اطلاعات/ « سریال استیضاح » عنوان مکتوب هفته روزنامه اطلاعات به قلم دکتر محمدعلی فیاض‌بخش است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

اگر دایی‌جان ناپلئونی فکر کنیم، به‌ نظرم بهترین سناریو در حال تدوین و اجراست. در اوضاع و احوال کنونی، که اقتصاد رهاست و مدیران، خونسرد و خوش‌روحیه در کارگروه‌ها و صبحانه‌های کاری؛ نیز مجلسیان در کارهایی مهم‌تر از تدبیرات امور روزمره، چه هیجانی بالاتر از سریال استیضاح‌ها!؟ به این ترتیب هم‌ وقت مجلس پر‌ می‌شود، هم روزمرگی مردم در پیگیری «رأی‌آورد یا نیاورد؟» به خوبی و‌خوشی می‌گذرد و هم ـ قربة‌الی‌الله ـ معاملاتی در حاشیه‌ی قبل و بعد استیضاحات جوش می‌خورد؛ خلاصه همه‌اش خیر است ان‌شاءالله!

در تاریخ فعالیت مجالس بعد از انقلاب، سریال استیضاح‌ها در مجلس فعلی بسیار پرتکرار است. برخی از استیضاح‌شوندگان، صدقه‌ی صبحگاهی روز استیضاح را ندادند و افتادند؛ برخی که دست به تصدقشان خوب بود، از صدقه برای رفع این بلا غافل نشدند و جان سالم به‌‌در بردند؛ بعضی دیگر هم که برای صدقه‌ی رفع بلا نقدینگی‌شان کافی نبود، فاینانس(!) کردند و از وزارتخانه‌ای به وزارتخانه‌ی دیگر نقل‌مکان نمودند. اما آنچه در این میان هرروز گریبان مردم را می‌فشارد و زندگی‌عادی‌شان را دچار مشکل می‌کند، همانا همان قیمت گوجه‌فرنگی و ‌تخم‌مرغ‌است، که آن‌هم چندان مهم نیست؛ ندیده‌اید که مردمانِ به‌ستوه‌آمده و معترض در کشورهای بی‌دین و لاابالی(!)، این دو قلم جنس را چگونه رایگان و سخاوتمندانه نثار برخی مسئولانشان می‌کنند!؟

حضرات مجلس‌نشین، یا دنبال درست‌کردن مدینه‌ی فاضله‌ای هستند، که مرتباً از این وزیر بدان وزیر می‌کنند ، یا ـ زبانم‌لال ـ در دنیایی می‌زیند که از دنیای موکلانشان فرسنگ‌ها فاصله دارد. واقعا با چه زبانی باید به این بزرگواران حالی کرد، که آقایان! اول و آخرش همین است. اگر قرار بر همین استانداردهای نوشته و نانوشته‌ای باشد که خودتان ساخته‌و‌پرداخته‌اید، گیرم وزیری در استیضاحتان افتاد؛ کدام افلاطونی جایش را پرخواهد کرد؟ تجربه‌های تاکنونتان آیا کافی نبوده، تا بدانید، مادام که درِ تدبیرات شما در لابی‌های مقدرات شخصی و جناحی و قبیله‌ای‌تان می‌چرخد، اوضاع همین خواهد بود که هست؟ این بدیهی را ما تماشاگران صحنه‌ی سریال‌های استیضاح به خوبی دریافته‌ایم؛ چگونه‌است که کارگردانان، خود را به تغافل می‌زنند؟

کاش روزی نرم‌افزاری به میدان آید، از آن‌نوع که میزان شوت و ‌دوندگی و کرنر و آفساید فوتبالیست‌ها را دقیق محاسبه‌ کند، تا میزان انرژی‌های هدر رفته و مباحث خارج از اولویت و نیز تعداد ابیات شعرهای میان‌دستور و بعضاً عنایات خارج از دستور(!) را بسنجد؛ آنگاه موکلان بیشتر به فضیلت‌های خود آگاه خواهند شد.

مشتاقانه می‌نشینیم و ‌می‌نگریم و ‌می‌نیوشیم، تا ببینیم این بار از لیست استیضاح چه‌کسی جان سالم به‌در می‌برد و کدامیک با چشم گریان فرا می‌رود؟ منتظر می‌مانیم. اما امید آن داریم که مجلسیان، حرمت امضاهاشان را تا روز استیضاحات پاس بدارند و مغلوب «صدقات رفع بلا» نشوند و بالاخره ما موکلان سردربیاوریم از یک چیز، بلکه دو چیز: و اما چیز اول: آن وزیرجایگزین، می‌خواهد چه کند، که اولی نتوانسته؟ چیز دوم آن‌که، وزیر برکنار شده را قول می‌دهند که درجایی مهم‌تر و‌چه بسا دور از «چشم‌تر» به کاری «چیزتر» گمارده نشود!؟ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید