سازندگی/ متن پیش رو در سازندگی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

یکی از اتفاقات عجیب و باورنکردنی این هفته، حرف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های عجیبی بود که برانکو ایوانکوویچ در نشست خبری قبل از بازی با سایپا زد. سرمربی پرسپولیس که تیمش مدعی اول قهرمانی است در نشست خبری چیزهایی گفت که به تعبیر خیلی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها «گل به خودی» محسوب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شد. او درباره علاقه هواداران پرسپولیس به ماندنش در این تیم گفت: «من یک سال دیگر با پرسپولیس قرارداد دارم، اما در فوتبال چیزی به عنوان قرارداد وجود ندارد و نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دانم چه اتفاقی در آینده رخ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. مهم این است که تا زمانی که هستیم از حضورمان لذت ببریم. اینکه حالا یک ماه یا دو ماه یا شش ماه دیگر چه اتفاقی رخ خواهد داد در آینده مشخص خواهد شد.»

برانکو این حرف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را در حالی مطرح کرده که این روزها شایعاتی درباره دلخوری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اش از باشگاه منتشر شده است. حقیقت این است که مدت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاست باشگاه به برانکو پولی پرداخت نکرده و همین مساله مربی کروات را عصبانی کرده است. همه ما برانکو را به عنوان یک فرد جنتلمن و متعهد به قرارداد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شناسیم. اما وقتی او در چنین مقطع حساسی از اهمیت نداشتن قرارداد حرف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌زند نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد مشکل، بزرگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر از این حرف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاست. اما نکته مهم همزمانی این صحبت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها با اتفاقاتی است که حول‌و‌حوش نیمکت تیم ملی ایران رخ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. این شایعه وجود دارد که فدراسیون نتوانسته با گزینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که در ابتدا مطرح کرده بود به توافق برسد.

به همین دلیل برانکو به عنوان جدی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین گزینه نیمکت تیم ملی مطرح شده است. البته تقریبا تمام اعضای فدراسیون و همچنین باشگاه پرسپولیس به عنوان طرفین درگیر در این مساله، شایعه فوق را به شدت تکذیب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. اما شواهد چیز دیگری را نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. همین دیروز جعفر کاشانی عضو هیات‌مدیره باشگاه پرسپولیس گفته است: «با رفتن یا آمدن یک نفر شخصیت پرسپولیس لطمه نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خورد. پرسپولیس دو بار قهرمان شده است. آقای برانکو مربی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اش بوده است. اما برانکو تیم را قهرمان نکرده است! مجموع مدیریت باشگاه نتیجه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اش شده است قهرمانی!» این حرف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد در داخل باشگاه هم اتفاقاتی افتاده است.

روز جمعه اتفاق دیگری هم رخ داد که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان آن را قطعه دیگری از پازل مخفی مدیران فدراسیون فوتبال برای انجام معادله «برانکو در تیم ملی» قلمداد کرد. دیروز خبر رسید که افشین قطبی در پایان فصل در فولاد خوزستان نخواهد ماند! به این ترتیب به نظر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد قرار است برانکو در پایان فصل به تیم ملی برود و قطبی سرمربی پرسپولیس شود. حقیقت این است که انتخاب جانشین برانکو بزرگترین چالش آتی مدیران پرسپولیس است. قطعا هواداران پرسپولیس موافق هیچ گزینه داخلی نیستند. اما مربی خارجی هزینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های زیادی دارد.

این در حالی است که پرسپولیس در پرداخت مطالبات مربی فعلی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اش هم به مشکل خورده است! پس در میان مربیان خارجی هم گزینه مناسبی وجود ندارد. به این ترتیب شاید افشین قطبی مناسب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین و البته کم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هزینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین گزینه برای جانشینی برانکو خواهد بود. قطبی روز جمعه در برنامه شب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های فوتبالی از صحبت کردن درباره آینده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اش در فولاد طفره رفت و گفت فعلا فقط به بازی بعدی فولاد فکر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. اما اینکه طرفداران پرسپولیس چه واکنشی به این اتفاق نشان خواهند داد هم خودش مساله بزرگی است.

واقعیت این است که برانکو به محبوبیت بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نظیری نزد هواداران پرسپولیس دست پیدا کرده و درحال‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌حاضر هیچ گزینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای که نزدیک برانکو هم باشد وجود ندارد. اما قطبی با فاصله از بقیه، نزدیک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین گزینه است. هر چند قطبی با برانکو هم فاصله زیادی دارد. طبیعی است که مسئولان فدراسیون وجود چنین برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای برای تیم ملی و پرسپولیس را تکذیب کنند اما سوابق نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد هر چیزی که در فوتبال ایران با شدت زیاد تکذیب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود در آینده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای نزدیک تبدیل به واقعیت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید