تابناک/ متن پیش رو در تابناک منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

قبل از پایان سال 97 تقریبا همه پیش بینی ها حکایت از سخت تر شدن شرایط کشور در سال جدید داشت، به اعتقاد کارشناسان اقتصادی و سیاسی با شدید شدن تحریم های ثانویه و همچنین اتمام مهلت معافیت های برخی کشورها برای خرید نفت از ایران در اردیبهشت امسال ممکن است شرایط از این نیز بدتر شود.

اما در این میان برخی دیگر از جمله بعضی از نمایندگان مجلس اعتقاد دارند که می توان شرایط را کنترل کرد و می توان با برنامه ریزی و مدیریت مسیرهایی را انتخاب کرد تا از این بحران ها خارج شد.

پروانه مافی در گفت و گو با تابناک در خصوص این موضوع گفت: پیشبینی برای سال 98 کمی سخت است اما این به معنی آن نیست که ما نمی توانیم اوضاع را مدیریت کنیم و نمی توان این سختی ها را کنترل کرد.

این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که سختی ها کدام موارد هستند گفت: واقعیت این است که ما در سیاست خارجی با مشکل مواجه هستیم و به عبارت دیگر خروج ترامپ از برجام و تحریم های ثانویه مشکلات زیادی برای ما ایجاد کرده که قابل کتمان هم نیستند ونمی شود گفت که همه چیز خوب است.

وی گفت: اما ما به توانایی های مردم و بشر اعتقاد داریم و می توانیم از عهده آن برآییم اما باید راهکارهای آن را پیدا کرد، شاید تا سه یا چهار ماه پیش هم مسئولان باور نداشتند که تحریم ها مشکل ساز خواهد شد اما الان کاملا برایشان ملموس است و فهمیده اند که موضع جدی تر ازاین حرفها است.

وی گفت: در نتیجه به آن فکر می کنند و به دنبال راهکار می گردند، قطعا هم می توانند برخی راهکارها را پیدا کنند، که نتایج خوبی هم در پی داشته باشد، برای مثال توجه به کشور های همسایه و استفاده از ظرفیت های آنها است، ما در گذشته خیلی در فکر کشورهای همسایه و مبادلات پولی و مالی نبودیم اما اکنون به جد وارد آن شدیم.

سفر اخیر روحانی به عراق نیز در راستای همین موضوع بود و قبل از پایان سال سفری به عراق کردند که نتیجه بسیار خوبی هم از نظر ساسی و اقتصادی داشت، همسایه های شمالی و شرقی و قبلی هم ظرفیت های بلقوه دارند و اگر بتوانیم روی آن تمرکز کنیم می توانیم این مشلات را حل کنیم.

وی در ادامه گفت: به نظر من مشکلات داخلی ما از مشکلات خارجی بیشتر است و مهار کردن آن نیز بسیار کمک کننده خواهد بود اما اینکه ما یک گروه را مقصر بدانیم و بقیه را مبرا درست نیست، سیستم سیاسی ما به هم تنیده است و همه به هم مرتبط هستند، این حرف ها فقط مصرف انتخاباتی دارند و تنها خوراک انتخاباتی است.

وی گفت: مجلس ما قدرت دارد اما قدرت آن نیز محدود است، و در حد خود می تواند اثر گذار باشد و نمی تواند در همه زمینه ها پاسخگو باشد ما نهاد های تاثیر گذار دیگری هم داریم که فقط یکی از آنها مجلس است و حتی برخی از نهاد های حاکمیتی تاثیر بیشتری از مجلس نیز دارند.
وی گفت: اما نمی خواهم بگویم که مجلس در ته قدرت است و اینگونه هم نیست و کار خود را می کند، به نظر من مجلس دهم تلاش خوبی داشته و به اذعان بسیاری از سیاست مداران و حتی نمایندگان سابق مجلس، این مجلس را پرکار می دانند اما فرایند کار در مجلس دهم به دلیل برخی مشکلات سخت شده است و مشکلاتی که انتظار داشتیم و پیش آمده یا مشکلات تلانبار شده کمی مجلس را کند کرده است.
مافی در ادامه گفت: مشکلات اختلاس ها، موسسات مالی و صدها مورد از اینها که ارتباطی به مجلس دهم نداشته بر سر این مجلس آوار شده و در واقع ما مجبور هستیم محصول تصمیم گیری های غلط گذشتگان را جمع کنیم و به سامان برسانیم.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید