آی اسپورت/ متن پیش رو در آی اسپورت منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

آخرین بار 15 سال قبل بود. تورنمنت جام ملت‌ها مقابل همین رقبا. تیم ما به واسطه مثلث مخوف جبهه راستش، چنان فریبنده و چشم‌نواز رقبا را تار و مار می‌کرد و مهمتر از آن به گونه‎‌ای دل‌ها را متحد ساخته بود که هیچکس به غیر از فتح جام، اندیشه دیگری نداشت. صد حیف و هزار افسوس که قهرمان نشدیم. همین چین به واسطه میزبانی، مهربانی دایه‌وار داور و چیپ‌ترین پنالتی تاریخ فوتبال ایران با مهندسی بی‌جان یحیی، جام را از ما گرفت تا یکی از بهترین نسل‌های ما رنگ فینال جام ملت‌های آسیا را نبیند. اگرچه در بازی حیثیتی رده‌بندی انتقام جانانه‌ای از بحرین گرفتیم اما حق آن تیم طلا بود و بس. گذشت آن روزها و حالا پخته‎تر، کامل‎‌تر و باهوش‌تر شده‌ایم. شاید آن تیم سابق ستاره‌های بزرگتری به سان کیا، کریمی و دایی در دل خویش داشت اما حالا وزن نیمکت ما بسیار سنگین‌تر است؛ چه در راس هرم که یک کارآزموده تمام‌عیار، یک طراح بزرگ انواع جنگ‌های منظم و چریکی را داریم به اسم کارلوس، چه بازیکنانی مثل سامان و کریم که آمدن‌شان بعنوان یار جانشین چنان نفسی به تیم می‌دهد که گویی لوله نامرئی اکسیژن بر لب و دهان این بچه‌هاست. همه ترس ما از سرمربی حریف بود و ترس هم داشت. مارچلو لیپی که با هر متر و معیاری باید او را یکی از بزرگ‌ترین های جهان دانست. آنقدر نگران بودیم که اژدهای زرد را بزرگ‌تر از خودش می‌پنداشتیم. اما بازی که شروع شد فهمیدیم «جنس اصلی» روی «نیمکت خودمان» است. صدر در صد اورجینال. ترکیب، ماهرانه چیده شد و بازیکنان ما طوری پرس را از بالا انجام دادند که گویی کی‌روش صدها ساعت فیلم بازی مدافعان چین را دیده و به بازیکنانش یاد داده کی و کجا آنها را پرس کنند تا اژدها زانو بزند.

دوست‌داشتنی‌ترین کی‌روش
لابه‌لای جنگ‌های فرسایشی و دعواهای به غایت خسته‌کننده، کم‌کم یادمان رفته بود تئوریسین فرگوسن روی نیمکت‌مان است. چه ظلمی در حق خودت و ما کردی جناب سی‌کیو. کاش کارلوس همیشه شبیه این یک هفته اخیرش بود. مردی جدی در کار و خندان در مواجهه با اصحاب رسانه که فقط ‌و فقط در مورد فوتبال حرف زد، با احترام از حریف یاد کرد و در زمین مسابقه نشان داد کت برنده بر تن کیست. همان جنتلمنی که لایق بیشتر ماندن در فوتبال ماست و اگر امروز قدرش را ندانیم فردا تنها افسوس است که می‌خوریم و دلار است که به پای گزینه اشتباه می‌سوزانیم.

یک هفته آرامش محض در اردوی تیم ملی و فضای رسانه‌ای حاکم بود. دل‌ها در ایران تنها به امید موفقیت ملی‌پوشان می‌تپید و دیگر قرار نبود حرف‌های بی‌ربط همانند سوهان دانه‌درشت، اعصاب را بتراشد و هر بردی را زهرمان کند. تیم کی‌روش در این هشت سال فاتح نبردهای متفاوتی بود اما جنس این یکی گویی فرق داشت. کریم انصاری‌فرد که استارت زد یک ملت نیم‌خیز شدند، چند ثانیه همه ایران با کریم دویدند، مکث کردند و وقتی او به توپ ضربه زد، قبل از بوسه‌اش به تور ما بوسه‌های‌مان را حواله تیم‌مان کردیم. سومین گل، میخی بود بر سر تابوت اژدهای مارچلو لیپی. اژدهایی که پیش از این سردار آزمون و مهدی طارمی دو سرش را زده بودند و همه منتظر حسن ختام شکار اژدها بودند. کریم که گل را زد جشن ملی رنگ واقعی به خود گرفت. در میکسد زون و سالن برگزاری نشست خبری هیچ حرفی جز فوتبال ملی زده نشد. کی‌روش آنچه را گفت که می بایست و سرمربی حریف هم از بزرگی تیم ما گفت و گفت.

