آرمان امروز/ متن پیش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

رئیس فراکسیون امید مجلس شب گذشته میزبان اصحاب رسانه بود و مسائل مختلفی را با آنها مطرح کرد و به سوالات رسانه‌ها پاسخ داد. محمدرضا عارف در خصوص رئیس دولت اصلاحات گفته اگر تکرار کنم شاید مردم در انتخابات شرکت نکنند، گفت: رئیس دولت اصلاحات را می‌شناسید. شرایط کشور را می‌دانیم و به دلایلی که اشاره کردم سرمایه‌های اجتماعی افت کرده است. مردم مطالباتی داشتند و احساس می‌کنند به مطالبات آنان اهمیت داده نشده است. اما آن چیزی که ما باورمان است درک بالای مردم است. وی با گلایه از لیست امید اظهارکرد: برخی با لوگو و برند ما وارد مجلس شدند، اما از آن عبور کردند ولی سر بزنگاه خود را فراکسیون امیدی می‌نامند. عارف اضافه کرد: رئیس‌جمهور اختیارات خوبی دارد اما مشکلات و محدودیت‌هایی دارد که امیدواریم آقای روحانی موفق شود.

دولت شرایط اقتصادی را مدیریت کند
رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در نشست خبری تاکید کرد: معیشت مردم مشکل است و شکی هم در آن نیست و از دولت توقع داریم، با کارآمد کردن تیم اقتصادی و نگاه جامع به اقتصاد مقاومتی این را مدیریت کند. عارف گفت: باید نفت را از اقتصاد دور کنیم تا بتوانیم سمت و سوی درستی به اقتصاد داشته باشیم. نماینده تهران در مجلس با اذعان به اینکه در جلسات خصوصی گلایه‌هایمان را به روحانی مطرح کرده‌ایم افزود: دولتمردان مسائل را با مردم در میان بگذارند. آنان اگر مشکلات را بدانند، همراهی می‌کنند. وی تاکید کرد: باید دیپلماسی سیاسی خود را تقویت کنیم و نباید در دیپلماسی خارجی صداهای مختلف بشنویم تا دشمن سوءاستفاده نکند. عارف گفت: در جنگ روانی که دشمن شماره تلفن می‌دهد اما از سوی دیگر تهدید می‌کند، رسانه‌ها باید کار مضاعفی انجام دهند باید به مردم امید دهند.

مردم درک بالایی دارند
رئیس فراکسیون امید مجلس تصریح کرد: توقع داریم رسانه و خبرنگار آزاد باشد، اما از یک سو برخوردهای امنیتی و قضایی صورت می‌گیرد درحالی که باید با مسائل روزنامه‌نگار برخورد صنفی صورت گیرد. وی در خصوص رئیس دولت اصلاحات که گفته اگر تکرار کنم شاید مردم در انتخابات شرکت نکنند، گفت: رئیس دولت اصلاحات را می‌شناسید. شرایط کشور را می‌دانیم و به دلایلی که اشاره کردم سرمایه‌های اجتماعی افت کرده است. مردم مطالباتی داشتند و احساس می‌کنند به مطالبات آنان اهمیت داده نشده است. اما آن چیزی که ما باورمان است درک بالای مردم است. عارف خاطرنشان کرد: آن‌ها در مقاطعی عبور کردند اما وقتی پای منافع ملی وسط بوده است آمده‌اند. مردم پتانسیل حضور جدی را دارند اما آنچه که وظیفه جریان‌های سیاسی است این است که مردم را تشویق کنند و آنان را توجیه کنند تا در انتخابات شرکت کنند. مهم‌ترین راهبرد اصلاح‌طلبان این است که مردم را به حضور دعوت کنیم. وی درباره فراکسیون‌های مجلس گفت: مجلس ما سه فراکسیونی است و نباید توقع خروجی داشت. من از لیست امید گلایه دارم با لیست ما آمدند اما جای دیگری رفتند. از ابتدا ما یک انسجام در فراکسیون امید داریم که دغدغه مردم را داریم. ما یک برنامه ۱۲۶ بندی داشتیم که باید دید چقدر موفق است. رئیس کمیسیون آموزش مجلس تاکید کرد: راهبرد ما در مجلس اجماع و تفاهم است. در فراکسیون ما یک کمیته برای سیل تشکیل دادیم که انصافا خوب کار کردیم و بازهم می‌گویم مهم‌ترین اولویت ما معشیت مردم است. عارف ادامه داد: نمایندگان باید هویت فردی خودشان را حفظ کنند. رقابت در طول این سه سال در مجلس دیده شده است، رقابتی که به رفاقت تبدیل شد. وی افزود: برخی با لوگو و برند ما وارد مجلس شدند اما از آن عبور کردند ولی سر بزنگاه خود را فراکسیون امیدی می‌نامند. ما اصل ائتلاف را می‌پذیریم.

رئیس‌جمهور اختیارات خوبی دارد
رئیس فراکسیون امید گفت: ما همراه دولت هستیم و ما مثل بقیه که وظیفه شرعی خود می‌دانند که از دولت انتقاد کنند ما به رغم نقد، همراه دولت هستیم. وی درباره مطالبه شورای عالی سیاست‌گذاری از نمایندگان لیست امید اظهار داشت: انتقاداتی که به لیست ما وارد است را قبول دارم. ما این مساله را بررسی کردیم. بعد از شورای شهر این ضعف را متوجه شدیم که یک کارگروه بر اعضای نهادهایی که از طریق لیست امید وارد می‌شوند تشکیل دادیم که نظارت داشته باشند. وی درباره اینکه رئیس‌جمهور گفته است اختیارات کمی دارد، تصریح کرد: دولت یک دستگاه است، در دنیا رئیس مجلس از پیکر مجلس است اما اینجا اختیارات دیگری دارد. وی افزود: رئیس‌جمهور اختیارات خوبی دارد اما مشکلات و محدودیت‌هایی دارد که امیدواریم آقای روحانی موفق شود. دولت اصلاحات هشت سال مشکلات فراوانی داشت.

قرار نبود گفت‌وگوی ملی رسانه‌ای شود
عارف گفت: قرار نبود بحث گفت‌وگوی ملی رسانه‌ای شود. بعد از نطق یکی از دوستان در مجلس بنا شد از هر دوجناح به گفت‌وگو بنشینند. یک کارگروه تشکیل شد که حدود ۲۵ نفر هستند. بعد از جلسات به این نتیجه رسدیم که نیاز به یک نهاد بالادستی هم داریم. دوستانی داریم که این گفت‌وگو را ادامه می‌دهند. از نتیجه راضی هستیم و امیدواریم نتیجه خوبی داشته باشد. نماینده تهران در مجلس درباره برنامه «برجا» فراکسیون امید گفت: ‌ای کاش آن نمایندگانی که گفتند این برنامه که میثاق امید با مردم است چند بند بیشتر کار نشده می‌دیدند. ما عملکرد این برنامه را در اختیار مردم قرار می‌دهیم. عارف تاکیدکرد: در جلسات خصوصی با آقای روحانی گله‌هایمان را مطرح کردیم. وی گفت: گفته می‌شود عارف درباره شجریان و سیمین دانشور موضع‌گیری کرده یادشان رفته سال ۹۲ درباره شجریان چه مواضعی گرفتم. رئیس فراکسیون امید ادامه داد: نظراتی درباره فروغ فرخزاد و سیمین بهبهانی داشتم اما گفتند درباره سیمین دانشور حرف زده است.

دوقطبی و تفرقه محکوم است
رئیس فراکسیون امید در پاسخ به پرسش خبرنگار «آرمان» در خصوص برخی اتفاق‌ها از سوی دستگاه‌های حاکمیتی که وحدت ملی را خدشه‌دار می‌کند و باعث دو قطبی شدن جامعه می‌شود، گفت: می‌پذیریم که رفتارهایی صورت می‌گیرد که خلاف وحدت ملی است و باعث ایجاد تنش در جامعه می‌شود. خوش‌بین هستیم که با حضور آقای رئیسی در راس قوه قضائیه این نوع رفتارها از سوی این قوه کاهش یابد و قوه قضائیه در جایگاه اصلی خود قرار گیرد. برخی اتفاقاتی در کشور می‌افتد که موافق آن نیستیم و تلاش داریم که جلوی وقوع آن را بگیریم اما نمی‌خواهیم این تلاش‌ها رسانه‌ای شود تا تنشی جدید در جامعه به وجود نیاید. به عنوان نمونه در مساله‌ای که برای یکی از اعضای شورای شهر شیراز به وجود آمد، نمایندگان فراکسیون امید خیلی جدی پیگیری کردند و سرانجام آن شخص توانست به شورا بازگردد. هر رفتاری که بوی تفرقه دهد یا اینکه باعث دو قطبی کردن جامعه شود از نظر ما محکوم است و باید با آن برخورد شود. در حد توان نیز پیگیری‌های لازم را خواهیم داشت. در همین راستا یکی از نمایندگان مجلس که در گذشته قاضی بوده، به عنوان رابط میان فراکسیون امید و آقای رئیسی انتخاب شده است. تلاش داریم که به هر صورت از تنش‌ها در جامعه بکاهیم. عارف: شرایط کنونی پیچیده‌تر از جنگ رو در روی نظامی است. رئیس فراکسیون امید با بیان اینکه رمز ادامه انقلاب، مقاومت و ایثار است، گفت: با توکل به خدا و تجربه چهار دهه گذشته از شرایط کنونی که پیچیده‌تر از جنگ رو در روی نظامی است، پیروز بیرون می‌آییم البته شرط پیروزی ایجاد زمینه آن یعنی وحدت و انسجام و شنیدن یک صدا از مردم است. عارف تعامل بسیار نزدیک با مردم را امری ضروری خواند و گفت: دولتمردان باید با مردم حرف بزنند. اگر مردم در جریان مسائل و مشکلات باشند و واقعیات را بدانند طبیعتا همراهی می‌کنند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید