شرق/ متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

سپهر خرمی| پیش از شروع جام ملت‌های آسیا 2019 و پس از مشخص‌شدن گروه‌های شش‌گانه، تقریبا اکثر کارشناسان ایران و ژاپن را رقیب جدی برای هم در مرحله نیمه‌نهایی می‌دانستند. اغلب این عقیده را داشتند که این دو تیم با صدرنشینی در گروه خود و شکست رقبا در مرحله نیمه‌نهایی باید مقابل هم قرار گیرند. حالا این احتمال با درصد بیشتری از قبل قابل پیش‌بینی است. اگر ژاپن بتواند از سد ویتنام عبور کند و شاگردان کی‌روش هم تیم ملی چین را شکست دهند، تقابل ایران و ژاپن طبق پیش‌بینی‌ها رخ خواهد داد.

نکته‌ای که هواداران ایران را نسبت به قهرمانی در این جام بیش از پیش امیدوار کرده، عدم هماهنگی و البته صلابت ژاپن نسبت به جام جهانی 2018 روسیه است. ژاپن که تنها تیم آسیایی صعودکننده به مرحله حذفی جام جهانی بود و با یک نمایش خیره‌کننده در آستانه شکست بلژیک قرار داشت، در این تورنمنت با صلاحدید سرمربی خود، 13 بازیکن جدید را به فهرست خود اضافه کرده است. هاسبه و هوندا که کاپیتان‌های تیم ملی ژاپن محسوب می‌شدند، بعد از جام جهانی از فوتبال ملی خداحافظی کردند. از طرف دیگر، سرمربی تیم ملی ژاپن از کاواشیما دروازه‌بان حاضر در لیگ فرانسه-ساکای مدافع تیم هامبورگ-تاکاشی اینوی هافبک رئال بتیس، شینجی کاگاوا هافبک دورتموند و اوکازاکی مهاجم لسترسیتی دعوتی به عمل نیاورد. همچنین سوزوکی مهاجم 22ساله این تیم هم به دلیل مصدومیت جام ملت‌ها را از دست داد.

حرف رمز ژاپن: توپ را بده، فضا را بگیر!
در ادامه مسابقات مرحله یک‌هشتم نهایی جام ملت‌های آسیا ظهر دوشنبه تیم ملی ژاپن به مصاف عربستان رفت که این مسابقه در نهایت با نتیجه یک بر صفر به سود ژاپن به پایان رسید. در این مسابقه تاکهیرو تومیاسو (۳۰) با یک ضربه سر دروازه عربستان را باز کرد. در این تورنمنت عربستان بعد از تیم ملی قطر بهترین عملکرد را از لحاظ تعداد پاس، خلق موقعیت گل و درصد صحیح پاس در اختیار داشت. در این مسابقه نیز همین اتفاق افتاد اما ژاپنی‌ها با اقتصادی‌ترین شکل ممکن موفق شدند از سد عربستان عبور کنند. در این مسابقه حساس ژاپن فقط با 23 درصد مالکیت توپ توانست یک بار از سد دفاع عربستان عبور و از روی نقطه کرنر با ارسالی دقیق دروازه حریف را باز کند. همچنین سامورایی‌ها فقط 197 پاس به ثبت رساندند که 62 درصد آن سالم بود و رکورد عجیبی را در این زمینه ثبت کردند تا اولین تیمی در آسیا باشند که در مرحله یک‌شانزدهم نهایی با 197 پاس توانستند به جمع هشت تیم برتر آسیا صعود کنند. گفتنی است تیم ملی ژاپن در جام جهانی از تیم‌های تهاجمی آسیا لقب گرفت که توانست به جمع 16 تیم برتر دنیا راه پیدا کند اما با وجود اینکه تا ثانیه‌های پایانی با تساوی 2-2 مقابل بلژیک مسابقه ادامه داشت، یاران ادن آزار با یک ضدحمله برق‌آسا تک‌نماینده آسیا را در مرحله حذفی کنار زدند. حالا ژاپنی‌ها از آن تورنمنت درس گرفتند و می‌خواهند با اقتصادی‌ترین شکل ممکن به مراحل بالاتر صعود کنند. لازم به توضیح است که تیم ملی قطر نیز دقیقا به همین سبک ژاپن توانسته بود از سد عربستان با برتری 2 بر صفر عبور کند. قطری‌ها نیز مالکیت توپ را به عربستان دادند اما برخلاف ژاپن از ضدحمله و سرعت مهاجمان خود به‌خوبی بهره بردند و هر وقت اراده کردند با ضدحملات برق‌آسا دروازه رقیب را با تهدید جدی روبه‌رو کردند. با این حال، عربستان در دو مسابقه آخر با مالکیت توپ 73 درصد دو شکست پیاپی را رقم زد و از گردونه رقابت‌ها کنار رفت.

ریسک بزرگ هاجیمه موری‌یاسو مقابل ازبکستان
تیم ملی ژاپن در آخرین بازی گروهی که برابر ازبکستان قرار گرفت، این تیم را با نتیجه 2 بر یک شکست داد. از آنجایی که تیم ملی ژاپن پیش از این بازی، ترکمنستان و عمان را شکست داده و به نوعی صعودش به مرحله یک‌هشتم نهایی قطعی شده بود، هاجیمه موری‌یاسو در مصاف با ازبکستان تیم دوم خود را به میدان فرستاد. از جمع بازیکنانی که تیم ملی ژاپن را در بازی با ازبکستان همراهی کرده بودند، فقط یک بازیکن برابر عربستان بازی کرد. به عبارت ساده‌تر، ژاپن با 10 تغییر نسبت به بازی با ازبکستان در دیدار با عربستان به میدان آمده بود. همین ریسک در نهایت باعث شد عربستانی‌‎ها نتوانند دست سرمربی ژاپن را بخوانند و با ترکیبی دگرگون‌شده در مقابل خود مواجه شوند؛ ترکیبی که برای دفاع مطلق 11نفره مقابل آنها آماده شده بود و تقریبا هیچ برنامه‌ای برای حمله نداشت.

وجه اشتراک ایران و ژاپن؛ نیمکت عالی
فرضیه اینکه به ترکیب تیم برنده نباید دست زد، در جام ملت‌های آسیا در حال تغییر است و اینکه یک تیم خوب زمانی به شکوفایی می‌رسد که نیمکت یکدست، قدرتمند و قابل اتکایی داشته باشد. دو تیم ایران و ژاپن دارای این خصیصه هستند و کارلوس کی‌روش و موری‌یاسو هر وقت که اراده کردند، ترکیب خود را دستخوش تغییر گسترده کردند و خللی در نتیجه دو تیم نیز ایجاد نشد. نتایج تیم ژاپن هم نشان داد تغییر در ترکیب تیم نمی‌تواند نتیجه‌گیری را به چالش بکشد. بیشترین تغییرات ایران در این تورنمنت در بازی با عراق بود که کارلوس کی‌روش 3-4 بازیکن جدید به میدان فرستاد و سیستم بازی تیم ملی را هم از 1-4-1-4 به 1-3-2-4 تغییر داد. هاجیمه موری‌یاسو اما ترکیب اصلی تیم ملی ژاپن را در بازی‌های اصلی با تغییرات زیادی به میدان نمی‌فرستد. ترکیب تیم ملی ژاپن در بازی اول برابر ترکمنستان به نسبت بازی دوم که در برابر عمان بود، فقط دو تغییر داشت. همان‌طور که اشاره شد، ترکیب این تیم در بازی با ازبکستان کلا دستخوش تغییر شد و 10 بازیکن جدید برای تیم ملی ژاپن مقابل ازبکستان بازی کردند؛ از جمله دروازه‌بان تیم. هاجیمه موری‌یاسو، سرمربی تیم ملی ژاپن در بازی با عربستان از همان ترکیب اصلی تیمش استفاده کرد که به نسبت بازی اول فقط دو تغییر داشت.
با توجه به اینکه سرمربی این تیم 13 بازیکن از بازیکنان جام جهانی را به این دوره از رقابت‌ها نیاورده، با تیمی جوان و البته کم‌تجربه سعی کرد مقابل تیم هماهنگ عربستان، مالکیت توپ را بدهد و فضا را از این تیم بگیرد. بی‌اغراق ژاپن مرموزترین تیم جام ملت‌ها تا این لحظه است که نقاط ضعف خود را عیان نکرده و البته نقطه قوتی هم از خود نشان نداده است. در صورت پیروزی ژاپن مقابل ویتنام و ایران مقابل شاگردان لیپی، آنها حریف ایران در مرحله نیمه‌نهایی خواهند بود.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید