به معامله با ایران ادامه می‌دهند. سخنگوی داروسازی فرانسوی سانوفی تنها شرکت دارویی جهانی که در ایران کارخانه تولید دارد گفت تحریم‌ها بر توانایی آن برای فروش دارو تأثیری نگذاشته است و آن‌ها همچنان در خدمت ایران هستند ولی اگر ایران نتواند پول داروها را پرداخت کند نمی‌تواند مثل قبل از تحریم‌ها دارو وارد کنند. تا حالا چهار بانک خصوصی تجارت بشردوستانه ایران را تسهیل کرده‌اند و هر چهار بانک، تحت تحریم‌های اولیه آمریکا
قرار گرفته‌اند که جلوی تجارت شرکت‌ها و افراد آمریکایی را با ایران می‌گیرد.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید