آی اسپورت/ پیش از بازی دوستانه مقابل صربستان، هواداران تیم ملی آلمان با به نمایش درآوردن کلمه Danke (ممنون) و اعداد ۵، ۱۳ و ۱۷ تقدیری از متس هوملز، جروم بواتنگ و توماس مولر کردند. سه ستاره سابق قهرمان جهان در سال ۲۰۱۴ در این ماه توسط یواخیم لو از فهرست تیم ملی خط خوردند و بعید است به این زودی دوباره جایی در این ترکیب پیدا کنند.

ایده لو فاصله گرفتن از گذشته و ساختن نسلی جدید است. در این طرح خود لو البته همچنان به گذشته تعلق پیدا می‌کند، مربی‌ای که موفق نشد تیمش را از دور گروهی جام جهانی روسیه بالاتر ببرد و از دسته اول لیگ ملت‌های اروپا به دسته پایین‌تر سقوط کرد. این تصمیم و رویکرد رادیکال لو حالا تمام فشارها را روی دوش خودش انداخته، آن هم در آستانه بازی حساس امشب از دور مقدماتی یورو ۲۰۲۰ مقابل هلند در آمستردام: «باید به من در رد شدن از این فشار اعتماد کنید. من ۱۴ سال است این شغل را بر عهده داشتم. این فشار روی من و تیمم همیشه زیاد بوده. ما همیشه باید نتیجه می‌گرفتیم. من به ریسکی که در تغییر بازیکنان کردم آگاهم، ولی از آن دفاع می‌کنم، چون به بازیکنان جوانم باور دارم».

اسکواد اعلام شده توسط لو برای دو بازی مقابل صربستان و هلند شامل هشت بازیکن متولد بعد از سال ۱۹۹۶ است. میانگین سنی ترکیب اصلی آلمان برابر صربستان هم ۲۴.۶۶ بود، یعنی تقریبا سه سال جوان‌تر از تیمی که بازی اولش در جام جهانی را 0-1 به مکزیک باخت.

نسل جدید فوتبال آلمان پتانسیل بالایی دارد و حسی کلی از اعتماد به این بازیکنان، اما رفتار نامناسب لو با نسل قبلی خبر می‌دهد. نیروهای هجومی تیمی که هفته پیش برابر صربستان به تساوی ۱-۱ رسید شامل جولین برنت (۲۲ ساله)، کای هاورتس (۱۹ساله)، لیروی سانه (۲۳ساله) و تیمو ورنر (۲۳ساله) می‌شدند. ایلکای گوندوگان مسن‌ترین بازیکن این تیم بود با ۲۸ سال سن.

آلمان در نیمه اول مقابل صربستان نمایشی ضعیف داشت. در نیمه دوم اما با به زمین رفتن مارکو رویس به جای هاورتس، ورق بازی کاملا برگشت و تیم لو برتری کامل نسبت به حریف پیدا کرد و بدشانس بود که چند بار دیگر دروازه آن‌ها را باز نکرد. برای بازی امشب انتظار می‌رود آنتونیو رودیگر و تونی کروس هم به ترکیب اصلی اضافه شوند، بازیکنانی که تجربه این تیم جوان را بالاتر خواهند برد.

اولیور هارتمن، در روزنامه کیکر، عملکرد آلمان مقابل صربستان را چنین توصیف کرد: «در بازی‌ای که خیلی ازش تبلیغ شده بود و قرار بود چهره‌ای جدید از این تیم به نمایش بگذارد، آلمان به تساوی رضایت داد. این بازی نشانی از روشنایی و تاریکی برای آلمان داشت و مشخصا ثابت کرد که ایده فاصله گرفتن از گذشته‌یِ لو قرار نیست یک شبه این تیم را به بالاترین سطح فوتبال جهان بازگرداند».

حق با هارتمن است. تیم ملی آلمان دورانی خاص را تجربه می‌کند. برای بازی دوستانه با صربستان، خانه ولفسبورگ پر شده بود و ۱۰ میلیون نفر هم این بازی را به شکل تلویزیونی دنبال می‌کردند. این آمار برای یک بازی دوستانه وسط هفته کاملا قابل قبول است. اما حسی کلی در فاصله افتادن بین تیم و هوادارانش در ۱۸ ماه گذشته وجود دارد. این سرد شدن رابطه از داستان مسوت اوزیل پیش از جام جهانی شروع شد و به جایی کشید که بعد از بازی مقابل صربستان که گوندوگان را به عنوان کاپیتان تیم در نیمه دوم می‌دید، روزنامه «بیلت» از خوانندگانش پرسید آیا هافبک سیتی را در این نقش قبول می‌کنند یا نه و جواب ۵۷ درصد منفی بود.

پل‌هایی که شکسته شده باید بازسازی شود. همچنین اعتماد تماشاگران به تیم باید دوباره برگردد، تماشاگرانی که در پایان نیمه اول تیم‌شان را هو و در پایان ۹۰ دقیقه بازیکنانش را تشویق کردند. خبر بود برای لو اینجاست که آن‌ها در گروهی ساده برای صعود به یورو ۲۰۲۰ قرار دارند، گروهی شامل هلند، ایرلند شمالی، استونی و بلاروس. از این گروه دو تیم به صورت مستقیم به جام ملت‌ها صعود می‌کنند.

نکته مهم رویارویی آلمان با هلند و نتیجه گرفتن در این دو بازی است. هلند در لیگ ملت‌های اروپا در گلزنکرشن با آلمان به تساوی ۲-۲ رسید و در آمستردام با نتیجه ۰-۳ پیروزی‌ای مقتدرانه کسب کرد. پیش از بازی مقابل صربستان لو ادعا کرد بازیکنانش ذهنیت و رویکرد درستی برای نشان دادن خودشان و این دوران جدید دارند. با این حال کاملا مشخص است پروسه بازسازی آلمان نیاز به زمان دارد.


*مارکوس کریستیانسن