سیاست روز/ متن پیش رو در سیاست روز منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

از روزی که نفت کش جمهوری اسلامی ایران به صورت غیرقانونی متوقف شده است همه مسیرهای مطالبه‌گری که در ساز و کار قوانین حقوق بین الملل نگاشته شده، امتحان شده و صبر جمهوری اسلامی از بی‌تفاوتی دنیا به قدری لبریز شده است که رهبر معظم انقلاب صراحتا اعلام کردند که انگلیس خبیث را برای توقیف غیرقانونی نفت‌کش‌ها بی‌جواب نمی‌گذاریم، سخنی که هر بار رهبری درباره اقدامات خصمانه دشمن بیان کرده‌اند به صورت غافلگیر کننده و مهیب در عمل اتفاق افتاده است و جمهوری اسلامی خودش زمان و مکان پاسخ به حمله را بر‌می‌گزیند.
حدود دو هفته قبل بود که ۲ میلیون بشکه نفت ایران در منطقه جبل الطارق توسط بریتانیا توقیف شد اما بررسی‌ها گویا نشان می‌دهد که مالکیت این نفتکش متعلق به یک شرکت روسی بوده است.جزییات مربوط به توقیف نفت‌کش «گریس ۱» در منطقه جبل الطارق نشان می‌دهد این نفت‌کش متعلق به یک شرکت روسی است که نفت ایران را حمل می‌کرده است. خبرگزاری رویترز خبری منتشر کرد که بر اساس آن، نفتکشی به نام Grace ۱ توسط نیروی دریایی انگلستان در منطقه جبل الطارق توقیف شده است. این نفت‌کش قصد داشته ٢ میلیون بشکه از نفت ایران را به پالایشگاه‌های سوریه برساند، اما هنوز جزئیاتی درباره این محموله منتشر نشده و وزارت امور خارجه ایران با احضار سفیر انگلستان خواستار توضیح دولت این کشور شد اما توفیقی در بدو امر حاصل نشد.
نتیجه جستجوها درباره نفت‌کش توقیف‌شده نشان می دهد که گریس ١ متعلق به یک شرکت روسی به نام russian titan shipping line است که محل ثبت آن در امارات است. گریس ١ که نفت ایران را حمل می‌کرده روز پنج شنبه از آب‌های سرزمینی کشور جیبارتار که تحت نظر دولت انگلستان است، عبور می کرده است. نیروهای انگلیس با بازرسی این کشتی و ملاحظه بارنامه و مدارک آن، کشتی را توقیف می‌کنند که به گفته کارشناسان و متخصصین این اقدام آن‌ها، یک اقدام سیاسی است و شامل قوانین بین‌المللی دریانوردی نمی‌شود.
اصولاً بازرسی از نفت‌کش‌ها و کشتی‌های تجاری در محدوده آب‌های سرزمینی یک کشور یک موضوع عادی است و صاحب آن آب‌ها زمانی می‌تواند کشتی را توقیف کند که کشتی دارای مشکلات زیست محیطی، گواهینامه و… باشد که توقیف اخیر شامل این موارد نمی‌شود و مشخص است که دلیل توقیف آن یک موضوع سیاسی است. این نفت‌کش، نفت ایران را به‌سوی سوریه می‌برده و نیروی دریایی انگلستان با این استدلال که سوریه مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپاست، دست به توقیف این نفت‌کش در جبل‌الطارق زده است.
نکته مهم درباره توقیف نفت‌کش این است که جبل‌الطارق که به اسپانیایی به آن جیبراتار می‌گویند یک کشور خودمختار است که مورد منازعه انگلستان و اسپانیا است اما بریتانیا با در اختیار گرفتن جبل‌الطارق در واقع حاکمیت این آبراه را از آن خود کرده است و این دماغه استراتژیک را در اختیار دارد. به همین دلیل است که نفت‌کش روسی را بازرسی کرده و با کشف نفت ایران به مقصد سوریه، آن را توقیف کرده است. با توجه به موضع رسمی وزارت امورخارجه ایران برای آزادی این نفت‌کش، چارتر کننده این کشتی، ایران بوده است که طبق گفته کارشناسان پیشنهاد می شود برای آزاد سازی آن کشورهای ایران، روسیه و سوریه از انگلستان به مجامع بین‌المللی و سازمان ملل شکایت کنند که این کار هم نتیجه‌ای در بر ندارد.
فابیان پیکاردو، وزیر اعظم جبل الطارق به دنبال توقیف نفتکش گفت این عملیات مشترک نهاد های انتظامی محلی و تفنگداران دریایی بریتانیا بود که به دنبال دریافت اطلاعات مدلل از سوی دولت جبل الطارق در این باره صورت گرفت که نفتکش Grace ۱ تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه را نقض کرده است. بر اساس این اطلاعات نفتکش Grace ۱ حامل نفت خام برای پالایشگاه بانیاس در سوریه بوده است. نفتکش ایرانی طبق درخواست امریکا توقیف شده است. عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران پیشتر اعلام کرده بود تهران توقیف نفتکش ایرانی را غیر قابل قبول می داند چرا که بر اساس تحریم های اتحادیه اروپا و نه تصمیمات سازمان ملل انجام شده است. اما نتیجه‌ای از این سخنان و احضار سفیر و شکایت به جامعه جهانی حاصل نشد.

جمهوری اسلامی دزدی دریایی انگلیس خبیث را بی‌جواب نمی‌گذارد
اما در همین راستا و بعد از اجرایی نشدن خواسته قانونی ایران برای رفع توقیف نفت‌کش، روز گذشته رهبر انقلاب با انتقاد بسیار شدید از دزدی دریایی انگلیسی‌های خبیث گفتند: «آنها که خباثتشان برای همه آشکار است کشتی ما را با راهزنی دریایی ربوده‌اند اما سعی می کنند به آن شکل قانونی بدهند. البته عناصر مؤمن در جمهوری اسلامی این کارها را بی جواب نمی گذارند و در فرصت و جای مناسب پاسخ خواهند داد.» این سخن رهبری پیش از این نیز درباره پاسخ به ترقه بازی تروریستها، پاسخ به گزافه‌گویی بحرین و رفتار سعودی‌ها در قبال ابدان پاک شهدای منا و... بیان شده و پس از این سخنان سربازان گمنام امام زمان(عج) پاسخی مهیب و غافلگیرکننده را به آنهایی که مسیر دیپلماسی و قانون را نمی‌فهمند دادند.
یادمان مانده که رهبر معظم انقلاب در واکنش به حادثه تروریستی در تهران در خرداد ۹۶ بیان کردند:«این ترقه‌بازی‌ها تأثیری در اراده ملت ایران ندارد. ملّت ایران دارد حرکت میکند، پیش میرود، این ترقّه‌بازی‌های شبیه کاری‌ هم که امروز شد در اراده‌ی مردم هیچ تأثیری نخواهد گذاشت. این را بدانند و اینها کوچک‌تر از آن هستند که بتوانند در اراده‌ی ملّت ایران و مسئولین کشور اثری بگذارند و البتّه خود این حوادث نشان داد که اگر چنانچه جمهوری اسلامی در آن نقطه‌ای که مرکز اصلی این فتنه‌ها است ایستادگی نمیکرد، تا حالا ما گرفتاری‌های زیادی از این ناحیه در داخل کشور داشتیم. ان‌شاءاﷲ کلک اینها کنده خواهد شد.» و پس از این سخنان ترقه بازی صورت گرفته با موشکهایی استراتژیک در قلب اردوگاه تروریستها پاسخ داده شد و ضربه مهلک، سنگین و غافلگیرکننده‌ای را بر پیکر آنها وارد کرد.
پیش از این نیز وقتی سعودی ها بعد از رقم زدن فاجعه منا، ابدان پاک شهدایمان را تحویل نمی دادند این بیانات رهبری در دانشگاه علوم دریایی امام خمینی نوشهر در تاریخ ۸ مهر ۹۴ بود که با صراحت خاصی بیان شد: «امروز ده‌ها هزار نفر از عزیزان ما هنوز در مکّه و مدینه، در مناسک حجّند؛ اندک بی‌احترامیِ به اینها، عکس‌العمل ایجاد خواهد کرد؛ عمل نکردن به وظایفشان نسبت به ابدان مطهّر جانباختگان عزیز ما در حج، عکس‌العمل ایجاد خواهد کرد؛ مراقب باشند به وظایفشان عمل کنند. البتّه کار به اینجاها تمام نمیشود، باید قضایا دنبال بشود. جمهوری اسلامی اهل ظلم نیست، اهل قبول ظلم هم نیست؛ ما به کسی ستم نمیکنیم، ستم هیچ‌کس را هم قبول نمیکنیم. ما انسانها را -اعم از مسلمان و غیرمسلمان- دارای حقوق میدانیم؛ دارای حق میدانیم و به آن حق دست‌درازی نمیکنیم. امّا اگر کسی بخواهد به حقّ ملّت ایران و جمهوری اسلامی ایران دست‌درازی کند، میدانیم با او چه‌جوری رفتار کنیم؛ محکم برخورد میکنیم. بحمدالله توانایی‌اش هست؛ ملّت ایران، ملّت مقتدری است، جمهوری اسلامی قدرت پایدار و تثبیت‌شده‌ای است و میتوانیم از خودمان دفاع کنیم.» همین سخنان باعث شد تا سعودی‌ها قبل از دست به کار شدن سربازان گمنام پیکرهای پاک شهدا را به کشور بازگردانند و رویه‌شان را تغییر دهند.
در سال ۹۰ هم وقتی حکام مستبد بحرینی گزافه‌گویی کردند رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های نماز جمعه اینطور فرمودند: «من همین جا به این مناسبت، این جمله را عرض کنم: حکام بحرین ادعا کردند که ایران در قضایای بحرین دخالت می کند. این دروغ است. نه، ما دخالت نمی کنیم. ما آنجائی که دخالت کنیم، صریح می گوئیم. ما در قضایای ضدیت با اسرائیل دخالت کردیم؛ نتیجه‌اش هم پیروزی جنگ ۳۳ روزه و پیروزی جنگ ۲۲ روزه بود. بعد از این هم هر جا هر ملتی، هر گروهی با رژیم صهیونیستی مبارزه کند، مقابله کند، ما پشت سرش هستیم و کمکش می کنیم و هیچ ابائی هم از گفتن این حرف نداریم. این حقیقت و واقعیت است. اما اینکه حالا حاکم جزیره‌ بحرین بیاید بگوید ایران در قضایای بحرین دخالت می کند، نه، این حرف درستی نیست، حرف خلاف واقعی است. ما اگر در بحرین دخالت می کردیم، اوضاع در بحرین جور دیگری می شد!» و نشان دادند که اراده انقلابی برای حضور در میدان دفاع از مظلوم چقدر شفاف و کاراست.
با همین سابقه است که به انگلیس می‌توان هشدار داد یا سریع رویه‌اش را در قبال توقیف غیرقانونی نفت‌کش تغییر دهد و یا منتظر حمله‌ای غافلگیرکننده و مهلک باشد.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید