اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

«امانوئل بُن» مشاور دیپلماتیک امانوئل ماکرون، رییس‌جمهوری فرانسه با سفر به تهران به عنوان نماینده اروپایی‌ها پذیرفت که هم گلایه‌های تند و تیز مقام‌های کشور میزبان را بشنود و هم صدای واحد 3 کشور اروپایی در انتقاد از گام‌های ایران در کاهش از تعهدات برجامی باشد. پیک پاریس در روزهایی به پایتخت ایران آمده که تحولات پیرامون برجام روی دور تند قرار دارد. تهران گام دوم از کاهش تعهدات برجامی را برداشته، اروپا درخواست تشکیل کمیسیون مشترک برجام را داده، چین و روسیه هشدار می‌دهند که توافق هسته‌ای در معرض نابودی است، امریکا درخواست جلسه شورای حکام را داده و رژیم اسراییل ذوق‌زده از شرایط به وجود آمده، خواهان بازگرداندن سریع تحریم‌ها علیه ایران است. درحالی که برجام با خروج امریکا از توافق هسته‌ای دستخوش تحولات ناخوشایندی شد و در حال حاضر هم ایران از 1+4 می‌خواهد طبق وعده سدی در برابر تحریم‌های امریکا بسازند، اروپا همچنان به دنبال راهی برای پشت میز مذاکره نشاندن تهران و واشنگتن است چراکه دور زدن تحریم‌های امریکا را با توجه به ماهیت تنبیه فرامرزی آن سخت‌تر می‌داند. تماس تلفنی امانوئل ماکرون، رییس‌جمهور فرانسه با حسن روحانی، رییس‌جمهور کشورمان چند ساعت پیش از ورود ایران به گام دوم و اظهارنظری که از سوی دفتر ریاست‌جمهوری ایران مبنی بر امکان حضور امریکا در مذاکرات برجامی در صورت توقف جنگ اقتصادی علیه تهران مطرح شد، سفر روز گذشته امانوئل بن را تحت‌الشعاع قرار داد و شاید به همین دلیل بود که وی در بدو دیدار با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد که برای میانجی‌گری میان ایران و امریکا نیامده و هیچ‌ پیامی هم از واشنگتن برای تهران نیاورده است.

کاهش تعهدات برجامی غیرقابل تغییر است

«علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی نخستین میزبان فرستاده ماکرون بود. شمخانی در این دیدار با انتقاد از بی‌عملی کشورهای اروپایی برای اجرای تعهداتشان در برجام و فقدان اراده کافی برای مقابله با اقدامات تخریبی امریکا در این توافقنامه چند جانبه گفت: با توجه به عدم استفاده اروپا از فرصت یک ساله اجرای تعهدات یک طرفه از سوی ایران، تصمیم قاطع کشور ما اجرای تعهدات، متناسب با اقدام متقابل طرف‌های دیگر است و زمان انجام اقدامات یک طرفه به پایان رسیده است. برنامه کاهش مرحله به مرحله تعهدات هسته‌ای راهبرد غیرقابل تغییر ایران است و این مسیر در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام تا زمان تحقق کامل حقوق ایران ادامه خواهد یافت.وی سیاست فشار حداکثری امریکا را راهبردی شکست خورده عنوان و افزود: ایران در عمل اثبات کرده که در ابعاد اقتصادی، سیاسی و دفاعی توانمندی و ظرفیت مدیریت و مقابله با تنش‌ها و چالش‌های مختلف را دارد و با کشوری با این مشخصات نمی‌توان با زبان زور سخن گفت. امریکا امروز استقلال اروپا را نیز به گروگان گرفته و کشورهای اتحادیه اروپا باید برای دفاع از هویت و استقلال خود در برابر یکجانبه‌گرایی امریکا بایستند.

پاریس علاقه‌مند به تداوم گفت ‌و گو با تهران است

«امانوئل بُن» مشاور دیپلماتیک رییس‌جمهوری فرانسه نیز در این دیدار گفت:«من به عنوان میانجی به تهران نیامده‌ام و حامل هیچگونه پیامی از سوی امریکا برای ایران نیستم.»

وی با اشاره به آگاهی فرانسه از قدرت تاب‌آوری ایران در برابر فشارهای مختلف که طی ۴۰ سال گذشته و عبور از تحریم‌های مختلف به اثبات رسیده است، خاطرنشان کرد: با وجود میل، اراده و اقدامات امریکا، قدرت، نفوذ و جایگاه ایران طی ۲۰ سال گذشته در تعادلات منطقه‌ای و بین‌المللی رشد قابل توجهی داشته است. امانوئل ماکرون به دنبال دستیابی به ابتکارات مشترک برای ایجاد آتش بس در جنگ اقتصادی امریکا علیه ایران بوده و معتقد است که این اقدام به کاهش تنش‌های رو به تزاید در منطقه منجر خواهد شد. با توجه به نقش و اثرگذاری غیرقابل انکار ایران در منطقه، پاریس علاقه‌مند به تداوم گفت‌وگو و همکاری با ایران برای مدیریت بحران‌های جاری در سوریه، یمن، عراق و لبنان است.

مذاکره تحت فشار ممکن نیست

محمدجوادظریف دومین میزبان امانوئل بن، فرستاده ماکرون در تهران بود. وی پیش از این دیدار درباره سفر فرستاده پاریس به تهران گفت: ایران براساس برجام عمل کرده و در حال حاضر این اروپایی‌ها هستند که با دو مشکل مواجه هستند، مشکل اول آنها این است که آمادگی ندارند برای تامین امنیت خودشان هزینه کنند و مشکل دوم و اصلی‌تر آنها امریکایی‌ها هستند که از برجام خارج شده‌اند. موضع ایران صریح است و هیچگاه مذاکره تحت فشار امکان‌پذیر نیست؛ طرف مقابل باید فشارهای خود همچنین جنگ و تروریسم اقتصادی که علیه مردم ایران به راه انداخته را متوقف کنند؛ بعد از این اتفاقات می‌شد برای اجرای برجام صحبت کرد.الجزیره درباره سفر امانوئل بن به تهران نوشت: دیپلمات ارشد ماکرون در ایران گفت‌وگوهایی را برای تسهیل بحران به وجود آمده پیرامون توافق هسته‌ای پیش برد. میزبان‌های این مقام فرانسوی در ایران نیز از تلاش‌های فرانسه برای نجات برجام قدردانی کردند. درحالی که گمانه‌زنی‌ها درباره سفر امانوئل بن به تهران متنوع است، دفتر امانوئل ماکرون درباره این سفر می‌گوید: اصلی‌ترین هدف سفر «بن» به تهران تنش‌‌زدایی است.

روحانی: هدف تهران اجرای کامل تعهدات طرفین در برجام است

حسن روحانی، رییس‌جمهور اسلامی ایران، عصر چهارشنبه و در دیدار امانوئل بن، مشاور دیپلماتیک رییس‌جمهور فرانسه ضمن قدردانی و استقبال از فعالیت‌های آغاز شده توسط امانوئل ماکرون، رییس‌جمهوری فرانسه همچنین پیام ایشان گفت: «ایران کاملا راه دیپلماسی و مذاکره را باز نگه داشته است و امیدواریم طرفین برجام از این فرصت به خوبی استفاده کنند تا به نقطه مطلوب یعنی اجرای کامل برجام برسیم.» رییس‌جمهور تاکید کرد:«هدف اصلی جمهوری اسلامی ایران این است که تعهدات قید شده در برجام از سوی طرفین آن به‌ طور کامل اجرا شود و چنانچه طرفین به تعهدات خود عمل کنند، ایران هم گام‌های جدیدی در تکمیل تعهدات خود بر خواهد داشت.» امانوئل بن در این دیدار پیام کتبی «امانوئل ماکرون» رییس‌جمهوری فرانسه را تقدیم حسن روحانی کرد.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید