شرق/ متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

واکنش‌ها به سخنان موسوی‌خوئینی همچنان ادامه دارد. علی جنتی فرزند احمد جنتی و وزیر سابق ارشاد هم دیروز در گفت‌وگویی با دیده‌بان ایران به سخنان خوئینی درباره هاشمی، مصطفی چمران و امام موسی صدر واکنش نشان داده است. بخش‌هایی از اظهارات او را می‌خوانید:
با توجه به شناختی که بنده از امام موسی صدر، آقای چمران و آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی داشتم، بخش قابل‌توجهی از این مصاحبه را دور از واقعیت می‌دانم.
یک نکته حائز اهمیت در این مصاحبه این است که آقای خوئینی اظهار داشته‌‌اند که مرحوم هاشمی‌رفسنجانی اساسا سفر به خارج از کشور برای مبارزه را درست و منطقی نمی‌دانستند و معتقد بودند که مبارزه اصلی و واقعی همین‌جاست. به نظر بنده این موضوع کاملا خلاف واقع است. در دوره‌ای که من در ایران شدیدا تحت تعقیب ساواک بودم، ایشان شناسنامه‌ای برای من تهیه کردند که در آن سال‌ها چندباری که توسط نیروهای امنیتی گرفتار شدم توانستم نجات پیدا کنم. اواخر سال 53 من با مرحوم آیت‌الله هاشمی مشورت کردم و ایشان تأکید داشتند که من به خارج از کشور بروم زیرا کسانی که همانند من مشغول فعالیت سیاسی و مبارزاتی بودند، در صورت دستگیری به زندانی‌های طولانی محکوم می‌شدند لذا ایشان همواره به من و امثال من توصیه می‌کردند که برای ادامه فعالیت ضد طاغوت از کشور خارج شویم تا به مبارزات خود ادامه دهیم.
من همراه مرحوم هاشمی‌رفسنجانی به دیدن امام موسی صدر رفتم و ایشان به شدت مورد استقبال امام موسی صدر قرار گرفت و طی چند روز که در لبنان بودند با شهید چمران چند بار ملاقات کردند و با همدیگر به شهر صور در جنوب لبنان رفتیم و ایشان از هنرستان صنعتی و مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای بازدید کردند.
درخصوص این ادعا که شهید چمران با انقلاب همراهی نداشت، حرف عجیبی زده شده است. شهید چمران در سال‌های ابتدای انقلاب و در آن شرایط سخت مسئولیت وزارت جنگ را قبول کرد. رابطه او با امام (ره) همیشه توأم با احترام متقابل بود. با توجه به اقدامات مؤثری که شهید چمران در جنگ ایران و عراق داشتند، بی‌انصافی است که بخواهیم در مورد رابطه ایشان با انقلاب و امام این‌گونه قضاوت کنیم. در لبنان هم ایشان کارهای بزرگی انجام داد هرچند به اعمال و رفتار برخی از فلسطینیان بسیار منتقد بود. افرادی از این گروه در جنوب لبنان مستقر بودند که به دلیل شرایط اردوگاهی و اوضاع اقتصادی که داشتند غالبا معتاد یا دزد بودند که شهید چمران نسبت به این موضوع بسیار منتقد بودند و اظهار کردند که این گروه دارای انگیزه‌های دینی نیستند و بر ناسیونالیسم عرب تکیه دارند.
امام موسی صدر علاقه خاصی به امام خمینی (ره) داشت. عمیقا از مبارزان ایرانی در خارج از کشور که با رژیم مبارزه می‌کردند حمایت می‌کرد.
امام موسی صدر مورد توجه امام خمینی (ره) بود و امام علاقه ویژه‌ای به ایشان داشتند. امام موسی صدر به دلیل اینکه یک شخصیت سیاسی برجسته بود و بیشتر با مقامات لبنان و سایر کشورها ارتباط داشت عملا کمتر با افراد عادی به معاشرت می‌پرداخت. به همین جهت امام خمینی(ره) به امام موسی توصیه کرده بودند که شما سعی کنید ارتباط خودتان را با مردم تقویت کنید. امام این جمله را هم اضافه کرده بودند که دکتر مصدق با اینکه آخوند نبود اما به دلیل ارتباط نزدیک با مردم از محبوبیت برخوردار بودند اما در مقابل مرحوم کاشانی با اینکه آخوند بود اما به دلیل ارتباط کمتر با مردم و سیاسی‌شدن کمتر مورد حمایت عامه بود. این جملات را آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی بنا به سفارش امام خمینی به امام موسی صدر رساندند.
دیدگاه آیت‌الله رفسنجانی نسبت به حجاب بانوان درست همانند دیدگاه و نظر مرحوم مطهری بود. ایشان اعتقادی به حجاب اجباری نداشتند. مرحوم شهید مطهری به نقل از یکی از دوستان اوایل انقلاب برای مذاکره در مورد حجاب اجباری به دیدار امام خمینی(ره) در قم رفتند. امام فرموده بودند که من هم معتقد به اجبار عموم بانوان نیستم آنچه من گفته‌ام فقط در مورد کارمندان دولت و دستگاه‌های اداری است.
آیت‌الله هاشمی هیچ‌گاه اعتقادی به مهندسی‌کردن انتخابات نداشتند. ایشان فرد آزاده‌ای بود و اعتقاد داشت که کشور با استفاده از تمامی نیروها می‌تواند اداره شود و تمامی نیروها و جبهه‌های سیاسی باید در صحنه حضور و فعالیت داشته باشند و هیچ‌کدام از نیروهای معتقد به نظام نباید از صحنه سیاسی حذف شوند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید