اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

میثم سلیمانی| عراق طی روزهای اخیر در یک ترافیک دیپلماتیک سنگین قرار داشت. از سفر وزیر خارجه ایران گرفته تا وزیر خارجه فرانسه و پادشاه اردن همگی طی دو روز گذشته به عراق سفر کردند. اما در این میان علاوه بر سفر وزیر خارجه ایران، سفر لودریان وزیر خارجه فرانسه و عبدالله دوم پادشاه اردن نیز از اهمیت قابل‌توجهی برخوردار بود. لودریان در دیدار روز دوشنبه خود با وزیر امور خارجه عراق وعده کمک یک میلیارد یورویی را به عراق برای بازسازی این کشور پس از جنگ علیه داعش داد.

لودریان همچنین اعلام کرد که این کمک‌ها برای بازسازی مناطق ویران شده عراق ادامه خواهد یافت. وی همچنین قول داد که فرانسه از ثبات عراق حمایت کند. هر چند فرانسه به‌دنبال خروج نیروهای خود از سوریه است اما قصد ندارد این کار را به هر قیمتی انجام دهد. فرانسه اکنون حدود 200 نیرو در خاک سوریه دارد. لودریان در کنفرانس خبری مشترک با محمد الحکیم وزیر خارجه عراق گفت: وضعیت سوریه باید باثبات شود و ما باید تروریسم را از بین ببریم. لازم به ذکر است که فرانسه عضو ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری ایالات‌متحده است که این گروه اکنون در اغلب سرزمین‌های خود در عراق و سوریه شکست خورده است.

دونالد ترامپ رییس‌جمهوری ایالات‌متحده ماه گذشته طی اقدامی غافلگیر‌کننده اعلام کرد که نیروهای خود را از سوریه خارج می‌کند. در حال حاضر سوریه بخشی از تجهیزات نظامی خود را از سوریه خارج کرده اما کماکان 2 هزار نیروی امریکایی در سوریه مستقر هستند.

با وجود این فرانسه تلاش دارد تا موقعیت خود در عراق و سوریه را حفظ کند از همین رو با پیشنهاد کمک به بازسازی وارد عراق شده است. وزارت برنامه و بودجه عراق سال گذشته هزینه بازسازی این کشور را 88 میلیارد دلار تخمین زده است. این کشور در ماه فوریه توانست 30 میلیارد دلار را در یک کنفرانس کمک‌رسانی در کویت به دست آورد.

وزیر خارجه عراق نیز در نشست خبری مشترک با لودریان از تلاش فرانسه برای کمک به اقلیت ایزدی عراق تشکر کرد. در ابتدای قدرت گرفتن تروریست‌های داعش در عراق ایزدی‌های این کشور تحت محاصره تروریست‌های داعش قرار گرفتند و هزاران تن از آنها نیز کشته شدند.

لودریان در صحبت‌های خود با مقام‌های عراقی نیز عنوان کرد که برای فرانسه، عراق امروز یک قدرت معتدل در خاورمیانه است. کشوری که می‌تواند در حل و فصل اختلافات در سوریه نقش داشته باشد و به عنوان اصلی‌ترین کشور برای پایان دادن به داعش و جلوگیری از ورود دوباره آن به عراق یاد کرد. وی افزود: اما امروز عراق با چالش‌های زیادی مواجه است که از جمله آن تقویت امنیت و ارایه خدمات اساسی برای جمعیتی که از جنگ زخم خوردند و هنوز این یک هدفی است که دور به نظر می‌رسد.

لودریان پس از پایان دیدارهای خود در بغداد به منطقه کردستان عراق رفت و با نچیروان بارزانی نخست‌وزیر دولت منطقه‌ای کردستان عراق دیدار کرد. طبق بیانیه دفتر نچیروان بارزانی در این نشست بارها بر حمایت و پشتیبانی امانوئل ماکرون رییس‌جمهور فرانسه از منطقه کردستان عراق یاد شده است و همچنین بارزانی تلاش‌های فرانسه در روزهای سخت برای ایجاد گفت‌وگو برای حل اختلافات میان اربیل و بغداد را
مورد ستایش قرار داد. بارزانی در این دیدار از دولت فرانسه برای حمایت مداوم خود از منطقه کردستان در مبارزه با تروریسم به عنوان بخشی از ائتلاف بین‌المللی ضدداعش تشکر کرد. در این دیدار دوطرف بر تقویت روابط میان اقلیم کردستان و فرانسه تاکید کردند. لودریان همچنین با مسرور بارزانی رییس شورای امنیت منطقه کردستان نیز دیدار کرد. طبق گزارش‌ها هر دو مقام به چالش‌های منطقه و تمایل اربیل برای ایجاد دور جدیدی از روابط با بغداد بحث و گفت‌وگو کردند. لودریان همچنین در ادامه دیدارهای خود در کردستان عراق با مسعود بارزانی رهبر حزب دموکراتیک عراق نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

سفر پادشاه اردن به عراق
اما دیگر سفر مهمی که در این روزهای پرترافیک بغداد رخ داد حضور عبدالله دوم پادشاه اردن در پایتخت عراق بود. پادشاه اردن روز دوشنبه مورد استقبال برهم صالح رییس‌جمهوری عراق قرار گرفت و برای اولین‌بار در بیش از یک دهه گذشته به بغداد سفر کرد. عبدالله دوم را می‌توان عالی‌ترین مقام سیاسی در میان کشورهای منطقه دانست که پس از تشکیل دولت جدید در بغداد به این کشور سفر کرده است. آخرین سفر پادشاه عبدالله به عراق به سال 2008 بازمی‌گردد و جزو اولین رهبران کشورهای عربی بود که پس از سقوط صدام تحت رهبری ایالات‌متحده به این کشور سفر کرد. برهم صالح رییس‌جمهور جدید عراق در ماه نوامبر به اردن سفر کرد و از پادشاه اردن برای سفر به عراق دعوت کرد. دو کشور دارای مرزی 179 کیلومتری هستند و اردن وارد‌کننده اصلی نفت خام از عراق است.

در سال 2013 آنها در مورد یک خط لوله 1700 کیلومتری برای انتقال نفت از استان بصره به بندر عقبه توافق کردند اما با ظهور داعش در عراق عملا این طرح متوقف شد. سال گذشته اردن بار دیگر یک چارچوب برای احیای این خط لوله تعریف کرد اما مدت مشخصی برای ساخت آن درنظر نگرفت. همچنین دو کشور روی انتقال 300 مگاوات برق روزانه از اردن به عراق برای مقابله با کمبود برق در عراق مذاکراتی را انجام دادند. در حال حاضر بغداد در بحث تامین برق و گاز نیروگاه‌های تولید برق خود نیازمند ایران است. عراق به صورت روزانه 1300 مگاوات برق و 28 میلیون مترمکعب گاز طبیعی از ایران وارد می‌کند و به دلیل فشارهای امریکا قصد دارد از وابستگی خود به ایران بکاهد. اما صادرات 300 مگاواتی اردن نیز تا رسیدن به مرحله اجرا به زمان زیادی نیاز دارد و فعلا هیچ کشوری در منطقه نیست که جایگزین ایران برای عراق شود. یک تحلیلگر عراقی به خبرگزاری فرانسه گفت: هرکس به عراق مانند یک زمین بکر نگاه می‌کند که نیاز به سرمایه‌گذاری بیشتر از سوی قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی دارد. از طرفی دیگر اردن تمایل جدی دارد تا خط لوله نفت از بصره به بندر عقبه هر چه سریع‌تر تکمیل شود، زیرا نیاز‌های سوختی خود را می‌تواند از این طریق برآورده کند. در حال حاضر تحلیلگران معتقدند که حجم بالای سفرهای دیپلماتیک به عراق نشان‌دهنده مزیت این کشور در منطقه است که می‌تواند با هر کشور مذاکره و گفت‌وگو کند و با آنها همکاری داشته باشد، اما آنچه اکنون نگران‌کننده است و عراق را آسیب‌پذیر می‌کند، منازعه قدرت در منطقه است که مهم‌ترین این موضوع بالا گرفتن تنش‌های ایالات‌متحده و ایران است که می‌تواند در عراق نمود جدی‌تری داشته باشد. از همین رو چنین اتفاقی می‌تواند تلاش‌های عراق برای بازسازی کشور را با مشکل مواجه کند.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید