اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

صبح روز چهارشنبه، روز اقتصادی حیاط دولت بود. پس از اتمام جلسه هیات وزیران در نبود رییس‌جمهوری اغلب چهره‌هایی که در حاشیه جلسه هیات دولت با خبرنگاران گفت‌وگو کردند، چهره‌های اقتصادی دولت بودند. البته محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه نیز که در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سوالات آنان پاسخ داد و البته هنوز گفت‌وگوی وزرا با خبرنگاران تمام نشده ‌بود که از مجلس خبر آمد استیضاح منتفی است.

جمشید انصاری، رییس سازمان اداری استخدامی کشور در حاشیه جلسه هیات دولت در مورد یکی از جنجالی‌ترین مصوبات جدید مجلس یعنی قانون منع به کارگیری بازنشستگان صحبت کرد. او به «اعتماد» گفت که آمار دقیق استثنائات منع به‌کار‌گیری بازنشستگان که در وزارتخانه‌ها مشغول به کار شده‌اند در خصوص اینکه دستگاه‌هایی به مقام معظم رهبری مراجعاتی داشتند و درخواست‌هایی داشتند و بعضا موافقت‌هایی شده، ‌دو نوع اقدام صورت گرفته است. یک نوع اقدامات دستگاهی بوده و یک نوع هم برای فرد مشخص بوده است.
او ادامه داد: مراجعه به رهبری و اجازه برای به کارگیری نیروی بازنشسته در دستگاه دولتی یا وزارتخانه برای 5 نفر بوده است ولی دستگاهی، مثلا اینکه وزارت اطلاعات مجوزی کلی برای این وزارتخانه گرفته‌اند هنوز مشخص نیست و زمانی مشخص می‌شود که نیروها ترخیص نشوند یا نیروهای جدیدی به کار نگرفته‌اند.
همچنین معصومه ابتکار، معاون زنان و خانواده رییس‌جمهوری نیز در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به اینکه لایحه تامین امنیت زنان که از قم برگشته‌ توانسته نظر قوه قضاییه را هم جلب کند یا خیر، پاسخ داد: البته این لایحه به آن منظوری که مدنظر شما است به قم نرفته ‌بود و بحث مشورت بود. ریاست محترم قوه قضاییه از گروه‌های مختلف نظر مشورتی خواسته‌ بود. ما هم درخواست‌مان این است که فرآیند کسب نظر مشورتی سریع‌تر انجام شود چرا که این لایحه نزدیک به 8 ماه است که در قوه قضاییه به سر می‌برد.
وی ادامه داد: خوشبختانه با تاکیدات مقام معظم رهبری، در جلسه اخیر شورای اجتماعی کشور بسیار امیدوار هستیم که بعد از 8 ماه این لایحه تعیین تکلیف شود.
همچنین محمدجواد ظریف با حضور در جمع خبرنگاران در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به موضوعات اخیری که درباره برنامه موشکی ایران مطرح شده است، اظهار کرد: واضح است که امریکایی‌ها هم در دولت گذشته و هم در دولت فعلی اعلام کردند که نه برجام و نه قطعنامه 2231 فعالیت موشکی ایران را محدود نمی‌کند.
وی ادامه داد: هم خانم شرمن در دوره مذاکرات این حرف را زد و هم آقای برایان هوک دو ماه پیش گفت قطعنامه 2231 از ایران در مورد یک نوع به خصوصی از موشک تقاضا می‌کنند. ما اصلا برنامه سلاح هسته‌ای نداریم، موشکی را هم برای حمل سلاح هسته‌ای طراحی نمی‌کنیم.
ظریف همچنین ‌تصریح کرد: موشک‌های جمهوری اسلامی با توجه به اینکه نقطه‌زن هستند فقط برای سلاح متعارف طراحی شده است.
ظریف ادامه داد: با توجه به اینکه امریکا از برجام خارج شده و ناقض تعهداتش در قطعنامه شورای امنیت و خود برجام است، ناچار است برای اینکه پوششی جهت نقض‌های خود دست و پا کند این ادعاها را انجام دهد اما همان‌طور که دیدیم دیروز شورای امنیت حاضر نشد این ادعای بی‌جا را بررسی کند.
وی سپس در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه موضع جمهوری اسلامی ایران درباره بازگشت ناوهای امریکایی به خلیج‌فارس چیست، گفت: ما همیشه اعتقاد داشتیم حضور خارجی‌ها در خلیج‌فارس مخل امنیت خلیج‌فارس است و به نفع هیچ‌کس نیست. هنوز هم همین اعتقاد را داریم. سابقه این کار هم همین موضوع را اثبات کرده است.
وزیر امور خارجه ادامه داد: جمهوری اسلامی با اقتدار از حاکمیت، تمامیت ارضی و امنیت آب‌های خودش دفاع می‌کند و نیروهای مسلح ما این توانایی را دارند.
وی با بیان اینکه «موضوع استیضاح به نمایندگان محترم مجلس مربوط است» از نتیجه پرسش و پاسخ‌ها با مجلس اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: اگر تصمیم گرفتند استیضاح را ادامه دهند، حتما در خدمت‌شان خواهم بود و اگر تصمیم گرفتند منتفی‌اش کنند حتما به تصمیم آنها احترام می‌گذاریم. در جلسه کمیسیون، نمایندگان گروه استیضاح‌کننده درخواست کردند که ادامه کار به بعد از تعطیلات مجلس موکول شود، ما هم پذیرفتیم گرچه برخی دوستان می‌گفتند همین امروز تمام شود.
وی در ارتباط با آخرین اخبار از همکاری اروپا با ایران در حوزه برجام نیز گفت: خبرهایی که هفته گذشته در سفرهای‌مان به بروکسل و ژنو شنیدیم این است که توافق‌های نهایی انجام شده و در آینده نزدیک شاهد ثبت SPV (ساز و کار مالی) خواهیم بود.
وزیر امور خارجه تصریح کرد: با توجه به اینکه امریکایی‌ها به محض اطلاع پیدا کردن از هر تحولی می‌خواهند مانع اجرای آن شوند، اروپایی‌ها می‌خواهند این مرحله را به صورت محرمانه دنبال کنند تا به نتیجه برسند. بنابراین خودشان این مرحله را ادامه می‌دهند و وقتی به نتیجه رسیدند اعلام می‌کنند.
ظریف در ارتباط با موضوع بررسی‌ CFT در مجلس گفت: آنچه من خبر دارم این است که بعد از بررسی‌ای که در کمیسیون امنیت ملی با کمک شورای نگهبان شد، برخی ایرادات شورای نگهبان اصلاح شد و اصلاح آن ایرادات دیروز به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. در برخی موارد که معمول است ایرادات شورای نگهبان به مجمع تشخیص می‌رود، ‌مجلس با اصرار بر موضع خودش آنها را به مجمع ارسال می‌کند که به نظر من این موضوع مهم نیست. موضوع مهم ایراد اصلی شورای نگهبان به تعریف اقدامات تروریستی بود که فکر می‌کنم با اصلاحی که در مجلس صورت گرفت این موضوع برطرف شد.
وزیر راه و شهرسازی: واگذاری ۶۰ هزار واحد مسکن مهر بدون متقاضی به کمیته امداد
محمد اسلامی ظهر دیروز در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دولت برای کاهش قیمت مسکن چه برنامه‌ای دارد، گفت: بازار مسکن تابعی از شرایط اقتصادی است و متاثر از تحولاتی است که در بازار ارز رخ داد و الزاما به خود بازار مسکن مربوط نمی‌شود. مهم این است که ما در جریان تولید مسکن برای اقشار متوسط و کم‌‌درآمد، برنامه متنوعی داشته باشیم و به آنان کمک کنیم تا صاحب مسکن شوند.
وی به همکاری میان وزارت راه و شهرسازی با کمیته امداد اشاره و خاطرنشان کرد: حدود ۶۰ هزار واحد مسکونی از مسکن مهر که بدون متقاضی بود را در اختیار کمیته امداد قرار دادیم. با هم تفاهمنامه‌‌‌‌ای امضا کردیم که آنها بتوانند این واحدها را تکمیل کنند و در اختیار قشر آسیب‌‌‌پذیر جامعه قرار دهند.

رییس سازمان برنامه و بودجه: قیمت بنزین در بودجه سال 98 تغییری نکرده است
محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه درباره ارسال لایحه بودجه 98 به مجلس گفت: صبح پنجشنبه بودجه را به مجلس ارسال خواهیم کرد، هر چند نمایندگان محترم برای سرکشی به حوزه‌های انتخابیه تا 10 روز آینده تعطیل خواهند بود و مجلس جلسه علنی ندارد، اما دولت طبق آیین‌نامه داخلی با تلاش فراوان و حتی جلسات فوق‌العاده چه در دولت و چه در سازمان برنامه و بودجه لایحه را در 14 جلد ارسال می‌کنیم.
نوبخت درخصوص قیمت حامل‌های انرژی در سال 98 تصریح کرد: قیمت بنزین تغییر نکرده است. قیمت نفت هم به طور متوسط 54 دلار در نظر گرفته شده است. باید توضیح دهم که هیچ‌کدام از این ارقام در بودجه نمی‌آید، مبانی محاسباتی ما این ارقام است.
رییس سازمان برنامه و بودجه درباره افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان نیز اظهار داشت: نظر دوستان مجلس این است که به صورت پلکانی حقوق کارمندان دولت افزایش یابد. آنهایی که حقوق‌های بیشتری می‌گیرند درصد رشدشان کمتر و آنهایی که کمتر می‌گیرند تا 20 درصد افزایش یابد؛ البته برخی از گروه‌های شغلی بیش‌ از 20 در صد سال آینده افزایش پیدا می‌کند.

معاون اقتصادی رییس‌جمهوری: بازگشت ارز صادرکنندگان به بازار یکی از عوامل ثبات در بازار ارز بود
محمد نهاوندیان به خبر عدم بازگشت ۱۵ میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به چرخه اقتصاد کشور واکنش نشان داد.
معاون اقتصادی رییس‌جمهور چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که برخی صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات را به بازار تزریق نکرده‌اند و گفته می‌شود 15 میلیارد یورو حاصل از صادرات غیرنفتی به چرخه اقتصاد کشور برگشتی نداشته است، گفت: سیاست ارزی و تجاری کشور به صراحت و روشنی اعلام شده و خود صادرکنندگان هم کاملا با این سیاست همراه هستند تا ارز حاصل از صادرات باید به چرخه اقتصاد کشور باز گردد.
وی افزود: اما با توجه به واقعیاتی که ما در مناسبات خود داریم نیز محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها باید از انعطاف‌پذیری کامل برخوردار باشیم و با این رویکرد بانک مرکزی صادرکنندگان را طبقه‌بندی کرده است.
نهاوندیان ادامه داد: هدف اصلی استمرار صادرات است تا ارز حاصل از آن به ریال تبدیل شده و بتوان با آن خرید انجام داد یا تولید جدید داشت؛ این چرخه که یک‌بار تمام نمی‌شود بلکه باید مرتب تداوم داشته باشد. بازگشت ارز صادرکنندگان به بازار یکی از عواملی بوده که در هفته‌های اخیر سبب ثبات در بازار ارز شده است.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید