سازندگی/ متن پیش رو در سازندگی منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

بالاخره نوار کلین‌شیت‌های تیم کی‌روش در تورنمنت پاره شد؛ آن هم با سه گل. با یک نمایش دفاعی پر اشتباه فینال جام ملت‌های ۲۰۱۹ را از دست دادیم.

مهدی امیرپور| تیمی که در ۵ بازی ابتدایی تورنمنت هیچ گلی نخورده بود، با اولین اشتباه دفاعی فروپاشید. تیمی که تا دقیقه ۵۶ به ژاپن اجازه نداده بود که شوتی را روانه دروازه بیرانوند کند، بالاخره اشتباه مرگبار تورنمنت را انجام داد. کنعانی‌زادگان در یک نبرد تن به تن توپ رقیب را زد اما به اشتباه تصور کرد داور خطای او را گرفته. کنعانی‌زادگان به همراه چهار مهره دفاعی دیگر ایران برای اعتراض به اشتباه سمت داور رفتند. اتفاقی که باعث شد مینامینو با زیرکی از جای بلند شد و در سمت چپ زمین صاحب توپ شد که ارسال بی‌نقص او به تیرک اول را یویا اوساکو زودتر از دفع توپ بیرانوند با ضربه سر تبدیل به گل کرد. این گل سرنوشت ایران را در تورنمنت عوض کرد. تیمی که در ۵۰۶ دقیقه گذشته گل نخورده بود، تنها یازده دقیقه پس از گل اول، گل دوم را هم خورد. این بار هم تیم ملی گلی غیرمعمول خورد. ضربه معمولی گوش چپ ژاپن در حالی به دست مرتضی پورعلی گنجی خورد که او روی زمین افتاده بود. همه ستاره‌های تیم ملی به این تصمیم داور اعتراض داشتند اما بالاخره با کمک وار پنالتی نهایی شد. پنالتی ژاپن را یویا اوساکو به سمت راست خود و در حالی که بیرانوند به سمت مخالف شیرجه رفته بود، زد تا گل دوم ژاپن بزند.

تیم کی‌روش هر قدر پیش از اولین گل خورده در تورنمنت مطمئن بازی می‌کرد، پس از اولین گل خورده ناامید‌کننده بود. خط دفاع تیم ملی ایران در ۸ سالی که کی‌روش در آن کار می‌کند در آسیا زبان‌زد است اما شب گذشته یک اشتباه مرگ‌بار این تیم را نابود کرد. پیش از سوت آغار نیمه نهایی همه نگران همین گل اول بودند. تجربه تاریخی ثابت می‌کرد تیم‌هایی که رکورد چند کلین‌شیت در تو رنمنت را ثبت می‌کنند، پس از گل اول فرو می‌پاشند.

در جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا تا نیمه نهایی جام جهانی گل نخورد و با اولین گلی که خورد جام قهرمانی را از دست داد. کره جنوبی در سال ۲۰۱۵ تا فینال جام ملت‌ها گل نخورد و با اولین گلی که خورد جام را از دست داد. گل نخوردن گاهی فشار روحی معکوسی برای تیم‌ها می‌سازد و این داستان این بار برای تیم کی‌روش اتفاق افتاد. ایران پس از گل دوم ژاپن دیگر هیچ شباهتی به تیم ترسناک تورنمنت نداشت. نمایش تاسف‌برانگیز تیم که با سه تعویض هجومی کی‌روش هم همراه شد، به کمک کی‌روش نیامد.

حضور کریم انصاری‌فرد، سامان قدوس و البته مهدی ترابی در زمین هم نتوانست شوک دو گل را از تیم دور کند. اگر تیم کی‌روش در ابتدای بازی توپ را آگاهانه به رقیب داد تا مدل بازی شاگردان موریاسو را به هم بریزد، پس از دو گلی که خورد سخت توانست توپ را از آنها پس بگیرد.

حسرت ۴۳ ساله برای قهرمانی در جام‌ملت‌های آسیا، شب گذشته تدوام پیدا کرد. هر چند که ایران بالاخره پس از ۱۵ سال توانست به نیمه نهایی آسیا برسد اما این توقعی نبود که تماشاگران فوتبال ایران از کی‌روش داشتند. سرمربی پرتغالی که پیش از آغاز تورنمنت ادعا کرده بود آرزوی ایران حضور در چهارتاست، تیم را به آرزویش رساند اما این ادعا رویای هواداران فوتبال ایران نبود. شکست سه گله از ژاپن در نیمه نهایی احتمالا از تلخ‌ترین خاطرات دوران سرمربیگری کی‌روش در ایران باشد. شکستی که شاید آخرین نتیجه کی‌روش روی نیمکت تیم ملی ایران باشد. آیا این باخت پایانی برای دوران هشت ساله کی‌روش در ایران بود؟ آیا او پس از این حذف به آمریکای جنوبی می‌رود تا چند ماه دیگر در کوپا آمریکا سرمربی تیم ملی کلمبیا باشد؟


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید