صبح نو/ متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

برنامه «من‌وشما» که برای چندمین فصل متوالی از شبکه «شما» به روی آنتن می‌رود، روز گذشته با حواشی همراه بود که باعث جنجال و اعتراضات زیادی شد.

چند سالی بود که تلویزیون برنامه گفت‌وگومحوری که مهمانانش سلبریتی‌های فرهنگی-هنری باشند، نداشت. پس از پخش برنامه‌هایی مثل «شب شیشه‌ای» و «عبور شیشه‌ای» که در زمان خودش کلی سروصدا کرد تقریباً دیگر برنامه‌ای در این قامت به روی آنتن نرفت. «من‌وشما» تولید شد تا مخاطب را با شبکه کم‌بیننده «شما» آشنا کند. ظاهراً مدیران مرکز استان‌ها تصمیم گرفته بودند تا با استفاده از المان‌های مخاطب‌پسند جذابیت ایجاد کنند و برای رسیدن به این هدف حاضر شده‌اند تا حسابی خرج حضور سلبریتی‌ها در مقابل دوربین کنند. هر کسی ‌که اندکی با رویه برنامه‌سازی در تلویزیون آشنا باشد به‌خوبی می‌داند چهره‌های سینما و موسیقی بدون هدایای ریالی مهمان برنامه‌ای نخواهند شد. پس برنامه‌سازان از طریق اسپانسر یا منابع تلویزیون باید آن‌ها را شارژ کنند. جدای از این‌که آیا این اتفاق برای سیما مفید است یا نه، بررسی عملکرد این برنامه و هم‌چنین حاشیه خاص روز گذشته‌اش اهمیت دارد.

سازندگان‌ «من‌وشما»
تهیه‌کننده «من‌وشما» آقای هادی قندی است که قبلاً تولید برنامه‌هایی مثل «زنده‌رود» و «خوشا شیراز» را به‌عهده داشته است. درابتدای راه این برنامه، گزینه‌های مختلفی به‌عنوان مجری «من‌وشما» مطرح شد. از فرزاد حسنی تا رضا رشیدپور نام‌هایی بود که برای اجرای این برنامه ظهرگاهی مطرح شد، اما نهایتاً آقای آرش ظلی‌پور مقابل دوربین «من‌وشما» قرار گرفت. ظلی‌پور سال‌ها قبل در برخی از رسانه‌های سینمایی به‌عنوان خبرنگار مشغول بود و سپس به‌دلیل آشنایی با آقای احسان علیخانی به مرور وارد تلویزیون شد. او در تیم علیخانی جایش را محکم کرد و در مقام روابط عمومی و اتاق فکر این برنامه‌ها درکنار مجری جوان تلویزیون قرار گرفت. البته ضلع بعدی این تیم تازه‌شکل‌گرفته خانم دنیا خمامی از خبرنگاران سینما و تلویزیون است که او هم به‌عنوان روابط عمومی در تیم حضور داشت.

ازسیرابی‌ تا سوسک!
«من‌وشما» به‌صورت زنده به روی آنتن شبکه «شما» رفت. تقریباً هر هفته از سلبریتی‌های سینما و موسیقی دعوت می‌شد تا درمقابل ظلی‌پور به سؤالات بعضاً غیر مرسومش -لااقل با استانداردهای تلویزیون- پاسخ دهد. همین سؤالات خاص که حاصل اتاق فکر ظلی‌پور، خمامی و... بود باعث شد تا حساسیت‌ها نسبت‌به این برنامه زیاد شود. حساسیت به جایی رسید که مدیران شبکه برنامه را از پخش زنده به برنامه تولیدی تقلیل دادند. مدتی برنامه به صورت دست به عصا و با حواشی کمتر روی آنتن رفت تا باز اتفاقات خاص در آنتن ظهر جمعه یکی از کم‌بیننده‌ترین شبکه‌های سیما رخ بدهد. الگوبرداری از برنامه‌های تلویزیونی دیگر کشورها نه‌تنها چیز بدی نیست که اگر عقلانی باشد خوب هم است. درسال‌های اخیر بسیاری از تولیدات تلویزیون الگوبرداری-چه بسا کپی‌برداری- از نمونه‌های خارجی بوده است. در نمونه‌های خارجی که شرایط فرهنگی و اجتماعی متفاوتی دارند، بعضاً اقداماتی صورت می‌گیرد که غافلگیرکننده و چه بسا وسوسه‌کننده است. اما همانطور که گفته شد این کارها براساس شرایط همان‌جاست. برخی کپی‌برداری‌ها حتی اگر با استانداردهای اخلاقی کشور مخالف نباشد لااقل نامتجانس است. این که درمقابل دوربین از فلان بازیگر بخواهی به زور سیرابی بخورد یا در مقابل فلان بازیگر خانم -که خبردارید از سوسک می‌ترسد- از سوسک رونمایی کنید در شأن مهمان و البته مخاطب رسانه ملی نیست. بگذریم از برخی جملات مهمانان مثل علاقه به خودکشی و... که راستش ربطی به برنامه‌ساز ندارد.

حواشی مهندسی‌شده؟
حاشیه و جنجال پای ثابت برنامه‌سازی است و از آن راه فراری نیست اما برخی مسائل عجیب و مهندسی‌شده به نظر می‌رسد. دربرنامه روز گذشته «من‌وشما»، آقای مسعود فراستی که از منتقدان مشهور و مخاطب‌پسند سینماست به‌عنوان مهمان در برنامه حضور یافت. در بین گفت‌وگوی فراستی و ظلی‌پور، ناگهان مجری برنامه -که اتفاقاً خودش از نزدیکان برخی از فعالان و البته برخی فیلم‌های کمدی این روزهای سینماست- با لحنی عجیب و توهین‌آمیز شروع به چالش با فراستی کرد؛ البته چالشی که مهمان فرصت پاسخگویی نداشت و حتی زمانی که چند جمله‌ای مجال صحبت پیدا می‌کرد با خمیازه کشیدن ظلی‌پور مواجه می‌شد. ظلی‌پور لحظاتی بحث را به‌وضوح شخصی کرد و با طرح مسائلی بی‌ربط فراستی را مورد نکوهش قرار داد. منتقد صریح‌اللهجه سینما این بار برخلاف معمول ترجیح داد که پاسخ مجری را ندهد و با عذرخواهی از مخاطبان برنامه را ترک کرد. رفتار ظلی‌پور در برنامه روز گذشته به قدری غیرمعمول بود که نمی‌توان نسبت به آن بی‌توجه بود. این مجری جوان که ظاهراً وقتی دریکی از برنامه‌های ورزشی سیما مشغول بود هم دچار حواشی جدی شده بود، طوری برنامه روز گذشته را پیش برد که چند گمانه درباره آن قابل بررسی است. اصولاً برنامه‌هایی از این دست تمام سعی‌شان را می‌کنند تا در مقابل دوربین نکته جنجالی رقم بزنند و سپس از طریق رسانه‌های مجازی- ازآن‌جایی که برنامه بیننده زیادی ندارد- آن را منتشر کنند و ضریب بگیرند. این رویه قبلاً هم وجود داشته اما آیا مورد فراستی هم در همین قالب تعریف می‌شود؟ فراستی با تمام خوبی و بدی‌هایش، یک نکته مشخص دارد و آن جدیت درمقابل سینمای مبتذل است. در مقابل برنامه‌ای مثل «من‌وشما» وجود دارد که هویتش با مباحث زرد- چیزی شبیه تی‌وی‌پلاس- شکل می‌گیرد. حال این که چنین برنامه‌ای بخواهد فراستی را که به‌نوعی در مقام منتقد خودش قرار می‌گیرد، تحقیر کند نکته عجیبی نیست. البته باز هم به نظر می‌رسد بازی گسترده‌تر از این حرف‌هاست. آن‌طوری که ظلی‌پور بحث را شخصی کرده بود و صورتش برافروخته شده بود بلاشک نیت‌های دیگری نیز وجود داشته است.

ظلی‌پور در آخر برنامه گفت که سؤالات حاصل اتاق فکری است که آن‌ها را تدوین کرده‌است. اتاق فکری که ممکن است متشکل از دوستان سینمایی ظلی‌پور باشند؛ کسانی که همان فیلمفارسی‌ها را می‌سازند و سایه فراستی را با تیر می‌زنند. نوع رفتار «من‌وشما» با منتقد جنجالی به گونه‌ای‌است که دو تحلیل به وجود می‌آید.
اولین هدف برنامه‌سازان این بوده تا فراستی را به صورت زنده در مقابل مخاطب عام تحقیر و خرد کنند.

هدف دوم که البته به آن دست نیافتند این بود که با لحن تحریک‌کننده، فراستی را عصبانی کنند تا وی جملاتی ساختار‌شکن بگوید. حاصل این اتفاق ممنوع‌التصویر شدن فراستی در تلویزیون بود. گویا پدرخوانده‌های فیلمفارسی‌ساز سینما که مشغول آسیب‌زدن به سینمای نجیب ایران هستند، تاب تحمل منتقدی صریح‌اللهجه را ندارند.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید