شرق/ متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

دیپلمات ارشد کشورمان سالگرد چهلمین سال انقلاب را در لبنان گذراند. محمدجواد ظریف پیش از ظهر 22 بهمن، در کاخ بعبدا با میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان دیدار کرد. به گزارش «ایسنا»، در این دیدار، روابط و همکاری‌های سیاسی، تجاری و اقتصادی بین ایران و لبنان، آمادگی شرکت‌های ایرانی برای مشارکت در پروژه‌های این کشور و نیز مسائل منطقه‌ای، به‌ویژه موضوع سوریه و آوارگان آن کشور در لبنان مورد گفت‌وگو و تبادل‌نظر قرار گرفت. رئیس‌جمهور لبنان در این دیدار سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک گفت. آقای دکتر ظریف نیز با تبریک تشکیل دولت لبنان که با اهتمام رئیس‌جمهور صورت گرفت، برای دولت لبنان آرزوی موفقیت کرد. محمدجواد ظریف در رأس هیئتی سیاسی ظهر 21 بهمن وارد بیروت شد. وزیر امور خارجه کشورمان، عصر یکشنبه با نمایندگان گروه‌ها، احزاب و جریان‌های سیاسی این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد. اعضای دفتر سیاسی جنبش حماس و ظریف در مورد مسائل منطقه و فلسطین، به‌ویژه وضعیت غزه رایزنی و گفت‌وگو کردند. ظریف پیش از این دیدار با زیاد نَخاله، دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین، دیدار و درخصوص شرایط منطقه، به‌ویژه مسائل فلسطین و مقاومت، گفت‌وگو و تبادل‌نظر کرده بود. وزیر امور خارجه در ادامه رایزنی‌های خود با سعد حریری نخست‌وزیر و نبیه بری، رئیس مجلس لبنان دیدار و گفت‌وگو کرد.

ظریف در حالی راهی لبنان شده که کمتر از 10 روز از تشکیل دولت وحدت ملی لبنان بیشتر نمی‌گذرد. لبنان پس از 9 ماه اختلافات سیاسی، سرانجام دولت جدید وحدت ملی خود را تشکیل داد و سعد حریری برای یک دوره دیگر پست نخست‌وزیری را در اختیار گرفت.

حضور ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ
ظریف، وزیر امور خارجه، قرار است در کنفرانس امنیتی مونیخ سال 2019 شرکت کند. به گزارش ایسنا، سایت اطلاع‌رسانی کنفرانس امنیتی مونیخ اعلام کرد که محمدجواد ظریف در این نشست شرکت و سخنرانی می‌کند. این کنفرانس از ۱۵ الی ۱۷ فوریه (۲۶ الی ۲۸ بهمن‌ماه) در مونیخ با حضور مقامات کشورهای مختلف برگزار می‌شود. محمدجواد ظریف سال پیش نیز در این نشست شرکت کرد و در حاشیه آن با تعدادی از مقامات حاضر در نشست دیدار و رایزنی کرد.
کنفرانس مونیخ سال گذشته، ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن) و به مدت سه روز برگزار شد که ظریف هم در آن شرکت و سخنرانی کرد. دیدار با دی‌میستورا، نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه، نیچروان بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق، دیدار با همتایان گرجی و ارمنی و همچنین کاترین اشتون بخشی از دیدارهای ظریف بود. سمت اصلی سخنرانی ظریف تأکید دوباره بر تعامل و گفت‌وگوهای منطقه‌ای بود. ظریف گفت: با شکست قلمرویی داعش، تهدید افراط‌گرایی از بین نرفته است. ما خواستار یک منطقه قوی هستیم، ما نمی‌خواهیم در منطقه هژمون باشیم؛ دوران هژمونی گذشته است. برای ساختن یک منطقه قوی باید واقع‌بین باشیم و تفاوت‌ها را بپذیریم. ظریف با بیان اینکه برجام یک الگوی بازی با حاصل‌جمع جبری صفر نبود، گفت: ایران پیشنهاد مجمع گفت‌وگوی منطقه‌ای را داد و هنوز این پیشنهاد روی میز است.
اما این در حالی بود که از سوی دیگر عادل الجبیر، وزیر خارجه وقت عربستان، درست پس از سخنرانی ظریف به پشت تریبون رفت و گفت مشکلات منطقه با انقلاب ایران آغاز شد. عربستان به فشار خود علیه ایران ادامه خواهد داد تا رفتارش را تغییر دهد. جبیر، ایران را متهم به دفاع از تروریسم و انجام اقدامات تروریستی در منطقه و دیگر نقاط جهان کرد و به اظهارات ظریف در این اجلاس واکنش نشان داد. کنفرانس امنیتی مونیخ برای بار اول در سال 1963 برگزار شد. در آن‌موقع این کنفرانس «دیدارهای بین‌المللی برای علوم دفاعی» نامیده می‌شد. مؤسسان این نشست اوالد فون کلایست، یکی از طرفداران مقاومت علیه نازی‌های آدولف هیتلر در رایش سوم و ادوارد تیلر، فیزیک‌دان آلمانی بودند. این کنفرانس بعدا به «کنفرانس امنیتی مونیخ» تغییر نام داد. به گزارش سایت دیپلماسی ایرانی، این نشست یکی از مهم‌ترین نشست‌های امنیتی در نوع خود در سطح جهان محسوب می‌شود که در خلال برگزاری آن درباره مهم‌ترین قضایای امنیتی دنیا بحث و تبادل‌نظر می‌شود. همچنین به مدت سه روز به فعالان سیاسی و دیپلمات‌ها فرصت همکاری غیررسمی با یکدیگر می‌دهد. بعد از ترتیبات جدیدش دانشگاه پنسیلوانیایی ایالات متحده آمریکا کنفرانس امنیتی مونیخ را برای چهارمین سال پیاپی مهم‌ترین کنفرانس در نوع خود در جهان دانسته است.
در خلال برگزاری این نشست تدابیر امنیتی تشدید می‌شود، به‌گونه‌ای که به کسی اجازه ورود به هتل داده نمی‌شود جز افرادی که اجازه ورود داشته باشند. کنفرانس امنیتی مونیخ خود را یک سازمان مستقل معرفی می‌کند. باوجوداین مؤسسان برگزاری این نشست کمک‌های دولتی بسیاری را برای برگزاری سالانه خود دریافت می‌کنند. بر اساس برآوردهای دولت آلمان، کنفرانس امنیتی مونیخ در سال 2015 در حدود نیم‌میلیون یورو از دولت آلمان دریافت کرده؛ این جدای از 700 هزاریورویی است که صرف نیروهای امنیتی تأمین‌کننده امنیت کنفرانس شده. به کمک شرکت‌های بزرگ آلمانی و چندملیتی کنفرانس امنیتی مونیخ توانسته است دو میلیون یورو بودجه سالانه فراهم کند.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

نسخه جديد
آگهی