تابناک/ متن پیش رو در تابناک منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

از سال 1368 که حضرت آیت الله خامنه ای پس از امام خمینی(ره) به رهبری انقلاب اسلامی برگزیده شدند، نزدیک 28 سال می گذرد. ایشان از سال 69 به بعد در ابتدای سال بر یک مساله و موضوع به عنوان مساله مورد تاکید نظام اشاره می کردند تا اینکه به طور رسمی از سال 1378 بنا را بر نامگذاری سال ها گذاشته و در سخنرانی نوروزی شان نام سال را انتخاب و معرفی می کردند.

به گزارش «تابناک»، نخستین بار که حضرت آیت ‌الله خامنه‌ای به طور رسمی نامی را برای یک سال برگزیدند، به پیام نوروزی ایشان در سال ۱۳۷۸ باز می‌گردد. از آن پس این مسئله به صورت یک سنت، همه ساله تکرار شد. نامگذاری سال‌های مختلف که از اول فروردین ۷۸ آغاز شد. رویکردی که تاکنون ادامه یافته و هر ساله نام مشخصی به عنوان شعار سال از سوی ایشان مطرح و دنبال می شود.

براساس قانون اساسی کشور ترسیم و ابلاغ سیاست های کلی نظام و جهت گیری کشور بر عهده رهبری نظام است. این وظیفه از طرق مختلف به اجرا در می آید. سخنر انی ها، ابلاغ ها، نامه ها، دستور و در پاره ای موارد حکم حکومتی. اما یکی از روش ها و شیوه های ترسیم جهت گیری کلی نظام و مسئولان که حضرت آیت الله خامنه ای آن را مطرح و دنبال کرده اند، همین انتخاب شعار و نامگذاری سال های مختلف بوده است.
مشاور عالی رهبر معظم انقلاب در خصوص این سئوال که «چرا عالی‌ترین مقام نظام اسلامی نام‌گذاری سال‌ها را پی می‌گیرند؟» گفته است: «نوروز لحظه‌ای عزیز برای ایرانی‌ها است. همه‌ی مردم ما با هر سلیقه‌ای تحویل سال و نوروز را مهم می‌دانند. در تاریخ ایران همیشه بالاترین مقامات کشور هم نوروز را جشن می‌گرفته‌اند. در انقلاب اسلامی نیز نوروز با پیام رهبری نظام آغاز می‌شود؛ چه در زمان حضرت امام رحمه‌الله و چه امروز در دوران رهبری آقا.»

«غلامعلی حدادعادل» عنوان کرده که «ایشان بیشتر سال‌ها را با یک نامی مشخص کرده‌اند که به نظر می‌رسد فلسفه‌ی این کار جلب توجه مردم به یک ارزش و همین‌طور در نقطه‌‌ی مقابل آن به یک مشکل است. بر این اساس رهبری با اطلاعات و گزارش‌هایی که از سراسر کشور دریافت می‌کنند، مطالعات و تجربه‌ای که دارند، درک و دریافتی که از معارف اسلامی و قرآنی و مفاهیم انسانی دارند و نیز اشرافی که به مسائل کشور دارند، هر سال ملت را به یک موضوع توجه می‌دهند.» وی در پاسخ به این سئوال که «رهبر انقلاب چه عناصر و مؤلفه‌هایی را در انتخاب نام سال لحاظ می‌کنند؟» گفته: «در واقع نوعی جمع‌بندی مجموع عوامل است؛ از جمله آسیب‌هایی اجتماعی که باید برطرف گردد. جوانه‌های نویی که در جامعه روییده است. گاهی نیز ممکن است شرایط بین‌المللی یا اقتضائات داخلی هم اثرگذار باشد.»

آنچه در ادامه می خوانید، نام سال ها و دلایل نامگذاری آن از سال 1378 تا کنون است. همچنین رویکردهایی که رهبر انقلاب از سال 1369 تا سال 1377 روی آن تاکید داشته اند نیز در این گزارش آمده است. باید دید ایشان برای سال 1397 همچنان بر رویکرد اقتصادی تاکید و توصیه خواهند کرد یا رویه دیگری را مورد اشاره قرار خواهند داد.

1369 تاکید بر «تحول درونی و اصلاح امور»

1370 تاکید بر «صبح روشنی»

1371 تاکید بر «تحکیم معنویت»

1372 تاکید بر «عدالت اجتماعی»

1373 تاکید بر «صرفه‌جویی»

1374 تاکید بر «وجدان کاری، انضباط اجتماعی، انضباط اقتصادی»

1375 تاکید بر «ضرورت پرهیز از اسراف و حفظ ثروت و منابع عمومی کشور»

1376 تاکید بر «توجه به معنویات و فضایل اخلاقی»

1377 تاکید بر «صرفه جویی و پرهیز از اسراف،قناعت و پایداری بر مواضع اسلامی و انقلابی»

1378 امام خمینی (ره) {این نامگذاری به دلیل صدمین سالگرد تولد امام بود}

1379 امام علی(ع) {سال 79 همراه با دو عید غدیر بود}

1380 اقتدارملی و اشتغال‌آفرینی

1381 سال عزت و افتخار حسینی {در سال 80 ماه محرم دوبار تکرار شد، هم در فروردین و هم در اسفند}

1382خدمت‌گذاری

1383 پاسخگویی

1384 سال همبستگی ملی و مشارکت عمومی

1385پیامبر اعظم {دوبار تاریخ وفات حضرت محمد(ص) به تاریخ قمری، در تقویم این سال بود. یکبار در ابتدای سال و یکی در پایان سال}

1386 اتحاد ملی، انسجام اسلامی

1387 نوآوری و شکوفایی

1388 حرکت مردم و مسئولین به سوی اصلاح الگوی مصرف

1389 همت مضاعف و کار مضاعف

1390 جهاد اقتصادی

1391 تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه‌ی ایرانی

1392 حماسه‌ سیاسی و حماسه‌ اقتصادی

1393 اقتصاد و فرهنگ با عزم ملّی و مدیریّت جهادی

1394 دولت و ملّت، همدلی و هم‌زبانی

1395 اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل

1396 اقتصاد مقاومتی، تولید - اشتغال

1397 حمایت از کالای ایرانی

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar