شرق/ « چند عدد برای درک تأمین مخارج سیل » عنوان سرمقاله روزنامه شرق به قلم سیدمصطفی هاشمی‌طبا است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

سرمقاله شماره گذشته روزنامه «شرق»، به قلم جناب آقای بایزید مردوخی، راهکارهایی کاربردی برای تأمین مخارج سیل پیشنهاد داده است. به‌سبب فعالیت‌های اصولی ایشان که سال‌ها در سازمان برنامه و بودجه منشأ اثرات مثبتی بوده‌اند، ایشان را می‌ستایم، اما پیشنهادهای ارائه‌شده در یادداشت و چاره‌جویی ایشان به عنوان یک امر کاربردی، با موانع جدی روبه‌رو است.
خلاصه نظرات ایشان چنین است:
1- دست‌بردن به صندوق توسعه ملی کار درستی نیست.
2- به استان‌ها اختیارات قانونی داده شود (یعنی با تصویب مجلس).
3- از استان‌ها برنامه خواسته شود.
4- ساختار سازمان برنامه اصلاح شود.
5- همه استان‌ها برای حل مشکلات استان‌های سیل‌زده همراهی کنند.
6- این شیوه در اجرا با مشکلات جدی همراه خواهد شد.
7- از بخش خصوصی با مدل‌های کسب‌وکار می‌توان بهره گرفت.
8- برای 14 هزار کیلومتر راه آسیب‌دیده می‌توان از بخش خصوصی کمک گرفت و با اخذ عوارض راه یا تضمین دولت، سرمایه‌گذاری را تأمین کرد.
9- برای احیای آبخیزداری و آبخوان‌داری از اوراق مشارکت استفاده کرد و آن را با آب‌بهای کشاورزی پرداخت.
10- از کمک‌های ایرانیان خارج از کشور استفاده کرد.
11- زمان به سرعت سپری می‌شود و فصل گرما و سپس سرما در کمین سیل‌زدگان است، باید با سرعت با استفاده از روش‌های یادشده برای مشکلات ناشی از سیل مهیب اخیر اقدام کرد.
یک نکته مشخص است؛ با توجه به ضعف ساختارها، زمان زیادی برای به‌نتیجه‌رساندن کار نیاز است. از سوی دیگر، باید بررسی کرد که وضع مالی کشور برای رفع نیازهای سیل‌زدگان چگونه است؟ به موارد یک تا شش توجه کنید.
1- امسال حدود 150 هزار میلیارد تومان کسر بودجه وجود دارد.
2- نقدینگی کشور به مرز 2000 هزار میلیارد تومان نزدیک شده است.
3- بانک‌ها می‌گویند پولی برای اعطای تسهیلات مالی ندارند.
4- سالانه 900 هزار میلیارد تومان یارانه غیرنقدی پرداخت می‌شود که بخش بسیار بزرگ آن، یارانه پنهان است.
5- سالانه 48 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.
6- روزانه خودروها صد میلیون لیتر بنزین یارانه‌دار را می‌سوزانند.
این مبالغ را در نظر بگیرید و سپس بدانید بر اساس برآوردهای صورت‌گرفته، کل خسارات وارده حدود 30 هزار میلیارد تومان است.
در‌حالی‌که به دستور مقام معظم رهبری در بازسازی باید تسریع شود و جمله آخر سرمقاله جناب مردوخی هم به این امر تکیه دارد، نمی‌توان از مکانیسم‌هایی استفاده کرد که هر کدام تا حصول امضای آخر (و نه اجرا) شاید بیش از یک سال به طول انجامد و معلوم هم نیست (همان‌طور‌که ایشان هم اشاره کرده است) در عمل درست اجرا شود.
توجه شود علاوه بر خسارات عمومی، مردم سیل‌زده همه‌چیزشان را از دست داده‌اند. باید راهکارهای سریع برای حل مشکل مردم به کار گرفته و به‌طور ضربتی، تأمین مالی شود. اگر به شش مورد بالا در بخش‌های هزینه‌ای کشور توجه شود معلوم خواهد شد حل این مسئله به‌راحتی قابل حصول است، اما مسئولان تصمیم‌گیر مشغول مذاکره نفس‌گیر و راهیابی‌های پیچیده هستند و سیل‌زدگان برای بازسازی مناطق و تأمین خسارت‌ها به آنها دل بسته‌اند.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید