شرق/ متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

نخست‌وزیر اسرائیل در ادامه تلاش‌ها برای بهبود رابطه با جهان عرب و کشورهای مسلمان، وارد چاد در شمال قاره آفریقا شد. نخست‌وزیر اسرائیل هنگام ترک فرودگاه بن گوریون در نزدیکی تل‌آویو، این سفر را «گشایشی مهم و تاریخی» دانست و ابراز امیدواری کرد رابطه دیپلماتیک چاد و اسرائیل که از سال 1972 و از سوی این کشور آفریقایی قطع شده، به‌زودی از سرگرفته شود. نتانیاهو، با تأکید بر اینکه چاد «یک کشور بزرگ اسلامی و هم‌مرز با لیبی و سودان است»، تأکید کرد «این سفر بخشی از انقلابی است که ما در جهان عرب و اسلام در حال انجامش هستیم و من وعده تحقق آن را داده بودم. اخبار مهمی در راه است».

پیش از این، «ادریس دبی ایتنو»، رئیس‌جمهور چاد، به اسرائیل سفر و با نتانیاهو و دیگر مقام‌های ارشد تل‌آویو دیدار کرده بود. در آن دیدار، نتانیاهو و ایتنو پاسخی به پرسش‌های خبرنگاران درباره احتمال انعقاد قرارداد فروش سلاح از سوی اسرائیل به چاد، ندادند.
نخست‌وزیر اسرائیل پیش از سفر به چاد ادعا کرد «تشکیلات خودگردان فلسطینی و ایران تلاش زیادی کردند تا این سفر لغو شود، اما موفق نشدند». واصل ابویوسف یکی از مقام‌های ارشد فلسطینی، پیش از سفر نتانیاهو از مقام‌های چاد و دیگر کشورهای عربی و اسلامی خواسته بود «برای حمایت از آرمان فلسطین و اعتراض به ادامه شهرک‌سازی‌ها و ادامه اشغال اراضی فلسطینی رژیم اسرائیل و نهادها و سازمان‌های مرتبط با این رژیم را تحریم کنند».

سفر نتانیاهو به چاد در حالی روز گذشته انجام شد که تل‌آویو در ماه‌های اخیر به تحرکات خود برای بهبود رابطه با جهان عرب و کشورهای اسلامی افزوده است. نخست‌وزیر اسرائیل به‌تازگی در سفری جنجالی به عمان با پادشاه این کشور دیدار کرد. از سال 2016 تاکنون این چهارمین سفر نتانیاهو به قاره آفریقا محسوب می‌شود. پیش از نتانیاهو، اسحاق شامیر، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل، در سال 1990 به قاره آفریقا رفته بود. دیدار روز گذشته نتانیاهو از چاد نیز مانند دو سفر قبلی‌اش برای مدت کمتر از یک روز برنامه‌ریزی شده بود. نخست‌وزیر اسرائیل روز گذشته حدود هفت ساعت در چاد حضور داشت. سفر نخست‌وزیر اسرائیل به لیبریا در سال 2017 و نیز سفر به کنیا در نوامبر 2017 برای شرکت در مراسم سوگند اوهورو کنیاتا، رئیس‌جمهور این کشور هم تنها چند ساعت به طول انجامید و نگرانی‌های امنیتی همواره مانع از برنامه‌ریزی برای سفر بیش از چند ساعت نتانیاهو به کشورهای آفریقایی شده است. تنها در سال 2016 بود که نخست‌وزیر اسرائیل در سفر پنج‌روزه به اوگاندا، کنیا، رواندا و اتیوپی، شب در یکی از این کشورها اقامت داشت.

چاد در سال 1972 و تحت فشارهای معمر قذافی رهبر لیبی که در شمال چاد واقع شده، مجبور به قطع روابط دیپلماتیک خود با اسرائیل شد. رئیس‌جمهور چاد در ماه نوامبر 2018 و در بدو ورود به تل‌آویو ابراز امیدواری کرد این سفر بتواند فصل تازه‌ای در روابط دو طرف رقم بزند. نتانیاهو نیز روز گذشته تأکید کرد چاد کشوری بسیار مهم برای اسرائیل به شمار می‌آید. بااین‌حال چاد کشوری بسیار فقیر و تحت سلطه حکومتی دیکتاتوری قرار دارد که براساس گزارش «بنیاد خانه آزادی» یکی از وخیم‌ترین شرایط حقوق بشری را دارد.

به نظر می‌رسد آنچه در رابطه با چاد برای اسرائیل اهمیت بسزایی دارد، فراهم‌شدن امکان نظارت و کنترل بیشتر بر شمال قاره آفریقا از جمله بر لیبی است. لیبی پس از سقوط حکومت قذافی هنوز روی ثبات را ندیده و از دولتی مقتدر برخوردار نیست. جنوب لیبی در سال‌های اخیر به یکی از پایگاه‌های عمده برای تجهیز گروه‌های تروریستی از جمله القاعده، داعش و بوکوحرام تبدیل شده است و تل‌آویو می‌خواهد نظارت و کنترل بیشتری بر تحرکات در جنوب لیبی داشته باشد که در مرز شمالی چاد قرار دارد.

از سوی دیگر هم چاد برای مقابله با گروه‌های تروریستی فعال در مناطق مرزی و نیز در بخش‌هایی از این کشور به خرید سلاح نیاز دارد و اسرائیل نیز با استفاده از این نیاز، قصد بهبود رابطه خود با چاد را دارد.

چاد یکی از کشورهای آفریقایی است که برای مقابله با گروه تروریستی بوکوحرام که پایگاه اصلی آن در نیجریه قرار دارد، از حمایت نظامی و لجستیکی غرب برخوردار است، اما همچنان برای تأمین نیازهای خود به کمک دیگر کشورها نیاز دارد. علاوه بر کمک تسلیحاتی برای مقابله با گروه‌های تروریستی، موضوعاتی از جمله تأمین امنیت مرزها و نیز مقابله با بحران آب از دیگر چالش‌هایی است که چاد را به‌سوی اسرائیل سوق داده است.

با اینکه در میان 54 کشور قاره آفریقا اسرائیل با 39 کشور رابطه دیپلماتیک و مراودات تجاری دارد، اما فقط دو کشور مسلمان آفریقایی هستند که با تل‌آویو رابطه دیپلماتیک دارند: جمهوری گینه و چاد. در‌حال‌حاضر هنوز هفت کشور مسلمان واقع در جنوب صحرای آفریقا رابطه‌ای با اسرائیل ندارند؛ مالی، نیجر، سودان، موریتانی، سومالی، جیبوتی و کومور کشورهایی هستند که هنوز حاضر به برقراری رابطه دیپلماتیک با تل‌آویو نشده‌اند.
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

نسخه جديد
آگهی