مهاجمانی که با انتقاد کوک می‌شوند
تیم کی‌روش و بازیکنانش خاصیت منحصر به فردی دارند؛ درست شبیه روزهایی هستند که علی دایی هنوز بازیکن ملی بود. یکی دو نبرد که می‌گذشت و دایی گل نمی‌زد صدای انتقادات در مورد سنش کم کم بالا می‌گرفت که ناگهان آقای شماره ده در بزنگاه مهم، ناگهان با یک گل سرنوشت‌ساز، بازی را به سود خودش و تیم ملی تمام می‌کرد. بعد از بازی با عمان با وجود برتری ایران، فضای مجازی (از توئیتر گرفته تا اینستاگرام) محلی بود برای جمله‌سازی فان در مورد زوج طارمی و سردار. در آن بازی مردان هجومی تیم کی‌روش با وجود دوندگی بسیار زیاد و موقعیت‌سازی فراوان، نتوانسته بودند گل بزنند و بدتر آنکه هر یک چندین موقعیت بکر را خراب کردند. با توجه به حساس بودن روحیه این دو در ابتدا تصور می‌رفت با افت روحی‌شان مواجه شویم اما کاملا برعکس؛ گویا این دو محتاج همین نیشگون‎‌ها بودند. فقط چند روز بین بازی ایران با عمان و چین فاصله بود اما سردار و طارمی چند سال نوری با خودشان در بازی قبل فاصله داشتند. هنرنمایی محض آنها در گل نخست به چین یکی از دیدنی‌ترین قاب‌های جام را تولید کرد. توپ‌ربایی ماهرانه و صحیح سردار و فرار هوشمندانه طارمی که می‌دانست نقشه چیست. سوای گل دوم که سردار باز هم ماهرانه به اسم خودش ثبت کرد، شاهد همکاری عالی این دو در طول بازی بودیم. یک هفته قبل خیلی‌ها آرزو می‌کردند کی‌روش بر نوک پیکان هجومی تیم اعتماد کند و حالا همه نگران غیبت طارمی به واسطه محرومیتش در بازی با ژاپن هستند. جالب نیست؟

فرصت تاریخی برای یک پیروزی تاریخی
اگر چه فوتبال ژاپن در بیست سال اخیر رقیبی سرسخت و نباز، مقابل فوتبال ایران بوده اما به واسطه جوانگرایی افراطی در این تیم و نمایش دور از انتظارشان برابر سعودی و ویتنام، حالا این فرصت تاریخی را داریم تا شاهد یکی از برتری‌های همه‌جانبه فوتبال‌مان برابر این کشور باشیم. اینکه آنها چهار سال زودتر در حال آماده کردن نسل‌شان برای جام جهانی 2022 قطر هستند شاید نگاهی دوراندیشانه و حتی حکیمانه‌ای تلقی شود اما طبیعتا در این بازی خاص به صورت کاملا محسوسی، برتری را به نفع ما می‌کند. ژاپن می‌خواهد نان این دوراندیشی را چهار سال بعد بخورد اما ما این فرصت را داریم تا تبعات این جوانگرایی را به آنها نشان دهیم. طبیعتا برتری یک بر صفر و حداقلی هم ما را فینالیست می‌کند اما حالا که فرصت تاریخی نصیب‌مان شده چرا بلایی که سر چین آوردیم را این بار برای ژاپن تکرار نکنیم؟ وقتی آنها حاضر شدند بهای جوانگرایی را بدهند چرا ما از این فرصت استفاده نکنیم و صاحب یکی از تاریخی‌ترین بردهای‌مان نشویم ؟

نمایش ژاپن برابر عربستان از جهاتی کمی ترسناک بود؛ تیمی که یک گل زد و سپس اتوبوس بزرگ آبی رنگش را با خوش‌شانسی محض مقابل دروازه پارک کرد و به همین راحتی یک بر صفر برد. فوتبال ژاپن در دفاع بدون نقص نبود و در چند نوبت این بدشانسی محض حمله‌وران سعودی بود که توپ‌های‌شان یک به یک خراب می‌شد. اما کیفیت هجومی ما به مراتب از عربستان بالاتر است و انتظار می‌رود با نمایشی که برابر چین ارائه دادیم، صاحب یکی از شیک‌ترین بردهای‌مان برابر ژاپن باشیم.

تیمی که ریسک می‌کند و جوان‌هایش را برای کسب تجربه به این تورنمنت مهم می‌فرستد شاید با یک شکست پر گل برابر ایران، در دوره‌های آتی چنین ریسکی را مرتکب نشود. حالا نوبت کی‌روش است که هم بعد از چهل و سه سال طلسم ناکامی در نیمه‌نهایی را بشکند و در وهله بعد یکی از تاریخی‌ترین بردهای فوتبال ما را برابر امپراتوری شرق خلق کند.

فارغ از اینکه از آن سوی نمودار کدام کشور، فینالیست می‌شود ما صاحب یک فرصت تاریخی شده‌ایم؛ در ابتدا رسیدن به فینال و شکستن طلسم چند دهه ناکامی، سپس بردی به یاد ماندنی برابر رقیبی که اصولا تیم‌هایش برابر فوتبال ما کم کم روئین‌تن و شکست‌ناپذیر شدند. اینک فرصت مهیاست تا کار ناتمام پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان مقابل نماینده ژاپن را کی‌روش و پسرانش تکمیل کنند.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید