شرق/ متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

ذوالنور پیگیر پس‌گرفتن امضاهای نمایندگان در موضوع استیضاح ظریف است. این موضوع را محمدجواد ابطحی، یکی از امضاکنندگان استیضاح ظریف گفت. برای افرادی که اخبار مجلس را دنبال می‌کنند، این خبر حتما متعجبشان کرده است؛ نماینده‌ای که از ابتدا با دیپلماسی این دولت مشکل داشت و در اولین جلسه بعد از خروج ترامپ از برجام، آتش‌زدن برجام در مجلس را به نام خود ثبت کرد. اینکه چرا ذوالنور به دنبال از حدنصاب انداختن استیضاح وزیر خارجه است، موضوعی است قابل‌بحث، اما نکته دیگر پراکندگی فراکسیون ولایی مجلس در موضوع استیضاح ظریف و لاریجانی است.

ابطحی دیروز به «ایسنا» توضیح داد: «اکثر امضاکنندگان استیضاح آقای ظریف از فراکسیون ولایی هستند اما این به آن معنا نیست که موضع این فراکسیون استیضاح وزیر خارجه باشد، کمااینکه آقای ذوالنور از اعضای هیئت‌رئیسه فراکسیون ولایی به دنبال پس‌گرفتن امضاهاست چون معتقدم استیضاح در شرایط کنونی به صلاح نیست». او بعد از این توضیح، تأکید کرد که خودش هنوز پای استیضاح ظریف ایستاده و قصد پس‌گرفتن امضای خود را ندارد. مجلس فعلی دو فراکسیون اصولگرا دارد؛ ولاییون که اصولگرایان تندرو و نزدیک به جبهه پایداری هستند و مستقلین که اصولگرایان معتدل و نزدیک به علی لاریجانی را تشکیل می‌دهند.

مدیریت نمایندگانی مانند کریمی‌قدوسی، حاجی‌دلیگانی، ذوالنوری، ابطحی و... ذیل یک فراکسیون نباید کار راحتی باشد. هرچند در فراکسیون‌های دیگر نیز مواردی وجود دارد که نمایندگان خلاف نظر فراکسیون عمل کنند. اما چندی است چهره‌های شناخته‌شده فراکسیون ولایی باید در پی اظهارات و اعمال برخی نمایندگان خود، سریعا به رسانه‌ها توضیح دهد که خطی که آن نمایندگان در پیش گرفته‌اند، ربطی به نظر فراکسیون ندارد. در‌این‌بین حسینعلی حاجی‌دلیگانی جایگاه ویژه‌ای دارد. او مبدع طرح استیضاح ظریف و لاریجانی است و بدون اینکه موافقت فراکسیون متبوع خود را به این ‌کار جلب کرده باشد، با کمک چند نفر از هم‌فکرانش طرح استیضاح را کلید می‌زند.
مردادماه امسال حسینعلی حاجی‌دلیگانی، بحث طرح عدم صلاحیت رئیس‌جمهور را مطرح کرد. آن زمان اقتصاد بسیار آشفته شده بود. بازار تحلیل‌ها و شایعات به موازات نگاه خیره به قیمت‌ها، داغ بود. به‌این‌ترتیب با شنیدن احتمال کلیدخوردن بررسی صلاحیت رئیس‌جمهوری برای ادامه کار، افکار عمومی به این نتیجه رسید که فراکسیون ولایی به دنبال ساقط‌کردن دولت است. تنها کمی زمان لازم بود تا حاجی‌بابایی، رئیس این فراکسیون بگوید که ولاییون قصد این کار را ندارند.
تابستان جای خود را به پاییز داد. به موازات بالاگرفتن مشاجرات حول لوایح مربوط به FATF و به‌تبع آن، دوباره گروهی از نمایندگان فراکسیون ولایی بودند که طرح‌های خبرساز را به جریان انداختند؛ استیضاح ظریف و استیضاح علی لاریجانی. البته در مورد دوم واژه استیضاح هرچند به‌لحاظ مفهومی بی‌راه نبوده اما اسم دقیق آن «طرح سؤال از رئیس مجلس» عنوان شد. دوباره رئیس فراکسیون ولایی در توضیحاتی اعلام کرد که این دو استیضاح ربطی به فراکسیون او ندارد.
باید منتظر ماند و دید که آیا فراکسیون ولایی اولین استیضاح وزیر امور خارجه را به اسم خود ثبت می‌کند یا این طرح هم مانند طرح سؤال از رئیس مجلس که آن‌هم در نوع خود اولین بود، به سرانجام نمی‌رسد.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

کل ايرانو مثل کف دستت بلد باش
بلد آگهی