وطن امروز/ متن پیش رو در وطن امروز منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

غلامعلی حدادعادل، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام مرتبط کردن موضوع معیشت مردم با لوایح FATF را یک نوع فرافکنی می‌داند. او می‌گوید هنوز مجمع تشخیص درباره لوایح پالرمو و CFT تصمیم نگرفته است، با این حال آیا اکنون وضعیت معیشت مردم خوب است؟

 کنایه حدادعادل درباره اظهارات اخیر برخی نزدیکان حسن روحانی از جمله محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور است. واعظی اخیرا در گفت‌وگویی غیرمسؤولانه و در حالی که هنوز مجمع تشخیص مصلحت نظام تصمیم نهایی خود درباره لوایح باقی‌مانده FATF را نگرفته، به این نهاد حکومتی حمله کرد و گفت مجمع باید مسؤولیت این تصمیم و افزایش فشار اقتصادی بر مردم را بپذیرد. واعظی هفته گذشته پس از برگزاری جلسه هیات دولت در این‌باره گفت: «امروز در جلسه هیأت دولت درباره این موضوع مطالبی مطرح شد و وزرا و مسؤولان ذی‌ربط حرفی اساسی مطرح کردند مبنی بر اینکه مجمع تشخیص باید فضای امروز ما در دنیا و فشارهایی را که آمریکا به ایران وارد می‌کند بخوبی متوجه باشد و این شرایط به اعضای مجمع توضیح داده شود تا تصمیمی که این مجمع اتخاذ می‌کند باعث افزایش فشار به مردم نشود. برخی مسؤولان گفتند با وجود فضایی که امروز بانک‌ها ایجاد کرده‌اند، اگر لوایح مربوط به FATF تصویب نشود این فشارها بیشتر می‌شود، بنابراین اگر تصمیمی اتخاذ می‌شود مسؤولیت آن نیز باید پذیرفته شود».

حالا غلامعلی حدادعادل از اعضای شاخص مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌گوید این رفتار دولتی‌ها یک فرافکنی است.
غلامعلی حدادعادل در گفت‌وگو با مهر، با اشاره به اظهارات برخی دولتمردان مبنی بر اینکه در صورت عدم تصویب لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو، معیشت مردم با مشکل مواجه می‌شود، اظهار کرد: اینکه سخت شدن معیشت مردم را به پالرمو و FATF منوط کنند، نوعی فرافکنی است. وی افزود: حال که این لایحه را رد نکردیم، وضع معیشت مردم خوب است؟ این فرافکنی است که این لایحه را به معیشت ارتباط دهند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: خود آقایان هم می‌گویند هیچ تضمینی نیست که با پیوستن به کنوانسیون پالرمو وضع بهتر شود. به هر حال مجمع تشخیص مصلحت نظام به دور از فضاسازی‌ها لوایح مربوط به FATF را بررسی می‌کند. حدادعادل در ادامه عنوان کرد: اعضای مجمع آزادانه بررسی پالرمو را انجام و به تشخیص خودشان رأی می‌دهند و در این مورد سیاسی و حزبی عمل نمی‌کنند. ملاک مجمع تشخیص، مصلحت کشور و نظام است و امیدواریم تصمیمی که گرفته می‌شود به سود کشور باشد. وی تأکید کرد: پیام من این است که دولت در رابطه با پالرمو فرافکنی نکند.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید