قانون/ متن پیش رو در قانون منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

رویدادها و وقایعی این روزها حادث می‌شود که سبب تامل‌فراوان جامعه ایرانی است. مردم شاهد آن هستند که در برخی نهادها یا ارکان کشور افرادی حضور دارند که نه تنها حرمتی برای جایگاه خود قائل نیستند بلکه ارزش آن جایگاه را نیز پایین می‌آورند. این طیف که در لایه‌های قدرت حاکم در دستگاه‌های مختلف نیز نفوذ دارند اگر فرد یا رسانه و حتی شخصیتی نیز به آن‌ها انتقادی کند، با هجمه‌های مختلف آن‌ها را تحت فشار قرار می‌دهند. در تازه‌ترین اقدامی که صورت گرفته و سبب تعجب و تامل فراوان شده است، با فشاری که از جانب برخی نهادها به صداوسیما آمده‌است، فردی مانند محمدرضازائری که وابستگی به هیچ دسته و گروهی ندارد را ممنوع‌التصویر کرده‌اند.
اتفاقی که نه تنها گره‌ای از مشکلات گروه‌های فشار باز نخواهد کرد بلکه آن‌ها را بیش از پیش سرافکنده می‌کند زیرا مردم در این روزگار هر فردی را که به دلیل مخالفت با اربابان قدرت وثروت تحت فشار قرار بگیرد، بیشتر از قبل مورد توجه قرار می‌دهند و از آن حمایت می‌کنند. نکته‌ای که در این بین وجود دارد صدور فرمان ممنوع‌التصویری زائری بعد از انتقاد به درازهی نماینده حاشیه‌ساز سراوان است. به گفته رسانه‌ها، «شرم بر این مجلس» عبارتی بود که حجت الاسلام زائری در برنامه فرمول یک و در واکنش به رفتارهای دور از شان درازهی نماینده سراوان به زبان آورد. شاید خود زائری نیز فکر نمی‌کرد این عبارت سه کلمه‌ای باعث جنجالی در مجلس شود و به احضار رییس رسانه ملی برسد. احضاری که رنجبرزاده، نماینده مجلس درباره آن گفت: «من فکر می‌کنم از برنامه‌های آتی صدا و سیما از حضور آقای زائری که شأن مجلس و جایگاه آن را زیرسوال برد، استفاده نکنند. در روز گذشته در جلسه مذکور بنا بر قول رییس سازمان صدا و سیما مقرر شد از حضور محمدرضا زائری در برنامه‌های صدا و سیما ممانعت به عمل آید». البته زائری نیز در برابر این اقدام سکوت نکرد و در صفحه اینستاگرامش نوشت که در چهل سالگی انقلابی که برای آزادی رخ داده است، کار به جایی رسیده که معاون سیما بابت یک دیالوگ ساده انتقادی در یک برنامه تلویزیونی به مجلس احضار شودو تعهد بدهد. ببینید سریال ارعاب و تهدید، تطمیع و تخویف، تکذیب صوری احضار و ... را، همه چی آرومه! البته علی‌مطهری، نایب رییس مجلس در پاسخ به تذکر یکی از نمایندگان درخصوص وهن مجلس از سوی محمدرضا زائری گفت: هیات رییسه مجلس درخواستی برای ممنوع‌التصویری این فرد نداشته است. ماجرا این‌گونه بود که عبدالحمید خدری در نشست علنی چهار‌شنبه (19دی) مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی با استناد به بند 11 ماده 22 آیین نامه داخلی مجلس، گفت: این ماده ناظر به وظایف و اختیارات هیات رییسه و حفظ شأن و اقتدار مجلس و دفاع از حقوق و جایگاه قانونی نمایندگان است، زیرا حرکت هایی در تضعیف و وهن مجلس صورت گرفته است. نماینده مردم بوشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: در یک برنامه زنده تلویزیونی یک روحانی که خود دانش آموخته حوزه علمیه و ابوی او چهار دوره نماینده مجلس بوده است و گوشت و خون و پوست این فرد از حقوق مجلس رشد کرده، به راحتی می گوید شرم بر مجلس باد.
وی افزود: اگر نسبت به یک نماینده انتقاد دارید، حق ندارید آن را به نهادی که عصاره فضایل ملت است، تعمیم دهیم، بنابراین هیات رییسه باید از شأن و اقتدار مجلس دفاع کند. خدری گفت: البته می‌گویند صداوسیما طبق قوانین داخلی با آقای زائری برخورد کرده، اما متاسفانه مجلس ورودی نداشته است. علی مطهری، نایب رییس مجلس شورای اسلامی که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت، در پاسخ به این تذکر گفت: به دلیل نوع رفتار صداوسیما در قبال مجلس، هیات رییسه جلسه ای با رییس و معاونان سازمان صداوسیما داشت که تمام این مسائل در آن مطرح شد و تا حدی قبول کردند که قصور شده ولی معتقد بودند که تعمدی در کار نیست. نماینده مردم تهران در مجلس افزود: راجع به این موضوع خاص چنین عنوان شد که هیات رییسه مجلس درخواستی برای ممنوع‌التصویری این فرد داشته در حالی که چنین نیست و ما فقط شرح ماوقع دادیم؛ البته امیدواریم سازمان و این شخص رویه خود را تغییر دهند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید