صبح نو/ متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

مراسم اختتامیه جشنواره سی‌وهفتم فیلم فجر برگزار شد و سیمرغ‌ها به روی دوش صاحبان‌شان نشستند. در آیین اختتامیه فیلم «شبی که ماه کامل شد» به کارگردانی نرگس آبیار با دریافت هفت سیمرغ رکورددار این دوره از جشنواره بود.

مراسم اختتامیه فجر سی‌وهفتم کمی پس از ساعت18 در برج میلاد آغاز شد. مجری این مراسم آقای محمدرضا شهیدی‌فر بود.

درآغوش‌مادرشهدا
یکی از مهم‌ترین و البته اولین حواشی مراسم اختتامیه دیدار مادر شهیدان فائزه و شهاب با الناز شاکردوست، بازیگر نقش فائزه در فیلم «شبی که ماه کامل شد» بود. قبل از این مراسم برخی از رسانه‌ها از نارضایتی خانواده این دو شهید از فیلم جدید آبیار خبر داده بودند. محمدرضا شهیدی‌فر با حضور روی صحنه به شوخی گفت: فکر نمی‌کردید سر موقع مراسم را شروع کنیم! وی افزود: مهم‌ترین قسمت جشنواره فیلم فجر، اختتامیه است و اهالی رسانه اضطراب بیشتری برای دانستن نتیجه دارند تا کاندیداها. شهیدی‌فر تأکید کرد: استاد علی نصیریان و استاد جمشید مشایخی حضور دارند که روشنی‌بخش این مراسم هستند. فوت همسر علی نصیریان را خدمت ایشان تسلیت می‌گویم. همچنین در این جمع خانواده شهدا هستند که باعث افتخار است. وی خطاب به هوتن شکیبا، بازیگر «شبی که ماه کامل شد» گفت: هوتن شکیبا یک ورود جدی در سینما داشته است. در ادامه سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه به فیلم «بچه خور» به کارگردانی محمد کارت و بهترین فیلم مستند به «بهارستان خانه ملت» به کارگردانی بابک بهداد رسید.

ادابازی‌با‌مارلون‌براندو!
در بخش بعدی مجری مراسم بهترین فیلم بخش نگاه‌نو را معرفی کرد. سیمرغ بلورین بهترین فیلم نگاه اول به فیلم سینمایی «مسخره‌باز» همایون غنی‌زاده اهدا شد؛ اما این پایان کار نبود! یک مهاجر افغانستانی جایزه این بخش را از طرف غنی‌زاده گرفت و گفت: از آقای غنی‌زاده خواستم‌که از مشکلات مهاجران افغان بگوید و ایشان از من خواستند که در این جمع باشم و از مشکلات آن‌ها بگویم. مگر مردم ایران در کشور خودشان کم مشکل دارند(!) که من از مشکلات خودمان بگویم؟ باید به هم امید دهیم و از مردم ایران ممنونیم بابت میزبانی‌شان. امید که رنگ آرامش به کشورمان بازگردد. در ادامه اعلام شد همایون غنی‌زاده از گرفتن سیمرغ انصراف داده است. در متن نامه او که توسط خیال محمد خوانده شد، آمده است: «با ابراز خرسندی از ایجاد فرصت حضور در جشنواره امسال، اینجانب همایون غنی‌زاده از پذیرفتن این جایزه معذورم. امید که در دوره‌های دیگری کارگردان مقبول‌تری برای جشنواره باشیم.» مارلون براندو، ستاره هالیوودی در یکی از دوره‌های مراسم اسکار، از دریافت اسکار خودداری کرد و دختر سرخ‌پوستی را در اعتراض به رفتار دولت آمریکا با این اقلیت بومی، به مراسم فرستاد. این رفتار غنی‌زاده شباهت زیادی با آن حادثه داشت که البته فلسفه و علتش مشخص نیست! ظاهراً آقای غنی‌زاده از فیلم‌شان تا اختتامیه جشنواره، به ادابازی علاقه زیادی دارد!

تشویق‌ایستاده «‌23 نفر»
محمدرضا شهیدی‌فر درباره فیلم «۲۳‌نفر» گفت: امسال فیلمی را دیدیم که به سرگذشت ۲۳آزاده دفاع مقدس می‌پرداخت. وی مخاطبان را دعوت کرد تا بخشی از فیلم را مشاهده کنند. امسال در جشنواره چند فیلم داشتیم که پژوهش‌هایی جدی داشتند که یکی از آن‌ها فیلم «۲۳نفر» است و آقای مهدی جعفری با تلاش و تحقیق‌های بسیار توانستند فیلم را بسازند و فیلم حال آدم را خوب می‌کند. سپس ۲۳آزاده به همراه بازیگران‌شان در فیلم روی صحنه آمدند و تجلیل شدند. حاضران در مراسم این افراد را ایستاده تشویق کردند. خانم گوهر خیراندیش از بازیگران پیشکسوت هم به روی سن حاضر شدند و نسبت به این عزیزان ادای احترام کردند. وی با بیان خاطره‌ای از 25سال پیش مبنی‌بر برخوردش با یک قاضی که گفته بود با مردان نامحرم دست ندهد و از دور بگوید روی ماه‌تان را می‌بوسم، فضای خاصی ایجاد کرد که سپس حبیب احمدزاده که روی سن بود، با بیانی شیرین و غیرمستقیم گفت، خانم خیراندیش با توجه سن فعلی‌شان طبق حکم شرع امکان دست‌دادن با مردان را دارند! سپس وزیر ارشاد به روی سن آمد و به نمایندگی از 23 نفر، سیمرغی نمادین به 23آزاده اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین فیلم با نگاه ملی به مجتبی فرآورده و مهدی جعفری برای فیلم «‌23 نفر» اهدا شد.
در بخش بعدی وزیر ارشاد پیام رییس‌جمهوری به جشنواره را قرائت کرد.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

نسخه جديد
آگهی