شرق/ متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه، روز گذشته در سفر به قم با مراجع عظام تقلید، آیات صافی‌گلپایگانی، نوری‌همدانی، جوادی‌آملی، وحید‌خراسانی، مکارم‌شیرازی، علوی بروجردی و نماینده آیت‌الله سیستانی دیدار و گفت‌و‌گو کرده و گزارشی از سفر اخیر روحانی به عراق را به آنها ارائه کرد. ظریف البته تأکید کرد که این سفر ارتباطی با موضوع اف‌ای‌تی‌اف نداشته است. او این خبر را بعد از دیدار با نماینده آیت‌الله سیستانی و در جمع خبرنگاران مطرح کرد و گفت که «سفر من به قم برای ارائه گزارش‌ها است و ربطی به موضوع FATF ندارد. دو کنوانسیون از FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال بررسی است و اعضای مجمع بر‌اساس مصالح کشور در‌این‌باره تصمیم می‌گیرند».
ما به هیچ‌کس اعتماد نداریم
او همچنین در این سفر در جلسه شورای اداری استان قم هم شرکت کرد. او در این جلسه حجت‌الاسلام ربانی را به‌عنوان نماینده وزارت خارجه در استان قم معرفی کرد و گفت: هیچ‌یک از نمایندگان وزارت خارجه در استان‌ها به اندازه حجت‌الاسلام ربانی دارای سابقه کاری نیستند و ایشان به دلیل جایگاه ویژه قم به‌عنوان نماینده وزارت خارجه در این استان انتخاب شدند. او همچنین در سخنرانی خود گفت که اکنون اتفاقاتی در دنیا در حال رخ‌دادن است که بنا بر تصمیم غرب نیست و حتی برخلاف میل آنها است. نمونه آن در مسئله سوریه است که آمریکا تصمیم به آتش‌بس گرفت؛ ولی این اتفاق رخ نداد؛ سپس سه کشور منطقه یعنی روسیه، ترکیه و ایران تصمیم‌گیری کردند در سوریه تنش‌ها کاهش یابد و این اتفاق افتاد و برنامه این سه کشور در سوریه اجرائی شد.او خاطرنشان کرد: ایران دارای قدرت معنایی بالایی است و نشانه این قدرت تفاوت سفر رئیس‌جمهور ایران و ترامپ است. ترامپ مخفیانه فقط سه ساعت در یک پادگان نظامی در عراق ماند؛ ولی بزرگ‌ترین گردهمایی سران عراق برای مذاکره با رئیس‌جمهور ایران برگزار شد و رؤسای مذاهب و ادیان و عشایر از نقش جمهوری اسلامی ایران در عراق سپاسگزاری کردند. ظریف تأکید کرد: قطعا رشادت‌های سربازان رشید اسلام و فرماندهی سردار قاسم سلیمانی نقش بسزایی در افزایش قدرت ایران داشته است؛ ولی عامل اصلی قدرت کشور، قدرت معنایی جمهوری اسلامی است.
شرایط مذاکره
او افزود: به دلیل قدرت معنایی که ایران دارد، بر این باور هستیم که می‌توانیم با همه مذاکره کنیم؛ البته مذاکره با اعتماد فرق دارد. ما به هیچ‌کس اعتماد نداریم و صحنه روابط بین‌الملل و عرصه دیپلماسی جای اعتماد نیست و به دوستان نیز نمی‌شود در این عرصه اعتماد کرد؛ چه برسد به کسانی که ۴۰ سال با مردم ایران و انقلاب اسلامی سر ناسازگاری داشتند و از دشمنان کشور مانند صدام حمایت کردند. وزیر امور خارجه بیان کرد: در هر موضوعی بخواهیم با غرب مذاکره کنیم، این ما هستیم که پرسشگر هستیم. آنها باید پاسخ‌گوی حمایت‌های خود از جنایت‌کاران و گروه‌های تروریستی در منطقه خاورمیانه باشند.ظریف اظهار کرد: یکی از مراکز قدرت معنایی کشور، قم است و به‌همین‌دلیل آمادگی داریم در حوزه‌های مختلف با استان قم همکاری کنیم. او با بیان اینکه مردم مبنای قدرت کشور هستند، عنوان کرد: ما مستخدم همه مردم هستیم و باید این را باور کنیم که مردم ولی‌نعمت ما هستند.او ادامه داد: دیپلماسی و قدرت میدانی باید در کنار یکدیگر باشند تا اثرگذاری داشته باشد و در غیر‌این‌صورت به نتیجه نمی‌رسیم.
جوادی‌آملی: سفیر ایران پیام اسلام را معرفی کند
ظریف در جریان این سفر به دیدار آیت‌الله جوادی‌آملی رفت. آیت‌الله جوادی‌آملی در این دیدار با اشاره به پیام انقلاب اسلامی افزود: سفیر ایران اسلامی باید پیام ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی اسلام را بشناسد و معرفی کند.ایشان افزود: ایران بسیار قدرتمند است و اگر فردوسی‌ای بود که حماسه این عظمت را می‌سرود، بسیار در معرفی ایران در جهان مؤثر بود؛ چون ما در سطح جهانی حرف داریم.
وحید‌خراسانی: با جهانیان با زبان ملایم صحبت کنید
ظریف همچنین با آیت‌الله وحید‌خراسانی هم دیدار کرد. آیت‌الله وحید‌خراسانی در این دیدار ضمن دعا برای همه خدمتگزاران در دولت بر لزوم داشتن روابط حسنه با کشورهای جهان و به‌کارگیری زبان ملایم با جهانیان تأکید کرد. آیت الله وحید خراسانی خطاب به وزیرخارجه گفت: به آقای روحانی سلام برسانید و بگویید که در فکر کار مردم باشند و مشکلات معیشتی را رفع کنند. ایشان ترویج اسلام و جهانی‌کردن فرهنگ عاشورا را مورد تأکید قرار داد.
نوری‌همدانی: حرف رهبری درباره ظریف برای ما حجت است
محمد‌جواد ظریف در ادامه دیدارهای خود با علما و مراجع عظام تقلید با آیت‌الله نوری‌همدانی هم دیدار کرد.وزیر امور خارجه در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از سفر رئیس‌جمهور به عراق آخرین وضعیت روابط خارجی کشور را در حوزه‌های مختلف به‌ویژه تحریم‌های یک‌جانبه و غیر‌قانونی آمریکا تشریح و بر لزوم همکاری، همدلی و هم‌افزایی همه ارکان و نیروهای کشور با هدایت رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام تقلید تأکید کرد.آیت‌الله نوری‌همدانی نیز در این دیدار گفت: ما معتقد هستیم مسئولان وزارت خارجه افراد متدین، خیرخواه و پرتلاش هستند و ما بابت زحمات تشکر و حمایت می‌کنیم، رهبری فرمودند آقای ظریف آدم متدینی هستند که برای ما حجت است.او خاطرنشان کرد: بنده معتقد هستم اختلاف داخلی و انتقادات نباید در سیاست خارجی منعکس شود؛ چون موجب سوء‌استفاده دشمن خواهد شد. در مقابل دشمن باید وحدت خود را حفظ کنیم و از اختلاف جلوگیری کنیم. امام فرمودند هرجا اختلاف باشد، دشمن از همان راه ورود پیدا خواهد کرد.
دیدار با آیت‌الله صافی‌گلپایگانی
وزیر امور خارجه همچنین با آیت‌الله صافی‌گلپایگانی نیز دیدار کرد. آیت‌الله صافی‌گلپایگانی در این دیدار ضمن قدردانی از توفیقات دولت و شخص وزیر امور خارجه در سیاست خارجی بر لزوم گسترش همکاری‌های بین‌المللی به‌ویژه با همسایگان و کشورهای اسلامی تأکید کرد. وزیر خارجه کشورمان همچنین در سفر به قم با نماینده آیت‌الله سیستانی دیدار و گفت‌وگو کرد.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید