اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

فائزه عباسی| گویا قرار نیست، سایه بی‌تصمیمی از سر لوایح چهارگانه یا همان لوایح معروف به FATF برداشته شود. تقریبا پنج ماه پیش بود که حشمت‌الله فلاحت‌پیشه درست در کش‌وقوس مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام بر سر تصمیم‌گیری برای این لوایح توصیه کرد که کشور را از این بی‌تصمیمی خلاص کنیم، اما هنوز با گذشت چندین ماه از یک تصمیم واحد خبری نیست. روز گذشته سومین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی یا همان پالرمو برگزار شد؛ در حالی که همه چشم دوخته بودند تا ببینند آیا دود سفید از دودکش مجمع تشخیص مصلحت نظام خارج می‌شود یا خیر، اما این‌بار هم اعضای مجمع نتوانستند به یک جمع‌بندی برسند و تصمیم‌گیری ماند برای وقتی دیگر.

59 ماه است که بهارستانی‌ها به لایحه پالرمو و CFT‌ رای مثبت‌ داده‌اند و بعد از چندین‌بار رفت و برگشت نهایتا دوم آبان ماه این توپ به زمین مجمع تشخیص مصلحت افتاد تا تصمیم نهایی آنجا اتخاذ شود، اما چهار ماه است که مجمع جلسات را هر دو هفته یک‌بار تمدید می‌کند. این درحالی است که به پایان مهلت چهارماهه FATF‌ نزدیک می‌شویم و مشخص نیست این‌بار هم مهلت دوباره‌ای درکار باشد.

در جلسه دیروز چه گذشت؟
کسی فکرش را هم نمی‌کرد، سومین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام برای پالرمو دوباره به در بسته بخورد، اما این اتفاقی بود که روز گذشته در صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام آن هم در غیاب حسن روحانی و علی لاریجانی رقم خورد. مجید انصاری از اعضای مجمع تشخیص مصلحت‌‌ نظام به ایرنا گفته است به تعویق افتادن جلسه مجمع ربطی به غیبت لاریجانی و روحانی ندارد. اما در این میان توضیحات رییس کمیسیون امنیت ملی درباره جزییات جلسه دیروز بیشتر جلب‌ توجه می‌کند. آن‌طور که حشمت‌الله فلاحت‌پیشه به سایت ایران‌ گفته است گویا اختلافات در میان اعضای مجمع آن قدر زیاد بوده که اگر مصوبه به رای هم گذاشته می‌شد، احتمال رد شدنش بیشتر از تاییدش بود. او می‌گوید: «در جلسه دیروز به دلیل تعدد سوالات، 9 سوال اساسی اعضا درباره این لایحه پاسخ داده نشد و به همین دلیل تصمیم‌گیری درباره پالرمو به جلسه بعدی موکول شد. دیروز اگر این لایحه در مجمع به رای گذاشته می‌شد قطعا رای نمی‌آورد و اعضا آن را رد می‌کردند، چرا که آرای منفی به این لایحه در جلسه روز گذشته نسبت به جلسه قبل حتی بیشتر هم شده بود.» او ادامه می‌دهد: «در جلسه دیروز چند ابهام جدید نیز توسط اعضا مطرح شد که به نظر می‌رسد طرح آنها باعث شود قدری بررسی این لایحه بیشتر به طول بینجامد. مهم‌ترین این ابهامات و انتقادات که عامل اصلی افزایش آرای منفی هم شده بود، تعلل کشورهای اروپایی در عملیاتی شدن سازوکار SPV و همچنین کم اثر بودن اقدامات اروپایی و خصوصا بسته پیشنهادی آنها بود. ابهام مهم دیری که قبلا در جلسات مطرح نبود و امروز به شکل جدی طرح شد، این مساله بود که وقتی دولت نمی‌تواند ضمانت دهد که با پذیرش شروط FATF اوضاع بهتر خواهد شد، ضرورتی برای پذیرش کنوانسیون‌های پالرمو و CFT وجود ندارد.»

اما نکته دیگری که به گفته فلاحت‌پیشه در جلسه دیروز مطرح شده است، تضمین‌ خواستن اعضا از دولت بود. رییس کمیسیون امنیت ملی می‌گوید: «برخی اعضا این مطالبه را مطرح می‌کنند که دولت باید در این خصوص ضمانتی برای شرایط پس از پذیرش شروط FATF بدهد، چرا که اساسا این حرف آقای ظریف که بدون این لوایح شرایط قطعا بدتر خواهد شد را به عنوان یک تضمین سلبی قابل پذیرش نمی‌دانند و اصرار دارند که دولت تضمین ایجابی در این خصوص بدهد.» او ادامه می‌دهد: «ابهام دیگری که برای اولین‌بار در جلسه طرح شد، این مساله بود که دولت باید تضمین بدهد که در صورت پذیرش این کنوانسیون‌ها، مطالبه دیگری از طرف غربی‌ها و نهادهای بین‌المللی برای کشورمان مطرح نشود و بهبود فضای اقتصاد ایران منوط به موارد دیگری نشود.» به گفته فلاحت‌پیشه تعویق تصمیم‌گیری درباره پالرمو در جلسه دیروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با موافقت نمایندگان دولت و مجلس انجام شده است.

با وجود همه این حرف‌ها یک سوال اساسی وجود دارد که هربار جلسات مجمع درباره این لوایح تکرار می‌شود، علامت سوالش بزرگ‌تر و پررنگ‌تر می‌شود و آن اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام که در راستای تامین مصلحت نظام و کشور با هیچ منع قانونی‌ مواجه نیست، چرا نمی‌تواند به یک تصمیم واحد برسد؟!ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

کل ايرانو مثل کف دستت بلد باش
بلد آگهی