شرق/ متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

آمریکا در حال تدارک دور جدید فشار علیه ایران است. همه نهادهای مرتبط با ایران در کابینه ترامپ بار دیگر به‌صورت آماده‌باش درآمده‌اند. روز سه‌شنبه معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در جلسه کمیته امکانات مالی مجلس نمایندگان این کشور، از ایجاد یک نهاد جدید تحت نظارت او با موضوع ایران خبر داد. به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای اطلاع مجلس آمریکا، «سیگال مندلکر»، معاون مبارزه با تروریسم و اطلاعات مالی وزیر خزانه‌داری آمریکا، هدف از تشکیل این نهاد موسوم به «واحد ادغامی امور مالی ایران» را «یافتن راه‌های جدید برای اقدام علیه ایران و بازیگران تحت حمایت این کشور» دانست. به گفته مندلکر، این نهاد در حکم رابطی بین آژانس‌های مختلف وزارت خزانه‌داری آمریکا است و به جمع‌آوری اطلاعات درباره فعالیت‌های ایران می‌پردازد. این مقام آمریکایی در خلال صحبت‌های خود همچنین از شش بخش جدید تحت عنوان «واحدهای اثرگذاری راهبردی» خبر داد که هدف از تشکیل آنها به گفته او «گردهم‌آوردن کارشناسان بخش امور مالی و تروریسم برای حصول اطمینان از به‌کارگیری صحیح ابزارها و امتیازهای در دسترس، برای دستیابی به اهداف تاکتیکی و راهبردی است». ایران، روسیه، کره شمالی، داعش، ارزهای مجازی و فساد و حقوق بشر، موضوع فعالیت هریک از واحد‌های یاد‌شده است. از دیگر موضوعاتی که محور اظهارات معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا قرار گرفت، قوانین جهانی مربوط به مبارزه با تأمین مالی تروریسم و پول‌شویی است. او با تأکید بر عدم تصویب لوایح مربوط به این قوانین در ایران گفت که آمریکا دراین‌باره به کشورهای اروپایی هشدار داده و ایجاد یک سازوکار مالی ویژه برای همکاری با ایران را اقدامی خطرناک برشمرده است. اشاره او به سازوکار حمایت از تبادلات تجاری ایران و اروپا است که با همکاری کشورهای آلمان، انگلیس و فرانسه ایجاد شده است.

درخواست توقف خرید نفت از ایران
وزیر خزانه‌داری آمریکا نیز با تأکید بر اینکه معافیت از تحریم‌های نفتی ایران موقتی است، از کشورهای برخوردار از معافیت خواست تا به خرید نفت از ایران پایان دهند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، استفان منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه در کنفرانس انرژی سراویک در ایالت تگزاس گفت: کشورهایی که به‌طور موقت از تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران مستثنا شده‌اند، باید به‌طور کامل به واردات نفت از ایران پایان دهند. او در ادامه اظهارات خود از تمام کشورهای جهان خواست تا در راستای همکاری با تحریم‌های آمریکا علیه ایران، خرید نفت خام از تهران را متوقف کنند. آمریکا پس از خروج از توافق هسته‌ای با ایران تحریم‌ها علیه کشورمان ازجمله در حوزه فروش نفت را در ماه آگوست بازگرداند اما هشت کشور را از تحریم‌های نفتی مستثنا کرد و یک معافیت شش‌ماهه برای ترکیه، هند، چین، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، ایتالیا و یونان در نظر گرفت. گفته می‌شود هند از آمریکا خواسته است که این معافیت را که در ماه می پایان می‌یابد، برای دهلی تمدید کند تا این کشور همچنان بتواند به واردات نفت خود از ایران ادامه دهد. یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک گفت‌وگوی ایمیلی با روزنامه هندو از احتمال ادامه معافیت دهلی از تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران خبر داده است.
دفاع هوک
نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا نیز درباره ایران در کنفرانس سراویک مدعی شد عرضه مازاد جهانی نفت به ایالات متحده اجازه می‌دهد برنامه‌هایش برای به‌صفررساندن صادرات ایران را تسریع کند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

کل ايرانو مثل کف دستت بلد باش
بلد آگهی