صبح نو/ متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

تصاویر کتاب‌های خیس‌شده در مناطق سیل‌زده این روزها در رسانه‌های مختلف دست‌به‌دست می‌شود. بنا بر اعلام مسوولان آموزش‌و‌پرورش؛ این روزها بیش از 54هزار دانش‌آموز در خوزستان به مدرسه نمی‌روند و از امکانات رفاهی و آموزشی بی‌بهره‌اند. با این حال دولت تمام توان خود را برای بازگشایی مدارس و ارسال کانکس به این مناطق به‌کار گرفته است، علاوه‌بر این در روزهای گذشته خبری مبنی‌بر به تعویق افتادن کنکور کارشناسی‌ارشد منتشر شد تا داوطلبانی که گرفتار سیل هستند یا افرادی که برای کمک به این مناطق اعزام شده‌اند فرصت بیشتری برای مطالعه دروس خود داشته باشند.

هجوم سیل نه‌ فقط خانه‌و‌کاشانه و پل و درخت و جاده و ریل را زیر و رو کرده بلکه ساختارهایی را جابه‌جا کرده که هر یک به‌طور غیر مستقیم می‌تواند مسیر زندگی یک نفر را تغییر دهد. در روزهای اخیر وقوع سیل در لرستان و خوزستان سبب ادامه‌دار شدن تعطیلات نوروز برای دانش‌آموزان و بچه محصل‌ها شد.


طبق اخبار واصله حجم تخریب مدارس در استان‌های سیل‌زده زیاد بوده و بنا به گفته وزیر آموزش‌و‌پرورش در روزهای گذشته ممکن است پایان سال تحصیلی در بسیاری از مناطق سیل‌زده اعلام شود. آقای بطحایی در این خصوص گفته است: «ممکن است مجبور شویم در برخی از مناطق سیل‌زده سال تحصیلی را خاتمه یافته تلقی کنیم؛ البته در خوزستان به‌دلیل گرمای زودرسی که در بعضی از مناطق داریم و در پل‌دختر این مشکل را خواهیم داشت اما امیدوار هستیم که این اتفاق نیفتد و بتوانیم در این یک ماه باقی‌مانده از سال تحصیلی، سال تحصیلی را در موعد خودش تمام کنیم و کار را ادامه دهیم.» گفتنی است استان لرستان در بین استان‌هایی که در معرض سیل قرار گرفته‌اند، بیشترین آسیب را دیده و تعداد زیادی از مدارس این استان قابل استفاده نیستند. البته طی دو روز گذشته بنا بر اعلام وزارت آموزش‌و‌پرورش برای آن مدارسی که نیاز به بازسازی دارند و دیگر امکان تحصیل بچه‌ها در آن نیست حدود صد کانکس به استان لرستان ارسال شده و حدود پنج هزار میز و نیمکت و تجهیزات کلاسی نیز فرستاده شده تا همه مدارس تجهیز شوند و به‌صورت فوق‌العاده و موقت بچه‌ها سازماندهی شوند و شروع به تحصیل ‌کنند.

مدارسی که خانه اول دانش‌آموزان شد
مشکل عدم استفاده از مدارس صرفاً به تخریب آن‌ها برنمی‌گردد. در بسیاری از شهرهای سیل‌زده برخی از مدارس آسیب دیده‌اند و برخی دیگر از آن‌ها همچنان سالم مانده‌اند، اما با توجه به اینکه در هر شهر تعدادی از منازل مسکونی نیز از این آسیب‌ها در امان نمانده‌اند، اهالی بومی را در مدارس سالم و البته مساجد و حسینیه‌ها ساکن کرده و عملاً مدارس این مناطق به‌عنوان محیط آموزشی قابل استفاده نیستند.

امتحانات دانش‌آموزان سرجایش می‌ماند
وزرات آموزش‌و‌پرورش اعلام کرده که در پایه دوازدهم چاره‌ای جز برگزاری امتحانات نهایی در موعد مقرر ندارند ولی تسهیلاتی قائل خواهند شد تا بخش‌هایی از کتاب حذف شود و امتحان از مباحثی که دانش‌آموزان گذرانده‌اند، گرفته شود. زمان کنکور کارشناسی ارشد به‌دلیل وقوع سیل در تعداد زیادی از استان‌های کشور، به تعویق افتاد. این اتفاق هم می‌تواند خوب باشد و هم بد. داوطلبان زیادی که یک سال از وقت خود را صرف مطالعه و آماده کردن خود برای کنکور 98 کرده‌اند حالا با وقوع سیلاب‌ها در محل زندگی‌شان نه ذهن متمرکزی دارند و نه اصلاً محلی برای درس خواندن و مطالعه؛ البته پیش‌تر هم این اتفاق رخ داده بود و بلایای طبیعی هرازگاهی سبب می‌شود داوطلبان کنکور شرایط برابری با یکدیگر نداشته باشند. به‌عنوان مثال در زلزله دی‌ماه 96 یا زلزله بم و سیل گلستان در سال85؛ در همه این موارد سازمان سنجش اگر چه زمان کنکور را به تعویق نینداخته؛ اما سهمیه‌ای را برای داوطلبان این مناطق درنظر گرفت تا از نیمکت‌های دانشگاه جا نمانند. آقای علیرضا سلیمی، عضو کمیسیون آموزش‌و‌پرورش مجلس در گفت‌و‌گو با خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: «همانطور که می‌دانید در روزهای گذشته در جلسات شورای سنجش مصوب کردیم تا کنکور کارشناسی ارشد به تعویق بیفتد. کنکور کارشناسی تاریخش فرقی نکرده و در همان اوایل تیرماه برگزار می‌شود و برای این موضوع حتی چانه‌زنی هم نکردیم؛ چرا که معتقدیم دولت می‌بایست پیش از این زمان رسیدگی‌های لازم را انجام دهد.» سلیمی ادامه داد: «در استان گلستان تحرکات خوبی از سوی وزارت آموزش‌و‌پرورش رخ داده است،
اما متأسفانه در استان‌های لرستان و خوزستان همچنان وضعیت تحصیلی دانش‌آموزان در هاله‌ای از ابهام است. 

البته در یکی دو روز گذشته تعدادی نیمکت و کانکس به استان لرستان ارسال شد و دولت درصدد است مدارس را از تاریخ شنبه آتی دایر کند.» عضو کمیسیون آموزش مجلس در خصوص وضعیت تحصیلی دانش‌آموزان در استان خوزستان گفت: «متأسفانه در شهرهای سیل‌زده خوزستان تمام امکانات آموزشی از بین رفته و قابل استفاده نیستند. تعداد مدارس آسیب‌دیده بسیار بالاست. همچنین تعداد خانوارهای مهاجر به شهرها و روستاهای اطراف نیز زیاد است و بدیهی است که به راحتی نمی‌شود دانش‌آموزان هر کلاس را درون یک کلاس جمع کرد. گذشته از این تا این لحظه امکاناتی به این مناطق ارسال نشده و وضعیت دانش‌آموزان وضعیت عادی نیست.» گفتنی است روز گذشته آقای محمد تقی‌زاده، مدیرکل آموزش‌و‌پرورش خوزستان در جلسه کمیته بحران اعلام کرد که ۴۶۱مدرسه در این استان درگیر پدیده سیلاب شدند و ۱۰۹مدرسه تخریبی نیز تاکنون داشته‌ایم. تعداد دانش‌آموزان مدارس تخریبی و همچنین درگیر پدیده سیلاب بالغ بر ۵۴هزار و ۱۶۳دانش‌آموز است. این آمار نشان‌دهنده اهمیت اقدام فوری در خصوص نوسازی و بهسازی فضاهای آموزشی آسیب‌دیده در خوزستان است. همچنین گفته شده در استان لرستان نیز بیش از ۸۸مدرسه تخریب شده است.
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید