شرق/ متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

رئیس‌جمهوری روز گذشته در حاشیه آخرین جلسه هیئت وزیران در جمع خبرنگاران با تبریک به مناسبت فرارسیدن ایام ولادت امام علی (ع) و همچنین نوروز باستانی به مردم ایران، به بیان نکاتی درباره آنچه در سال ۹۷ در کشور گذشت پرداخت و گفت: «اگر در سال ۹۷ مشکلاتی وجود داشته، دولت به فکر بوده و این‌گونه نیست که برخی می‌گویند دولت به مشکلات مردم توجه نمی‌کند. دولت در جهت برطرف‌کردن مشکلات مردم طرح‌های بسیاری را در سال جاری اجرا کرد و همه توان و تلاش خود را برای حل مشکلات کشور به کار گرفت و این راه را در سال ۹۸ نیز ادامه خواهد داد».حسن روحانی با اشاره به اقدامات خصمانه مقامات ایالات متحده آمریکا علیه ایران در اعمال تحریم‌ها و فشارهای جدید عنوان کرد: «آمریکایی‌ها فکر می‌کردند اگر تحریم‌ها و فشارها به ملت ایران را افزایش دهند، می‌توانند به ایران و تهران بازگردند و به مردم ما مسلط شوند اما دستیابی به این هدف امکان‌ناپذیر است و ملت ایران همان‌طور که از سال ۴۲ تا کنون ایستادگی کرده‌اند، ایستادگی خواهند کرد».او با اشاره به اینکه ما کاروان ملت ایران بودیم و مسیری را از سال ۹۲ شروع کردیم، بیان کرد: «مسیر و قله ما روشن بود و به برخی از این قله‌ها رسیدیم ولی راهزنان به ما حمله کردند و مسیر و نظم حرکت ما کمی متوقف و کار ما هم کمی سخت شد. آمریکا، صهیونیسم و ارتجاع منطقه دست‌به‌دست هم دادند تا انتقام ۴۰ساله خود را از ما بگیرند. در زمینه ارز و قیمت کالاها برای ما مشکل درست کردند اما دولت خسته و ناامید نشد و دست روی دست نگذاشت و به‌طور مداوم به فکر حل مشکلات و نابسامانی‌های ارزی بود».
تدوین لایحه شکوائیه علیه آمریکا
رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه آمریکا در رسیدن به اهداف خود ناموفق بود، عنوان کرد: «آنها وقتی از برجام خارج شدند، انتظار داشتند که ما هم خارج شویم و اروپا هم از آمریکا حمایت کند اما آنها به اهدافشان نرسیدند. ما حساب‌شده حرکت کردیم و اکنون مورد تحسین کشورهای دنیا هم هستیم. آمریکا فکر نمی‌کرد ما این‌گونه عمل کنیم. اروپا هم زیر بار حرف آمریکا نرفت. امروز همه کشورهای دنیا جز چند کشور معدود، پشتیبان ایران هستند. از لحاظ حقوقی هم ما موفقیت‌های زیادی به دست آوردیم؛ هم در دادگاه لاهه و هم دادگاه‌های اروپایی آمریکا را شکست دادیم».
او گفت: «بخش حقوقی دولت و وزارت خارجه مسئول هستند لایحه شکوائیه‌ای علیه کسانی که در آمریکا در طراحی و اجرای تحریم‌ها دخالت کرده‌اند، به‌عنوان جنایت علیه بشر تدوین کنند و در دادگاه صالحه در داخل کشور مطرح کنند و اگر دادگاه رأی داد، قدم‌های بعدی را دنبال کنیم. اقدام آمریکا نه علیه فناوری هسته‌ای بلکه علیه سلامت مردم، محیط زیست، مواد غذایی و داروی مردم بود».روحانی با اشاره به اینکه ما به ابزاری جدید نیاز داشتیم تا از این مرحله عبور کنیم، عنوان کرد: «من یک بار به صورت خصوصی به رهبر انقلاب گفتم و یک بار هم در جمع مسئولان به رهبری گفتم که ما در شرایط جنگ روانی و اقتصادی هستیم. آیا شما قبول دارید؟ ایشان گفتند بله، من گفتم آیا شما قبول دارید در این شرایط به یک فرمانده نیاز داریم که مثل دوران دفاع مقدس همه به او کمک کنند؟ پیشنهاد من این بود که رهبری فرماندهی را قبول کنند و ما همه تابع و کنار ایشان باشیم اما ایشان گفتند ما به فرمانده نیاز داریم ولی رئیس‌جمهور باید فرمانده باشد».او با بیان اینکه ما برای حل مشکلات به لحاظ ساختاری نیز اقدام کردیم، گفت: «به ملت بزرگ ایران می‌گویم مطمئن باشند لحظه‌ای از توطئه دشمنان و حل مشکلات مردم غفلت نمی‌کنیم و با همه توان به‌دنبال حل مشکلات هستیم. برای سال آینده ممکن است تغییراتی در شیوه تأمین کالاهای اساسی مردم ایجاد کنیم اما مسیر تأمین این کالاها را ادامه می‌دهیم. همچنین کمک‌های کالایی را ادامه خواهیم داد».
نباید مردم را مأیوس کنیم
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه امیدوارم در سال آینده با وحدت، هماهنگی و تلاش بیشتر بتوانیم شرایط بهتری داشته باشیم، گفت: «ان‌شاءالله با این اقدامات دشمن را از مسیر و اقداماتی که تاکنون به ناروا انجام داده است، مأیوس خواهیم کرد. حتما نباید مردم را مأیوس و در جامعه شکاف ایجاد کنیم و خدمتگزاران را متهم کنیم. من شهادت می‌دهم که همه مسئولان و دستگاه‌های اجرائی، در تلاش هستند تا وظایف خود را به بهترین نحو انجام دهند».روحانی افزود: «نباید دشمن اصلی و توطئه اصلی را فراموش کنیم. بلکه باید هرچه لعنت داریم، بر کسی بفرستیم که این شرایط را برای ما به وجود آورد؛ آمریکایی‌ها، رژیم صهیونیستی و ارتجاع منطقه‌ای این شرایط را برای ما به وجود آورده است. این در حالی‌ است که برخی می‌گویند این مدیریت کشور است که باعث ایجاد چنین شرایطی شده است. در پاسخ به این افراد باید گفت که پروژه‌هایی که اخیرا افتتاح شده و همچنین پروژه‌های دیگر و اقداماتی که در حوزه‌های مختلف انجام می‌شود، نتیجه مدیریتی است که در کشور حاکم است».
او در پایان با بیان اینکه سال ۹۸ سال امیرالمؤمنین علی(ع) است، گفت: «ان‌شاءالله سال ۹۸ سالی بسیار مبارک برای ملت بزرگ ایران، اصحاب رسانه و همه ما باشد».

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید