آخرین خبر/ او فرانسه را متهم به فقیرسازی آفریقا کرده و از سیاست های استعماری پاریس انتقاد کرده است. همچنین از اعتراضات جلیقه زردها حمایت کرده و جنگ کلامی اش با مکرون، بحران دیپلماتیک میان پاریس و رم را شعله ور ساخت. لوئیجی دی مایو کیست؟

دی مایو 32 ساله، معاون نخست وزیر ایتالیا و رهبر جنبش پنج ستاره است. او سال 1986 در اولینو در جنوب ایتالیا متولد شد. لوئیجی که پدرش از نئو فاشیست ها بود در دو دانشکده هندسه و حقوق در شهر ناپولی تحصیل کرد و در هر دو مکان از موسسان اتحادیه دانشجویی بود. اما درسش را ادامه نداد، در یکی از روزنامه های محلی آموزش دید و به عنوان ناظر در یک ورزشگاه فوتبال در ناپولی کار کرد، همچنین مدتی نیز در عرصه ساختمان فعالیت کرد.

او سال 2007 در گروه "دوستان بپه گریلو" شرکت کرد که جنبش پنج ستاره بعدها در سال 2009 از آن به وجود آمد.این جنبش در پی بحران اقتصادی توسط کمدین و فعال سیاسی ایتالیایی، بپه گریلو تاسیس شد و دی مایو مهمترین نامزد رهبری این جنبش سیاسی بود. این جنبش خود را پوپولیست، جوان گرا و دشمن ساختار سیاسی معرفی کرد و خود را به عنوان جایگزین احزاب سنتی "فاسد" چپ و راست مطرح کرد. پس از پیروزی این جنبش در انتخابات شهرداری رم در سال 2016 اقبال شان بالا گرفت. در مارس 2018 این جنبش پیروزی تاریخی در انتخابات پارلمان ایتالیا رقم زد و دولت را با جنبش راست گرای تندروی "لیگ شمال" به رهبری متئو سالوینی که وزیر کشور شد، تقسیم کرد.

بحران بین رم و پاریس به دلیل مهاجران آغاز شد. پس از اینکه ایتالیا از پذیرش کشتی مهاجران در این کشور سر باز زد، مکرون به دولت ایتالیا حمله کرد و موضعش را غیر مسئولانه توصیف کرد. این گفته مکرون، رم را به واکنش واداشت و اعلام کرد نیازی به "درس های منافقانه" ندارد. جنگ کلامی از آنجا شعله ور شد که دی مایو از اتحادیه اروپا خواست فرانسه را به دلیل استعمار آفریقا و غارت ثروت های آن که منجر به فاجعه مهاجران آفریقایی شده، مجازات کند. دیدار دی مایو با رهبران جنش "جلیقه زردها" بحران را گسترده تر ساخت و پاریس را به سمت فراخواندن سفیرش در رم واداشت. پاریس این رفتار ایتالیا را "بی سابقه" توصیف کرده است.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

کاشت مو کلينيک دائر
کاشت مو آگهی