صبح نو/ متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

مقابله با نفوذ منطقه‌ای ایران همواره یکی از محورهای اصلی سیاست آمریکا در منطقه بوده و با توجه اینکه مقابله با دشمن مشترک از سوی بازیگران محلی و متحدان منطقه‌ای یکی از ارکان سیاست خارجی این کشور است؛ بنابراین مقامات آمریکایی در تلاشند ائتلاف ضد ایرانی متشکل از کشورهای عربی تشکیل دهند. در راستای این اصل، تشکیل یک ائتلاف سنی یا ناتوی عربی در منطقه خاورمیانه، راهبردی است که آمریکا برای مقابله با نفوذ منطقه‌ای ایران تدبیر کرده است.

در رفت‌وآمدهای مکرر مقامات آمریکایی به منطقه مقدمات تشکیل این ائتلاف ضد ایرانی پیگیری می‌شود که در همین راستا پمپئو، وزیرخارجه آمریکا در سفر اخیرش به قاهره خبر از برگزاری اجلاسی در روزهای‌24 و 25 بهمن‌ماه در ورشو پایتخت لهستان داد. وی هدف از برگزاری این اجلاس را بررسی راهکارهای مبارزه با تروریسم، مقابله با توسعه تهدیدات موشکی، تهدیدات امنیتی، تهدیدات گروه‌های مسلح و نیز مقابله با گسترش نفوذ جمهوری اسلامی ایران دانست که وی آن را اقدامات بی‌ثباتی‌آفرین خوانده است!
بر اساس گزارش‌های غیررسمی، تاکنون وزرای خارجه حدود ۷۰‌کشور، از جمله تمام اعضای اتحادیه اروپا، به شرکت در این نشست دعوت شده‌اند، با این وجود هنوز مشخص نیست کدام کشورها این دعوت را پذیرفته‌اند.
حال روزنامه «وال‌استریت ژورنال» در گزارشی به موضوع برگزاری نشست ضد ایرانی به کارگردانی آمریکا در ورشو لهستان پرداخت و نوشت: «کشورهای عضو اتحادیه اروپا تصمیم دارند در نشست ورشو که در آن مقاصد ضد ایرانی وجود دارد شرکت نکنند.»
طبق این گزارش، رهبران کشورهای اروپایی معتقدند ورشو مکانی است که آمریکا در آنجا قصد دارد نشستی را با هدف چندپاره کردن صف واحد اروپایی‌ها برگزار کند و به همین دلیل قصد ندارند در نشست لهستان حضور یابند.
«وال‌استریت ژورنال» با بیان اینکه احتمالاً وزرای خارجه شماری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا از شرکت در نشست ورشو خودداری می‌کنند، نوشته است که تلاش پمپئو برای کشاندن اتحادیه اروپا به کارزار فشار به ایران، با دشواری مواجه شده است.
بر اساس این گزارش، فرانسه احتمالاً از اعزام وزیر خارجه خود به این نشست خودداری می‌کند. انگلیس و آلمان هم هنوز در مورد سطح حضور در این نشست تصمیم‌گیری نکرده‌اند. وزیر خارجه لوکزامبورگ نیز اعلام کرده که به دلیل تداخل برنامه‌هایش، در این کنفرانس شرکت نمی‌کند.
همچنین فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده است که به‌دلیل نامشخص بودن اهداف نشست، در آن شرکت نخواهد کرد.
این روزنامه آمریکایی نوشت: «منابع اروپایی اعلام کرده‌اند که به ائتلاف ضد ایرانی آمریکا نخواهند پیوست.»
اتحادیه اروپا به‌رغم همه همراهی‌هایی که با آمریکا در پرونده‌های بین‌المللی داشته است، در سال‌های اخیر به این نتیجه رسیده است که زمان خارج شدن از زیر سلطه آمریکا فرارسیده است. به نظر می‌رسد، پرونده ایران یکی از مهم‌ترین ابزارها برای سامان‌بخشی به جایگاه اروپا به‌عنوان یک بازیگر مستقل از آمریکا به شمار می‌آید. لذا به‌رغم همراهی اروپا با دولت آمریکا در موضوع ایران و تعلل‌های بی‌شمارش برای اجرای تعهداتش نسبت به ایران در پرونده برجام، باز از همراهی مستقیم وآشکار با آمریکا در موضوع تشدید فشارها بر ایران خودداری می‌کند. لذا آمریکا با برگزاری این اجلاس علیه ایران در شرق اروپا تلاش دارد نوعی شکاف در اروپا ایجاد کرده و عملاً اروپا را خلع سلاح کند. زیرا سازوکارهای جدید مالی اروپا در قضیه برجام باید با همکاری بسیاری از کشورهای شرق اروپا انجام گیرد. البته اتحادیه اروپا ضمن اینکه از شکاف در اروپا نگران است، به نظر می‌رسد از این اجلاس به نوعی خرسند نیز باشد زیرا بهانه دیگری برای تعلل بیشتر در عمل به تعهداتش پیدا شده است و این اتحادیه می‌تواند مدعی شود که ایران باید تا زمان پیدا شدن سازوکار جدید در این موضوع همچنان منتظر بماند.

تلاش لهستان برای کم‌رنگ کردن جنبه‌های ضدایرانی نشست ورشو
همچنین «وال‌استریت ژورنال» خبر داده است که لهستان نیز در روزهای گذشته تلاش کرده تا سویه‌های ضدایرانی این نشست را کم‌رنگ جلوه دهد. به گفته مقام‌های اتحادیه اروپا، وزیر خارجه لهستان از اتحادیه اروپا خواسته که مسأله برگزاری این نشست رسماً در جلسه وزرای خارجه اتحادیه مورد بررسی قرار گیرد.
طبق گزارش‌ها، قرار است از منطقه خاورمیانه وزرای امور خارجه عربستان، امارات، مصر، اردن، مراکش و بحرین و نیز نتانیاهو که همزمان نخست‌وزیر، وزیر جنگ و وزیر امورخارجه رژیم صهیونیستی محسوب می‌شود، در این اجلاس شرکت کنند.
حضور کشورهای وابسته عربی در این اجلاس و نخست‌وزیر رژیم اسرائیل فرصت مناسبی خواهد بود تا به بهانه این اجلاس گفت‌وگوهای مستقیمی میان عرب‌ها و رژیم اسرائیل رخ دهد و این خود گام مهمی در روند آشکار‌سازی روابط محسوب می‌شود که می‌تواند موجب تسهیل و نیز تسریع این روند گردد.

اردن پیوستن به ائتلاف ضد ایرانی را رد کرد
اما وبگاه خبری عربی‌زبان «الخلیج اونلاین» خبرداده که اردن درخواست آمریکا برای مقابله با ایران و حزب‌الله را رد کرده است. الخلیج اونلاین به نقل از منابع نزدیک به محافل تصمیم‌ساز در اردن آورده است، آمریکا از اردن خواسته رسماً به محوری منطقه‌ای بپیوندد که قرار است ظرف هفته‌های آتی برای مقابله با آنچه واشنگتن خطر ایران و خطر حزب‌الله می‌خواند، تشکیل شود. به نوشته این وبگاه خبری، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در سفر اخیر خود به اَمان حامل این درخواست واشنگتن بوده است.
منابع اردنی در گفت‌وگو با الخلیج اونلاین پاسخ اردن به درخواست واشنگتن را قطعی و فوری خواندند و گفتند اردن به طرف آمریکایی تأکید کرد که بر مبنای ملاحظات سیاسی و داخلی متعدد، اردن از حضور در چنین ائتلافی معذور است.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید