نامه نیوز/ متن پیش رو در منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

آل اسحاق گفت: گرچه جو روانی بر قیمت ارز تأثیر دارد اما وضعیت و روابط اقتصادی و نظام تصمیم گیری کشور با این حرف های کوچه بازاری عمل نمی کنند.

از هفته گذشته نرخ ارز روند نزولی پیدا کرد. برخی رسانه ها و سیاسیون منتقد دولت معتقد بودند «همزمان با سفر مقامات ژاپنی و آلمانی به تهران، یک جریان سیاسی خاص با فضاسازی کاذب اینگونه وانمود کردند که سفر واسطه‌های آمریکا به ایران، قیمت دلار را اینگونه کاهش داد، حالا ببینید اگر با ترامپ مستقیم مذاکره کنیم، چه شود» اما یحیی آل اسحاق عضو جبهه نیروهای انقلاب و عضو اتاق ایران چنین فرضیه ای را رد و آن را کوچه بازاری خواند.

یحیی آل اسحاق درباره ادعای برخی سیاسیون که سیرنزولی قیمت ارز را تصنعی و مرتبط با سفر وزیر خارجه آلمان و نخست وزیر ژاپن به تهران می دانند، به نامه نیوز گفت: کسانی که می خواهند نرخ ارز افزایش پیدا کند یا نگذارند پایین بیاید از هر روش مربوط و نامربوطی برای تحقق این هدف بهره می گیرند. در عوض کسانی که به اقتصاد کشور فکر می کنند، دنبال یک تعادل اقتصادی براساس واقعیات هستند.

وی افزود: رئیس جمهور در دیدار با اتاق ها اعلام کرد «بعد از 10 جلسه کارشناسی و بررسی همه جوانب، نرخ ارز حدود 7 هزار تومان است»، همچنین رئیس بانک مرکزی نیز نرخ ارز را در حدود قیمت نیمایی دانست لذا می خواهد قیمت نرخ ارز نیمایی و نرخ ارز آزاد را یکی کند تا یکسری مشکلات حل شود. از این صحبت ها بر می آید که نمودار قیمت ارز باید به سمت پایین باشد.

عضو اتاق بازرگانی قیمت واقعی ارز را حدود 7 تا 8 هزار تومان خواند و یادآور شد: براساس واقعیت هاست که قیمت ارز روند کاهشی دارند. به عبارت دیگر افزایش قیمت ارز کاذب، غیرواقعی، متأثر از دلال بازی داخلی و جنگ روانی و نقشه های دشمن است.

وی درباره این ادعا که دولت نرخ ارز را به طور تصنعی کاهش می دهد تا زمینه سازی برای مذاکره باشد، ادامه داد: مسائل مربوط به ارز با این نظرهای سیاسی قابل تحلیل نیست. این ها حرف های خیلی سیاسی، آن هم در سطح پایین است. کشور که با این حرف ها اداره نمی شود. اگر این طور بود وزیر خارجه آلمان آمد و دست خالی برگشت پس باید قیمت ارز بالا می رفت.

آل اسحاق گفت: گرچه جو روانی بر قیمت ارز تأثیر دارد اما وضعیت و روابط اقتصادی و نظام تصمیم گیری کشور با این حرف های کوچه بازاری عمل نمی کنند.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید