اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

علی ولی‌اللهی| کی‌روش چند ماهی است که ایران را ترک کرده است اما هنوز ترکش‌های حضور هشت ساله او در تیم ملی کشورمان باقی مانده است. کی‌روش هنوز نتوانسته طلب 900 هزار دلاری‌اش را از فدراسیون وصول کند و به همین خاطر مردی که با بوسیدن مچ‌بند منقش به پرچم ایران از مرز خارج شد، مجبور شده از ایرانی‌ها به فیفا شکایت کند. مهدی تاج البته در مصاحبه‌های متعددی اعلام کرده که فدراسیون پول دارد اما به خاطر تحریم‌ها نمی‌داند آن را چطور به دست کی‌روش برساند. با تمام این تفاسیر آخرین مصاحبه سرمربی سابق تیم ملی دوباره جو سنگینی را به راه انداخته تا کی‌روش نشان دهد هر جای دنیا هم که برود باز هم می‌تواند همه‌ چیز را در فوتبال ایران تحت‌الشعاع قرار دهد. مرد پرتغالی که هم‌اکنون هدایت کلمبیا را به عهده دارد، در آخرین مصاحبه‌اش که ایسنا آن را منتشر کرده است، شکایت از ایران به فیفا را تایید کرده و گفته است: «با نهایت تاسف، آقای تاج رییس فدراسیون فوتبال ایران من را مجبور کرد تا پرونده شکایت از این فدراسیون را در بخش حقوقی فیفا باز کنم و از فدراسیون ایران شکایت کنم.»

کی‌روش در ادامه صحبت‌هایش به نوعی اتهامات سنگینی را به تاج و همکارانش در فدراسیون فوتبال وارد دانسته و آنها را افرادی معرفی می‌کند که تحریم را بهانه ناکارآمدی کرده بودند. آدم‌هایی که پشت موفقیت‌های تیم ملی مخفی می‌شدند و به تعهدات خودشان عمل نمی‌کردند و منابع مالی حاصله از حضور ایران در جام جهانی را حیف و میل کرده‌اند. منابعی که قرار بوده در راستای تقویت تیم ملی هزینه شود. اظهارات کی‌روش درحالی به طور کامل فدراسیون و شخص مهدی تاج را هدف گرفته که برخی رسانه‌ها، از‌جمله ‌روزنامه اعتماد‌ در روزهایی که دعواهای کی‌روش با برانکو، اسدی، استیلی و سایرین بالا گرفته بود، به صراحت اعلام کردند که مشکل اصلی نه از کی‌روش که از مدیریت مهدی تاج نشأت گرفته است. اینکه تاج و همکارانش نمی‌توانند شرایط حاکم بر تیم ملی را مدیریت کنند و چه بسا اصلا خودشان دل‌شان می‌خواهد که کی‌روش را جلو بیندازند و خودشان پشت سرش قایم شوند؛ شرح حالی که امروز می‌توان بر صدق بودن‌شان صحه گذاشت. همان موقع سوال‌های زیادی از شخص آقای تاج پرسیده می‌شد که هیچ‌گاه پاسخ مشخصی به آنها داده نمی‌شد. اینکه چرا فدراسیون حدود و اختیارات سرمربی تیم را مشخص نمی‌کند و چرا نمی‌تواند جلوی حواشی را بگیرد. چرا منابع و درآمدهای فدراسیون شفاف نیست و چرا ما نمی‌توانیم بازی دوستانه با تیم‌های مطرح داشته باشیم. چرا فدراسیون فوتبال ایران نمی‌تواند ساده‌ترین کار دنیا که گرفتن اسپانسر برای تیم اول آسیاست را به انجام برساند و مجبور شدند لباس‌های تیم ملی را خریداری کنند! چرا تیم‌های پایه لباس و زمین تمرین ندارند و هزاران چرای دیگر. اما آن موقع تاج و دوستانش به شکلی کاملا هدفمند پای‌شان را از ماجراها و دعواهای کی‌روش بیرون کشیده بودند و در خفا سرگرم برنامه‌ریزی‌های مجهول خودشان بودند. امروز اما با انتقادات صریح و بی‌پرده کی‌روش مشخص شده است در مدتی که رسانه‌ها درگیر دو قطبی کی‌روش/ برانکو بودند، فدراسیون فوتبال ایران مشغول چه کارهایی بوده است. 


کی‌روش در بخشی از مصاحبه‌اش می‌گوید: «آقای تاج رییس فدراسیون فوتبال ایران احترامی برای حرف‌هایش قائل نبود و پشت حرف‌ها و افتخاراتی که کسب شد خود را پنهان کرد. در واقع آقای تاج یکی از اصلی‌ترین قول‌های خودش را که به ما وعده داده بود، زیر پا گذاشت. آن این بود که او از بودجه فیفا برای جام جهانی برای دلایل دیگری به جز تیم ملی، آمادگی برای جام ملت‌های آسیا و حمایت‌های مالی از مربیان و بازیکنان استفاده نخواهد کرد. متاسفانه او خلاف این وعده عمل کرد.» این اتهام کی‌روش علاوه بر نقد مدیریتی به رییس فدراسیون فوتبال بار اتهام مالی را نیز به دنبال دارد، چراکه هیچ‌کس واقعا نمی‌داند که فدراسیون با پول پاداش‌های جام جهانی چه کار کرده است؟ اگر برای تیم ملی و حقوق سرمربی و زمین تمرین و اردوی خارجی خرج نکرده است، پس این پول کجا رفته؟ چه زیرساختی برای تیم ملی آماده شده؟ چه بودجه خاصی برای تیم‌های پایه و استعدادیابی کنار گذاشته شده است؟ چرا کی‌روش باید بگوید که تیم ایران در کمپ اسپایر قطر به گروگان گرفته شده است؟ چون فدراسیون پول نداشته که برای تیم ملی کمپ تدارک ببیند و مجبور شده به خواسته قطری‌ها تن بدهد تا هزینه‌های تیم ملی رایگان شود. مهدی تاج و همکارانش در فدراسیون پنج ستاره باید خیلی صریح و بی‌پرده پاسخگوی انتقادات کی‌روش باشند. مطمئنا هیچ‌کس به اندازه کی‌روش به فعالیت‌های فدراسیون وقوف نداشته و وقتی او این انتقادات را مطرح می‌کند، نمی‌توان سرسری از آنها گذشت. همچنین شاید نیاز باشد که پای دستگاه‌های قضایی نیز به این قضیه باز شود تا
هر چه سریع‌تر مشخص شود که دقیقا در پس دیوارهای آهنین فدراسیون فوتبال چه چیزی در جریان است.
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید