اعتماد/ متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

علی کربلایی| حواشی دیدار عجیب سپیدرود رشت و تراکتورسازی تبریز هنوز به پایان نرسیده و طرفین درگیر در ماجرای محسن فروزان همچنان در حال بیانیه‌نویسی و ارسال نامه در سطح نمایندگان مجلس، مدیران باشگاه و وکیل بازیکن هستند. این ماجرا می‌توانست رسانه‌ای نشود و مدیریت باشگاه تراکتورسازی در کنترل شرایط بسیار شتاب‌زده عمل کرد. اوضاع زمانی اسفناک‌تر می‌شود که بدانیم منبع اتهام آقای زنوزی به دروازه‌بان تیمش، کانال‌های تلگرامی هستند. او با استناد به اینکه در کانال‌های هواداری تراکتورسازی مطالبی خوانده، دروازه‌بان تیمش را به اتهام شرط‌بندی از حضور در باشگاه منع کرده است. این مساله می‌تواند برای مدیریت باشگاه تراکتورسازی تبعات قانونی داشته باشد. کما اینکه در برخی خبرگزاری‌ها عنوان شده محسن فروزان به احتمال فراوان بابت اتهامات مطرح شده از سوی مالک باشگاه به مراجع قضایی شکایت خواهد کرد.

اما داستان فروزان فقط به مالک تراکتورسازی ختم نمی‌شود. قاضی‌پور، نماینده استان آذربایجان غربی در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای با قید «خیلی فوری» خطاب به وزیر ورزش و جوانان خواستار رسیدگی به وضعیت محسن فروزان شد. او در این نامه اشاره به «اخباری که در فضای مجازی پخش شده» کرده و از واژه «خبر» به جای «شایعه» یا شائبه استفاده کرده است. او همچنین در این نامه به تاریخ 25/01/98 در پاراگراف دوم گفته «قطعا شما مطلع هستید که سابقه شرط‌بندی همسر نامبرده قبلا برای فدراسیون فوتبال مسجل شده...» در حالی که چنین چیزی از طرف فدراسیون هرگز تایید نشده است. او حتی گفته «این موضوع در برنامه 90 توسط نایب‌رییس کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال اعلام و خبر این محرومیت رسانه‌ای شده بود.» گویا اشاره ایشان به محرومیت فروزان به خاطر عکس‌های بدون حجاب همسرش در اینستاگرام است و اینجا خلط مبحث رخ داده است. وکیل محسن فروزان در واکنش به این نامه در رسانه‌ها بیانیه‌ای را منتشر کرد و در بخشی از آن گفت: «ایشان در نامه امروز خود عنوان کرده‌اند که شرط‌بندی محسن فروزان مسجل شده و در این شرایط فدراسیون فوتبال نباید اجازه ثبت قرارداد او را می‌داده است که این صحبت‌ها به نظر شبیه به یک پروپاگاندا و جوسازی سیاسی می‌ماند که به منظور تخریب چهره یک بازیکن ورزشی صورت گرفته است.» وکیل فروزان اشاره کرده که شائبه شرط‌بندی او حتی مطرح هم نبوده، چه برسد به آنکه به آن رسیدگی شود و بر اساس آن حکمی صادر شود.

اما این پایان ماجرای قاضی‌پور و فروزان نبود. در تاریخ 26/01/98 نماینده مردم تبریز در نامه‌ای دیگر خطاب به وزیر ورزش بر مواضع پیشین خود تاکید کرد و از وزیر خواست تا هر چه سریع‌تر به این مساله ورود کند. او در این نامه از واژه‌هایی مثل «تعلل آشکار» و «ارادی بودن این سهل‌انگاری» صحبت کرده است.

در برنامه «موج فوتبال» که از شبکه سهند پخش شد، کارشناس برنامه اعلام می‌کند: «تمامی شواهد نشان می‌دهد گل اولی که فروزان خورده عمدی بوده. از ضرب کمی که به توپ می‌زند همه ‌چیز مشخص است و بعد از اشتباه پاهای خود را باز می‌گذارد تا گل اول سپیدرود به ثمر برسد.» در حالی که هنوز هیچ مرجع قانونی و دارای صلاحیتی این اتهامات را تایید نکرده است، این‌طور صحبت کردن در مورد یک شائبه و قطعی دانستن تعلل محسن فروزان از سوی یک نماینده مجلس، مالک باشگاه و یک برنامه صدا و سیما، قطعا باعث خواهد شد که او با مشکلاتی مواجه بشود. مسوولیت سخت شدن زندگی او با چه کسی است؟ بررسی‌های ما به این نتیجه رسید که شائبه شرط‌بندی محسن فروزان و همسرش، از اینجا نشات می‌گیرد که همسر او که از «اینفلوئنسرهای» معروف اینستاگرام است، دو بار تبلیغ یک سایت شرط‌بندی را در صفحه‌اش گذاشت. به خاطر این تبلیغات به محسن فروزان و همسرش تذکر داده شد و او هم آن پست‌ها را پاک کرد. بعد از آن تذکر، همسر فروزان دیگر تبلیغ هیچ سایت شرط‌بندی‌ای را در صفحه‌اش نگذاشت. این ماجرا که به دو سال پیش برمی‌گردد در حال حاضر این قدر بزرگ شده است که گویا محسن فروزان صاحب کازینوست و همسرش شخصا بنگاه شرط‌بندی دارد.

در واقع اگر خودمان را به جای محسن فروزان بگذاریم، با توجه به وضعیت تراکتورسازی در جدول لیگ برتر، با علم به این موضوع که این تیم طرفداران پرشور بسیار زیادی دارد، با علم به اینکه این احتمال وجود دارد فوتبالش تباه شود، با توجه به درآمد خیلی خوب این بازیکن با قرارداد فوق‌العاده‌ای که با تراکتورسازی بسته و البته با توجه به سابقه کری‌خوانی‌های فروزان برای هواداران پرسپولیس و درگیری شخصی او با این تیم و هوادارانش، امکان اینکه او تمام اینها را زیر پا بگذارد کمی بلکه کاملا احمقانه خواهد بود. معلوم نیست پایان این بازی کجا خواهد بود. فوتبال مستقیم با احساسات مردم در ارتباط است و افرادی که تریبون دارند، باید مسوولانه‌تر از واژه‌ها استفاده کنند. اینکه تبانی و شرط‌بندی یک بازیکن را قطعی بدانیم، بازی کردن با حیثیت اوست. دوشنبه شب در دقیقه 9 دیدار تیم‌های واتفورد و آرسنال، فاستر دروازه‌بان واتفورد پاس به عقب مدافع تیمش را آن قدر دیر دفع کرد تا اوبامیانگ به او برسد و ضربه‌اش را بلاک کند و توپ وارد دروازه شود. این ماجرا بسیار شبیه به گل اول سپیدرود به تراکتورسازی است. اما هنوز کسی در اظهارنظری رسمی اعلام نکرده که فاستر تبانی یا شرط‌بندی کرده است. همه افراد می‌دانند که این ماجرا نیاز به بررسی کارشناسان دارد. همین‌طور همه می‌دانند که اشتباه جزیی جدایی‌ناپذیر از تمام فرآیندهای انسانی است و هر عملی که توسط انسان انجام می‌شود، امکان اشتباه در آن وجود دارد.
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید