اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

در جلسه اخیر شورا، رییس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به انتصاب رییس جدید قوه قضاییه، تاکید کرد که شورای اسلامی شهر تهران آماده است که با دستگاه قضایی تعامل کند.

محسن هاشمی با بیان اینکه سازمان بازرسی کل کشور بر عملکرد مدیریت شهری نظارت دارد، در این باره خاطرنشان کرد: همچنین دادگاه‌های کارکنان دولت و دادسرای نظامی نیز در حال رسیدگی به پرونده‌های مشهور و مهم شهرداری تهران هستند که امیدواریم با اطلاع‌رسانی شفاف، قاطع دستگاه قضایی در دوره جدید بتواند آسیب‌ها به اعتماد عمومی را که در سال‌های اخیر ایجاد شده است، ترمیم کند.

اما فساد تا چه حد در شهرداری ریشه دوانده و چقدر شورای شهر پنجم و شهرداری جدید توانسته از عهده مقابله با آن برآید؛ مقوله‌ای که سال‌هاست در کالبد مدیریت شهری تهران ریشه دوانیده و باعث سلب اطمینان شهروندان نسبت به شهرداری شده است. به همین بهانه گفت‌وگویی انجام داده‌ایم با «محمود میرلوحی» که به عنوان یکی از اعضای شورا تاکنون با جدیت موضوع فساد در شهرداری را دنبال کرده و حتی به همین دلیل و به سبب مصاحبه‌هایی که در این زمینه داشته در دادگاه نیز محکوم شده است.

دیروز ریاست شورای شهر در گفت‌و‌گویی اعلام کرد که شورای شهر آماده همکاری با قوه قضاییه در مقوله مبارزه با فساد در مدیریت شهری است. اما واقعیت این است که عملکرد یک سال و نیم گذشته شورا به گونه‌ای نبوده که اعتماد مردم در این مقوله جلب شود . این موضوع را قبول دارید؟

نه. اصولا فساد واقعیتی است که همه از آن می‌نالند. هم مدیریت شهری، هم حاکمیت و حتی مقام معظم رهبری و روسای قوا. در کنار آن در مورد مقوله فساد ما با دونوع رویکرد مواجهیم. یک نظریه که می‌گوید فساد سیستماتیک و سازمان‌یافته است و یک رویکرد که معتقد است فساد هنوز به مرحله سازمان یافتگی نرسیده است. ولی به هر تقدیر مقوله فساد در ایران مقوله‌ای تاریخی است که اتفاقا پژوهش‌های زیادی هم در مورد آن انجام شده است .

یعنی در مورد فساد در شهرداری هم تحقیقی انجام شده است ؟

بله . تحقیق جدی در این زمینه به پژوهش دکتر عابد جعفری برمی‌گردد که در مقوله فساد در دوره مدیریت شهری گذشته تحقیقات جامع و مفصلی را انجام داده است؛ تحقیقی که در قالب دو جلد منتشر شده است.

خب در این تحقیق چه نتیجه‌ای در مورد وجود فساد در شهرداری حاصل شده است؟

این پژوهش ابعاد مختلف و وسیعی دارد. ولی به طور خلاصه می‌توان گفت این تحقیق حکایت از آن ابعاد گسترده فساد در بخش‌های مختلف دوره قبلی شهرداری دارد . البته همانطور که می‌دانید نظرسنجی انجام شده در ابتدای دوره مدیریت شهری کنونی نیز حکایت از آن دارد که مردم نیز معتقد به وجود فسادی عمیق در بدنه شهرداری هستند. برای همین شورای پنجم هم، مقابله با فساد را به صورتی جدی در دستور کار خود قرار داد. فسادی که به اعتقاد من ناشی از اقتصاد رانتی و وضع مقرراتی است که شرایط رقابتی ناسالمی را ایجاد می‌کند. این فساد در حالی شکل گرفته که دستگاه‌های نظارتی زیادی در شهرداری و سیستم قضایی وجود دارد . به عنوان مثال فقط در شهرداری ما بیش از هزار و 300 نیروی حراستی و بازرسی داریم! اما فکر نمی‌کنم حتی اگراین تعداد به 2 هزار نفر هم افزایش پیدا کنند؛ اتفاق خاصی بیفتد. برای همین هم بود که شورای پنجم حذف رانت، شکستن انحصارطلبی و شفافیت و اطلاع‌رسانی عمومی را به عنوان اولویت اصلی خود قرار داد.

و به نظر خودتان این خط مشی تاکنون نتیجه‌بخش هم بوده است؟

بله. تصور ما این است که گام‌های خوبی برداشته شده است. البته باید توجه داشته باشیم که تمام ابزارهای لازم برای برخورد با فساد در اختیار شورا نیست و ما نمی‌توانیم برای بقیه سازمان‌ها و نهادها و وزارتخانه‌ها تعیین تکلیف کنیم. درچنین شرایطی ما سامانه شفافیت را راه‌اندازی کردیم تا تمام اطلاعات پرسنلی کارکنان و قراردادهای شهرداری در آنها منتشر شود. اینها دستاوردهای کمی نبوده است.

اما برخلاف شما من و خیلی‌های دیگر فکر نمی‌کنیم که شورا و شهرداری در مبارزه با فساد موفق بوده باشند!

ما اصول خودمان را داریم. معتقدیم که ابتدا باید خود مسوولان پاک و مبرا باشند. برای همین اولین گام خود برای مبارزه با فساد را در این قراردادیم که نیروهای سالم‌تر را در راس امور منصوب کنیم و به کار بگیریم. گام بعدی ما این خواهد بود که سامانه صدور پروانه را روی سایت شفافیت بارگذاری کنیم. چراکه در همین فرآیند صدور پروانه، تخلفات بسیاری می‌تواند رخ دهد که با این روش می‌توان جلوی آنها را گرفت و بالاخره در کمیته اقتصادی و تنظیم مقررات شورا تلاش می‌کنیم تا با اتخاذ راهکارهایی اطمینان پیدا کنیم که مزایده‌ها و مناقصه‌ها در سلامت کامل برگزار شود تا در آینده یک پیمانکار نتواند با رانت کاری را بگیرد و برنده شود!

یعنی شما برخلاف برخی از اظهارات معتقد نیستید که فساد در شهرداری سیستماتیک است؟

راستش را بخواهید چندان موافق این نظریه نیستم. فساد سیستماتیک به این معناست که اکثریت شهرداری در بحث فساد دخیل باشند. درحالی که اصلا چنین نیست . بلکه برعکس، افراد معدودی هستند که با زیر پا گذاشتن قوانین، مرتکب تخلف می‌شوند. وگرنه اکثریت بدنه شهرداری جزو گروهی هستند که اتفاقا آبرو و حیثیت‌شان برای‌شان مهم است . البته دکتر عابد جعفری هم در تحقیقات‌شان به چنین چیزی اشاره نکرده‌اند. خیلی وقت‌ها نیز فساد ناشی از ناآگاهی شهروندان است. مثلا ممکن است پیمانکاری مقداری طلب از شهرداری داشته باشد و فردی بگوید من این طلب را برایت وصول می‌کنم و فلان قدر می‌گیرم. همین زمینه‌ساز بروز فساد خواهد بود.

آماری هم دارید که در طول این یکسال و 9 ماه چند پرونده تخلف رسیدگی شده‌اند؟

نه . ولی در طول همین مدت حداقل خود من در کمیسیون ماده صد بیش از 10 مورد تخلف پرسنل را درمورد ماده 7؛ به کمیته تخلفات ارجاع داده‌ام . این درحالی است که در سال 95 تعداد کل تخلفات شهرداری از تعداد انگشتان دست هم کمتر بوده است.

گفتید که راهکارهای مبارزه با فساد و اصلاح ساختار و قوانینی که مدیریت شهری جدید داشته، مثمر‌ثمر بوده است. می‌توانید مثالی در این زمینه بزنید؟

بله . مثال که زیاد است. مثلا براساس بررسی‌های انجام شده، پسماند می‌تواند بیش از 3 هزار میلیارد تومان برای شهر درآمد داشته باشد ولی جالب است که سال گذشته فقط 14 میلیارد تومان آن محقق شده است و بقیه به خاطر ناکارآمدی مدیریت شهری محقق نشده است. امسال این رقم به 250 میلیارد رسیده است و پیش‌بینی می‌کنیم با راهکارهایی که درصدد اجرای آن هستیم، این رقم در سال آینده به 500 میلیارد تومان برسد.

این نشان می‌دهد که می‌توانیم با راهکارهایی هزینه اداره شهر را کم کنیم و به همان نسبت، فساد در شهر را نیز در مدیریت شهری کاهش دهیم.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید