آرمان امروز/ متن پیش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

در پی سفر امانوئل بون فرستاده ویژه رئیس‌جمهور فرانسه به تهران گمانه زنی‌های متعددی مطرح شده است. این دیپلمات فرانسوی حدود سه هفته پیش نیز به تهران سفر کرد و با تعدادی از مقامات وزارت خارجه رایزنی داشت. وی در دیدار با شمخانی با اشاره به آگاهی فرانسه از قدرت تاب‌آوری ایران در برابر فشارهای مختلف که طی ۴۰سال گذشته و عبور از تحریم‌های مختلف به اثبات رسیده است خاطر نشان کرد: «باوجود میل، اراده و اقدامات آمریکا، قدرت، نفوذ و جایگاه ایران طی ۲۰ سال گذشته در معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی رشد قابل توجهی داشته است. امانوئل مکرون به‌دنبال دستیابی به ابتکارات مشترک برای ایجاد آتش بس در جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران بوده و معتقد است که این اقدام به کاهش تنش‌های رو به تزاید در منطقه منجر خواهد شد. من به عنوان میانجی به ایران نیامده‌ام و حامل هیچ‌گونه پیامی از سوی آمریکا برای تهران نیستم.» به همین منظور «آرمان» گفت‌وگوی کوتاهی را با حسین شیخ‌الاسلام مشاور اسبق وزیر امور خارجه ترتیب داده که می‌خوانید:

فرستاده ویژه رئیس جمهور فرانسه با چه دستور کار احتمالی مشخصی وارد تهران شده و اینکه آیا این‌گونه تحرکات دیپلماتیک اروپایی‌ها می‌تواند افراط‌گرایی‌های تیم حاکم بر کاخ سفید را مهار کند؟
اگر اروپایی‌ها می‌خواهند موفق شوند باید روی فصل مشترک ایران و آمریکا کار کنند. اگر تروئیکای اروپایی در پی‌آنند که در فعالیت‌های دیپلماتیک‌شان موفق شوند باید بر روی فصل مشترک ایران و ترامپ و نه روی اختلافات کار کنند. اختلافات ایران و ترامپ قابل حل نیست. به‌دلیل آنکه ترامپ به دنبال آن است که با زور ایران را پای میز مذاکره بنشاند. اما این در حالی است که تهران تصمیم گرفته در شرایط فشار و با اعمال زور از جانب طرف مقابل پای میز مذاکره قرار نگیرد. فصل مشترک میان تهران- واشنگتن آن است که هر دو طرف راه‌اندازی جنگ را نمی‌خواهند. هر چند این نکته را باید در نظر داشته باشیم که هیچ‌کس جنگ را در منطقه نمی‌خواهد، اروپایی‌ها هم جنگ را نمی‌خواهند. زمانی که عده‌ای در حرم حضرت امام (ره) شعار دادند «نه سازش، نه تسلیم، نبرد با آمریکا» مقام معظم رهبری صراحتا مطرح داشتند صبر کنید. «من صحبت از نبرد نمی‌کنم، بلکه صحبت از مقاومت می‌کنم» پس بنابراین نبرد با آمریکا در فرمایشات مقام معظم رهبری مطرح نبوده است. به عبارت دیگر یعنی این مسیر مقاومت را تا انتها ادامه می‌دهیم و قصد جنگ هم نداریم. در عین حال آنکه در حفاظت از تمامیت ارضی خودمان اجازه هیچ‌گونه تعرض و تجاوزی را نمی‌دهیم.

انهدام پهپاد آمریکایی حامل چه پیام مشخصی به کاخ‌سفید بود؟
انهدام پهپاد متجاوز آمریکایی معادلات گوناگونی را تغییر داده است. اول آنکه قرار نبود که این پرنده رادار گریز به هیچ عنوان توسط رادار ایرانی رصد شود. این پهپاد آمریکایی از زمان آغاز پرواز تا زمان انهدام در رصد راداری ایران بوده است. آمریکایی‌ها اگر می‌دانستند که این پهپاد رصد می‌شود آن را نمی‌فرستادند. همچنین بر اساس محاسبات آمریکایی‌ها قرار نبود ایران موشکی داشته باشد که در بالاتر از 70 هزار پا بتواند این پهپاد را هدف قرار دهد. آنها اگر می‌دانستند که ایران چنین موشکی دارد آن را نمی‌فرستادند. همچنین حداقل به 4 بار هشدار و اخطار ایران توجه می‌کردند. اما از همه این مسائل مهمتر اراده استفاده از این موشک مهم بوده است. ایران یک موشک شلیک کرده و آن موشک هم این پهپاد را منهدم کرد. در حال حاضر سیستم‌های تهاجمی نظامی آمریـــکا کـــه لُب دانشآن تجهیزاتی است که در ریاض و گنبد آهنین رژیم صهیونیستی مستقر کرده‌اند پاسخگو در برابر تهاجم طرف مقابل نیست. در سرزمین‌های اشغالی این سیستم‌ها نشان داد موفق نیست. همچنین هر روز یمنی‌ها پهپادهایشان هر نقطه‌ای را در عربستان بخواهند مورد اصابت قرار می‌دهند هیچ‌کاری هم سعودی‌ها نمی‌توانند انجام دهند. با اینکه سعودی‌ها کلی اسلحه غربی خریداری کردند. نه تنها مقام معظم رهبری بلکه ترامپ نیز مطرح داشته واشنگتن به دنبال گزینه نظامی نیست. بنابراین اروپایی‌ها باید روی این مساله کار کنند و آن را تبدیل به توافق عدم تجاوز کنند. چنین اقدامی شدنی است، لذا نه تنها برای ترامپ و اروپایی‌ها بلکه برای ایران نیز خوب است. ظاهرا ترامپ نمی‌تواند بجنگد چون جنگ خلاف تعهدات انتخاباتی‌اش است. مهمترین مساله برای ترامپ آن است که مجددا در انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده پیروز شود. به محض درگیری احتمالی که منجر به تشییع جنازه سربازان آمریکایی در واشنگتن شود، ترامپ می‌بازد همچنان که کارتر باخت. کارتر زمانی که 8 جسد سوخته صحرای طبس به لطف خداوند توسط دانه‌های شن در واشنگتن تشییع و ارتش آمریکا را ذلیل کرد رقابت‌های انتخاباتی را باخت. ترامپ هم همین‌گونه خواهد شد. در حال حاضر که توانایی ایران بیشتر از 30 سال پیش است. 30 سال پیش آمریکایی‌ها یک هواپیمای مسافربری و غیرنظامی ایران را منهدم کردند. هواپیمایی که حامل ده‌ها زن و کودک بود. آنها به فرمانده ناو وینسنس نشان لیاقت دادند این اقدام بدان معنا بود که این حرکت اشتباه نبود بلکه دستور بوده است. در حال حاضر که ایران پهپاد آمریکایی را منهدم کرده، بهانه برای انجام عملیات دارند اما دست به چنین اقدامی نمی‌زنند. بهانه آن نیز این است که گفته می‌شود چون 150 ایرانی کشته می‌شدند به این دلیل دست به چنین حمله‌ای نزدند. آن کسانی که می‌گویند پول بده هر کاری دلت خواست انجام بده به گونه‌ای که یک خبرنگار را در کنسولگری عربستان در ترکیه قطعه قطعه کردند، آنها نمی‌توانند دست به چنین اقداماتی بزنند چون توازن راهبردی در این منطقه به هم ریخته است. رصد پهپاد و اراده ایران برای انهدام این پهپاد طراحی‌های عملیاتی علیه ایران را باطل کرده است. باید بدانیم F22 و F35 همین ویژگی رادار گریزی را دارند که در این پهپاد بوده است. پس بنابراین این هواپیماها برای ایران قابل رصد است.

جان بولتون در یکی از آخرین مواضع ادعایی‌اش بیان داشته فشار حداکثری بر ایران ادامه می‌یابد تا زمانی که ایران برنامه هسته‌ای‌اش را کنار گذاشته و فعالیت‌های مخربش را در منطقه متوقف کند. همگان می‌دانند آنچه که آنها مدعی آنند در چارچوب برجام بود، پس چرا ترامپ از برجام خارج شده و ایران را به نوعی در فضای کاهش تعهدات برجامی قرار دادند؟
همگان می‌دانند که ایران نه تنها انحرافی از برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز خود نداشته بلکه انحرافی از چنین برنامه‌ای نداشته است. بنابراین این مسائل بهانه‌های اعمال فشار بر ایران است. آمریکایی‌ها از این فشارها اهداف دیگری را دنبال می‌کنند. آنها در پی آنند که این گونه مطرح دارند که ایران از برنامه هسته‌ای‌اش انحراف داشته تا کشورمان را تحت فشار قرار دهند.

آمریکایی‌ها از این فشارها چه اهدافی را دنبال می‌کنند؟
آنها به دنبال آن بودند که ایران را به زانو درآورده و تسلیم کنند. این گونه اقدامات جواب نمی‌دهد اگر قرار بود جواب دهد تاکنون داده بود. جناحی در آمریکا است که با یک اشتباه کوچک ممکن است. باعث رای نیاوردن ترامپ شود. لذا اروپایی‌ها می‌بایستی به دنبال گرفتن جلوی این اشتباه کوچک باشند.

استراتژی مشخص آمریکایی‌ها در برابر ایران چیست؟
آمریکایی‌ها به دنبال رژیم چنج در ایران هستند. اما آنها نمی‌توانند چنین سناریویی را عملیاتی کنند. ترامپ به دنبال آن است مجددا در راس هرم قدرت در کاخ سفید قرار گیرد. اما عده‌ای دیگر در آمریکا هستند که انتخاب و یا عدم انتخاب ترامپ برای آنها مهم نیست بلکه تغییر نظام در ایران برای آنها مهم است.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید