آفرینش/ « همه بر علیه فعالان عرصه آموزش! » عنوان سرمقاله روزنامه آفرینش به قلم زهرا کیان بخت است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

در سالهای اخیر، یکی از داغ‌ترین بحث‌ها پیرامون حوزه آموزش در کشور، مسائل مربوط به تبعات برگزاری کنکور، فعالیت آموزشگاههای کنکور، میزان سود سالانه ناشران کتب کمک آموزشی و موسسات کنکور و... بوده است که یکی از اصلی‌ترین پرچمداران مبارزه با این روند را، آموزش و پرورش و مسئولان آن تشکیل داده‌اند. جبهه‌گیری عمومی بر علیه کنکور و فعالان این عرصه که این روزها از آن، با عنوان مافیای کنکور هم یاد می‌شود، باعث شده در اولین قدمهای این مبارزه، فعالان عرصه نشر کتب کمک آموزشی و موسساتی که با هدف آماده‌سازی دانش‌آموزان برای آزمون ورودی دانشگاه فعالیت می‌کنند، در موارد زیادی، به عنوان متهم ردیف اول این پرونده شناخته شوند. به طوری که برخی مسئولان، با تهدید این موسسات و ناشران کمک‌آموزشی، مکررا از غیرقانونی بودن همکاری این موسسات با مدارس سخن گفتند و به علاوه، ضمن هشدار به آموزگاران و مدیران مدارس، استفاده از کتب کمک آموزشی و توصیه آن به دانش‌آموزان را ممنوع اعلام نمودند. همان طور که صدا و سیما نیز به دلیل تبلیغ و اشاعه فعالیتهای این آموزشگاهها و ترغیب دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان به خرید کتب کمک آموزشی، جزء متهمان بعدی این پرونده قرار گرفت.

اما صرفنظر از همه مسائل ریز و درشتی که در این ارتباط وجود دارد، و ضمن قبول اینکه شیوه‌های آموزش و سنجش در کشور ما نه اکنون، که از مدتها قبل، نیازمند بازنگری و تطبیق با الگوهای موفق آموزشی دنیا بوده، ذکر یک نکته، اهمیت دارد.

درواقع، بدون آن که بخواهیم به دفاع از برگزاری یا حذف کنکور بپردازیم، نکته‌ای جانبی را مورد توجه قرار خواهیم داد که می‌شود گفت بی‌توجهی به آن باعث شده تا حدی، زحمتکشان عرصه آموزش که بعضا به صورت مستقل و غیروابسته، اقدام به گسترش آموزش و اشاعه دانش در کشور کرده‌اند، مورد کم‌لطفی قرار گیرند.

هر چند سیستم آموزشی کشور و از جمله کنکور، نیاز به اصلاح در ساختار دارد، اما واقعیت این است که موضوع مزبور، موجب شده ناشران کمک‌آموزشی و فعالانی که سالهاست با عرضه کتابها و منابع قوی، حتی با برپایی کلاسها و دوره‌های یادگیری، به فهم بهتر دروس به دانش‌آموزان یاری رسانده‌اند، و در مواردی، از سیستمهای به روز و حرفه‌ای جالب توجهی برای توسعه امر یادگیری و ارتقای آن در کشور، استفاده کرده‌اند، با این تبلیغات و تهدیدات، مورد هجمه‌ای قرار بگیرند که می‌توان آن را مثال بارز کم‌لطفی به کسانی دانست که سالها در جهت اعتلای آموزش در کشور تلاش کرده‌اند.

بسیاری از منتقدان، با زیر سوال بردن فعالیتهایی از این دست، همواره به سود کلان این گونه موسسات و ناشران اشاره می‌کنند، اما بدیهی است وقتی به چنین فعالیتهایی به صورت حرفه‌ای پرداخته می‌شود و درواقع، این فعالیتها به صورت یک کسب و کار آموزشی تلقی می‌شود، خواه ناخواه، درآمد و سودی هم باید از آن حاصل شود و انتظار چیزی غیر از آن، امر چندان معقولی نیست. به نظر می‌رسد در این زمینه، برخی مباحث به غلط با هم خلط و آمیخته شده‌اند و نتیجه هم آن شده که در این میان، خشک و تر با هم می‎‌سوزند. شاید عده‌ای در جریان برگزاری کنکور، به ناحق، سودهایی نیز به دست آورند، اما شایسته است این امر دستاویزی برای نادیده گرفتن زحمات و تلاشهای آنانی قرار نگیرد که عمری را در عرصه آموزش کشور، چه در امر تألیف و انتشار کتب و چه در حیطه یاددهی و برگزاری دوره و آزمون برای دانش‌آموزان، به توسعه آموزش در کشور کمک کرده‌اند. شاید در این میان، بهترین راه، ایجاد هم‌افزایی و همراهی بیشتر با فعالانی باشد که شاید بیش و پیش از کسب هر سودی، به اشاعه آموزش در کشور می‌اندیشند.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید