شرق/ متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

سفیر جدید جمهوری فرانسه در تهران بعدازظهر دیروز رونوشت استوارنامه خود را به ظریف تقدیم کرد و تنها چند ساعت بعد «احضار» شد. «فیلیپ تیبو» سفیر جدید جمهوری فرانسه در تهران از سیدحسین سادات‌میدانی رئیس دبیرخانه ستاد پیگیری اجرای برجام به وزارت امور خارجه احضار شد. تیبو در واقع به‌خاطر توییت «مغایر برجام» همکار خود در واشنگتن به دردسر افتاد.
به گزارش ایسنا، در جلسه احضار، طرف ایرانی با اشاره به توییت‌های منتسب به سفیر فرانسه در واشنگتن، خواستار توضیح دولت فرانسه شده. دستگاه سیاست خارجی ایران پیشاپیش تأیید توییت‌های سفیر واشنگتن از سوی مقامات مافوق او را به مثابه موضع رسمی دولت فرانسه و «در مخالفت آشکار با اهداف و مفاد برجام» مطرح کرده است. دستگاه دیپلماسی همچنین در صورت پیگیری‌نشدن این موضوع از سوی طرف فرانسوی به نحوری که «رضایت‌بخش» باشد، از واکنش جمهوری اسلامی ایران «براساس سازوکارهای پیش‌بینی‌شده در برجام» سخن به میان آورده است. سفیر فرانسه در تهران در واکنش ضمن ابراز بی‌اطلاعی از توییت‌های منتسب به سفیر کشورش در واشنگتن، بر اراده سیاسی این دولت بر اجرای کامل مفاد برجام تأکید ورزیده و اعلام کرده که مراتب را بلافاصله به پاریس گزارش خواهد کرد. فیلیپ تیه بو، سفیر جدید جمهوری فرانسه در تهران در آغاز مأموریت خود، بعدازظهر یکشنبه با دکتر ظریف، وزیر امور خارجه دیدار و رونوشت استوار نامه خود را تسلیم او کرد. ظریف در بخشی از این دیدار ضمن انتقاد از بیانیه اخیر جی7 و اظهار نظر سفیر فرانسه در آمریکا در قبال فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، تداوم این قبیل مواضع را نابودکننده توافق هسته‌ای بین دو طرف دانست.


عراقچی: فرانسه در مورد اظهارات سفیرش اعلام موضع کند
اولین واکنش یک مقام دستگاه دیپلماسی به اظهارنظر سفیر فرانسه در آمریکا به عباس عراقچی اختصاص داشت. دیروز معاون سیاسی وزیر امور خارجه در واکنش به توییت مورد بحث، نوشت: «اگر توییت‌های «ژرار آرو» موضع فرانسه را اعلام می‌کند، با نقض فاحش هدف و موضوع برجام و قطع‌نامه 2231 مواجه هستیم. پاریس اعلام موضع کند، در غیر این صورت اقدام مقتضی را انجام خواهیم داد». واکنش عباس عراقچی به ادعای ژرار آرو، مبنی بر نبود هیچ دلیل مواجهی برای غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران بعد از پایان‌یافتن تعهداتش در برجام بود.
سفیر فرانسه در آمریکا شنبه‌شب در حساب توییتری خود نوشته بود: «اینکه بگویم ایران پس از انقضای برجام اجازه دارد اورانیوم غنی‌سازی کند، اشتباه است. براساس ان‌پی‌تی و پروتکل الحاقی آن، ایران باید تحت نظارت‌های شدید ثابت کند که فعالیت‌های هسته‌ای آن غیرنظامی است».
این دیپلمات فرانسوی اضافه کرد: «همان‌گونه که در سال 2002 گفتیم غنی‌سازی اورانیوم بدون برنامه غیرنظامی موثق براساس ان‌پی‌تی غیرمجاز بود. ما در سال 2025 نیز اگر لازم باشد می‌توانیم همان‌گونه پاسخ دهیم. تحریم‌ها اعمال شد و باز می‌تواند اعمال شود. هیچ «غروبی» بعد از برجام وجود ندارد». اشاره آرو به سال پایان‌یافتن توافق‌نامه برجام است و منظور او از «هیچ غروبی بعد از برجام وجود ندارد»، طولانی‌ترین تعهد ایران در برجام است که تا پایان انقضای این توافق‌نامه یعنی سال 2025 ادامه می‌یابد. نام این بند «غروب برجام» است. کشورهای اروپایی از ابتدا از این بند اعلام نگرانی می‌کردند. آرو ادامه داد: «روسیه اورانیوم غنی‌شده برای نیروگاه هسته‌ای بوشهر را تأمین می‌کند. لذا هیچ دلیل موجهی برای غنی‌سازی گسترده اورانیوم توسط ایران پس از برجام وجود ندارد». طبق متن توافق‌نامه برجام ایران بعد از سال 2015 می‌تواند برنامه هسته‌ای خود را مانند یک کشور عادی هسته‌ای ذیل پروتکل‌های بین‌المللی ادامه دهد. از زمان انعقاد برجام تا به حال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی 14 بار پایبندی ایران به تعهدات خود را تأیید کرده است.

ظریف: اروپا در انجام تعهداتش عقب است
در کنار اتفاقی که دیروز بخشی از سیاست خارجی ایران را متوجه خود کرد، وزیر خارجه روز شلوغی داشت. او در سخنرانی خود فرصت لازم را برای گلایه از اروپا به دست آورد. محمدجواد ظریف، صبح دیروز، پیش از دیدار بالا در حاشیه رونمایی از پایگاه اینترنتی دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه در جمع خبرنگاران گفته بود: «سازوکار متناظر با اینستکس هفته گذشته در ایران راه‌اندازی شد و اکنون اروپایی‌ها هیچ بهانه‌ای در اجرای تعهداتشان و شروع به کار ندارند». بنا بر توضیحات او، سازوکار مدنظر هفته گذشته راه‌اندازی شد. وزیر امور خارجه درباره اینستکس گفت: «باید تأکید کنم که این اقدام یک اقدام مقدماتی از سوی اروپایی‌هاست و آنها در اردیبهشت سال گذشته بعد از خروج آمریکا از برجام، تعهدات متعددی را طرح کردند. برای شروع به‌جای این تعهدات نیاز بود که اینستکس راه‌اندازی شود و اکنون ما معتقدیم اروپایی‌ها باید تلاش و فعالیت کنند که بتوانند تعهدات خود را انجام دهند. آنها بسیار عقب هستند و نباید این‌گونه تصور کنند که ایران منتظر آنها می‌ماند». ظریف ادامه داد: «ما رابطه خوبی با همسایگانمان داریم. سازوکارهای مشابهی را با بسیاری از کشورها راه‌اندازی کرده‌ایم و این سازوکارها در حال عمل هستند و من نمی‌دانم اروپایی‌ها برای یک سازوکار مقدماتی چقدر وقت نیاز دارند». این دیپلمات عالی‌رتبه در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره اقدام دستگاه دیپلماسی ایران و نامه‌ای که او به دبیرکل سازمان ملل و شورای امنیت در این چارچوب نوشته است، گفت: «اولین کاری که ایران در برابر این اقدام غیرقانونی آمریکا انجام داد، صدور بیانیه شورای امنیت ملی کشور بود که در آن بیانیه اعلام شد ایران در عملی متقابل، گروه سنتکام را به‌عنوان سازمانی تروریستی می‌شناسد و از دولت آمریکا به‌عنوان رژیمی حامی تروریسم یاد کرد».او افزود: «در صحنه رسانه‌ای، در این زمینه فعالیت‌های خوبی صورت گرفت. در صحنه روابط دوجانبه با سایر کشورها نیز قرار است پیام‌هایی از جانب من برای وزرای خارجه همه کشورها ارسال شود. امروز که روز اجرائی‌شدن تصمیم آمریکاست، این اتفاق رخ می‌دهد و ما در آن نامه به این اقدام و اهمیت موضع‌گیری کشورها در ارتباط با این موضوع تذکرات لازم را داده‌ایم و عواقب خطرناک اقدام بی‌سابقه آمریکا را تشریح کرده‌ایم». با وقوع سیل در مناطق وسیعی از ایران، ظریف در توییتر از تأثیر تحریم‌های آمریکا بر کمک به سیل‌زدگان نوشت. همتای آمریکایی او مجبور به واکنش شد و این‌طور بود که مناقشه‌ای در‌این‌باره به‌وجود آمد. ظریف روز گذشته در‌این‌باره گفت: «در این زمینه در حوزه اطلاع‌رسانی اقدامات وسیعی انجام شده است و همین موضوع باعث شد دولت آمریکا در موضع تدافعی قرار بگیرد؛ تا حدی که اعلام کرد ما مانعی برای ارسال کمک‌ها نیستیم. درحالی‌که این حرف خلاف است و ما اسنادی را جمع‌آوری کرده‌ایم و به‌زودی منتشر می‌کنیم که نشان می‌دهد بانک‌های اروپایی به دلیل نگرانی از اقدامات آمریکا، از پذیرش کمک‌های مردم ایران در خارج از کشور و مردم سایر کشورها که مایل به کمک‌رسانی هستند، پرهیز می‌کنند... . آمریکایی‌ها البته ناگزیر شده‌اند کاری را که می‌کنند، تکذیب کنند؛ ولی ما اسنادی را جمع‌آوری کرده‌ایم که ثابت می‌کند آمریکایی‌ها در این اقدام که می‌توان به‌عنوان جنایت علیه بشریت تعریف کرد، مشارکت فعال دارند».

یک سال و سه ماه پیش، یعنی بهمن سال گذشته، وزارت خارجه از تغییر ساختاری خبر داد که در آن قرار شد معاونت دیپلماسی اقتصادی در این وزارتخانه راه‌اندازه شود. دستور کار این معاونت، تسهیل رابطه اقتصادی با کشورهای دیگر بود. در همه این مدتی که گذشت، این معاونت تقریبا در سکوت به کار خود ادامه داد و این اولین ظهور و ‌بروز جدی آن است. روز گذشته ظریف در اولین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی سال 98 نیز حاضر شد. ظریف دیروز میزبان ویتوریو روساری پتروچلی، رئیس کمیسیون سیاست خارجی و مهاجرت مجلس سنای ایتالیا نیز بود. وزیر خارجه در این دیدار دوباره بر نکته‌ای که در سخنرانی صبح خود مطرح کرده بود، اشاره کرد و گفت: «ایران نهاد متناظر اینستکس را ایجاد و تشکیل آن را به اتحادیه اروپا اعلام کرده است».


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید