شرق/ متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

وزیر کشور ترکیه از آغاز عملیات مشترک ایران و ترکیه علیه پ‌ک‌ک از صبح دیروز خبر داد. درحالی که یک منبع آگاه در ستاد کل نیروهای مسلح به ایرنا گفت که نیروهای مسلح ایران در این عملیات نظامی ترکیه دخالتی ندارند. به گزارش ایسنا، سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه گفت: «صبح امروز رأس ساعت هشت عملیات مشترکی را با ایران در مرزهای شرقی ترکیه علیه پ‌ک‌ک آغاز کرده‌ایم».
پیش از این رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، از همکاری احتمالی کشورش با ایران برای اقدام مشترک نظامی دو کشور علیه «شورشیان کُرد» مستقر در عراق خبر داد.

این گفته به مرداد سال 1396 بازمی‌گردد؛ جایی که به گزارش خبرگزاری فرانسه، اردوغان تنها یک هفته بعد از سفر سرلشکر محمدحسین باقری، رئیس کل ستاد نیروهای مسلح ایران به ترکیه، گفت: «یک عملیات مشترک با ایران علیه این گروه‌های تروریستی [پ‌ک‌ک و پژاک] در دستور کار قرار دارد».سردار باقری در بازگشت از ترکیه گفته بود: «اشتراک‌نظر بین دو کشور وجود دارد که جغرافیای سیاسی کشورهای منطقه، از جمله عراق به‌هیچ‌وجه نباید تغییر کند و هرگونه مسئله مورد اختلاف راجع به استقرار کردستان و حاکمیت مرکزی بغداد باید در چارچوب قانون اساسی عراق صورت گیرد».برخلاف موضع سرسختانه ترکیه علیه کردها، ایران همواره مواضع همدلانه‌تری با آنها برقرار کرده، باوجوداین بعضی از گروه‌های نظامی کرد، از جمله پ‌ک‌ک برای ترکیه و پژاک برای ایران گروه‌های تروریستی محسوب می‌شوند.
16 اسفند امسال نیز سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه، گفت این کشور امیدوار است به‌زودی با همکاری ایران عملیاتی را علیه نیروهای کرد پ‌ک‌ک انجام دهد. سویلو که این اظهارات را در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی، وابسته به دولت این کشور، بیان کرده است، دراین‌باره جزئیات بیشتری ارائه نداد. در سال‌های اخیر آنکارا چندین‌بار از عملیات مشترک نظامی با ایران علیه شبه‌نظامیان کرد در شمال عراق صحبت کرده است.سویلو همچنین با اشاره به اینکه «کمتر از ۷۰۰ تروریست» در ترکیه باقی مانده‌اند، اضافه کرد: «تدابیر شدید اتخاذشده در مرزها مانع ورود تروریست‌ها به خاک کشور شده است، به‌طوری‌که تنها ۱۲ تروریست از ژانویه امسال وارد ترکیه شده‌اند». ترکیه در حال اتمام ساخت «دیوار امنیتی» در مرز خود با ایران است تا از رفت‌وآمد شورشیان کرد جلوگیری کند. ترکیه و حزب کارگران کردستان، پ‌ک‌ک، برای بیش از ۳۰ سال است که درگیر جنگی خونین هستند.آذرماه امسال نشریه «اشپیگل» در تحلیلی از رابطه ایران و ترکیه در موضوع کرد‌ها نوشت: «ایران و ترکیه هنوز در خاورمیانه دو رقیب به شمار می‌روند، اما نزدیکی اردوغان به حسن روحانی هر روز چشمگیرتر می‌شود. در پایان ۲۰۱۸ ترکیه و ایران پیمانی امنیتی امضا کردند که یکی از مفاد آن مبارزه با پ‌ک‌ک است»... ترکیه قصد دارد به آمریکا و اروپا نشان دهد که بدون حمایت آنها هم از پس کردها برمی‌آید. چنانچه باز هم ایران و ترکیه از جانب غرب زیر فشار قرار گیرند، دو کشور بیش از پیش به هم نزدیک خواهند شد. ایران و ترکیه در جریان مذاکراتی که در آستانه انجام گرفت، بیش از پیش سیاست خود در سوریه را با یکدیگر هماهنگ کردند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید