شرق/ متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

سعید نمکی، وزیر بهداشت از واردات کابل برق به جای استنت قلبی برای بیماران و کشف مقداری داروی بدن‌سازی تاریخ‌مصرف‌گذشته از گمرک در روز‌های گذشته خبر داده است. او چند روز قبل هم از گم‌شدن یک میلیارد و 300 میلیون دلار ارز اختصاص داده‌شده به تجهیزات پزشکی سخن گفت و حتی اعلام کرد: «با یک فساد سازمان‌یافته در دارو و تجهیزات پزشکی و حتی برخی شرکت‌های وابسته به وزارت بهداشت درگیر بودیم». البته نمکی از همان ابتدا که سکان وزارت بهداشت را در دست گرفت، تأکید کرد شخصا پا در عرصه مبارزه با فساد دارو گذاشته و موضوع «امضاهای طلایی‌« در سازمان غذا و دارو را مطرح کرد. هر چند او با این شعار به میدان آمد اما عده‌ای عملکرد خود او در این زمینه را ضعیف می‌دانند و به همین دلیل برخی نمایندگان حتی استیضاحش را مطرح کردند. روز گذشته وزیر بهداشت با افشاگری‌های تازه‌ای در حوزه بهداشت و درمان گفت: «برخی رفته‌اند دو میلیون یورو استنت قلبی وارد کنند، اما به جایش کابل برق آورده‌اند و طوری کارها را هماهنگ کردند که تا ما مطلع می‌شویم، از مرز رفته‌اند. اینها که هستند از کجا آمده‌اند. ما در روزهای اخیر هفت پالت داروی تاریخ‌گذشته در گمرک گرفتیم که قرار بود به عنوان داروی بدن‌سازی به جوانان این مملکت تزریق شود. این سم است. اینها را از کجا می‌آورند با چه کسانی هماهنگ هستند. چرا امروز نباید به یکدیگر کمک کنیم و این شبکه مافیایی را که خوره‌ نظام است از بین ببریم؟».وزیر بهداشت جزئیاتی از این تخلفات را بیان نکرد و سؤالاتی را در سخنان خود مطرح کرد که در واقع برای خیلی‌ها محل سؤال است و شاید یکی از افرادی که پاسخ آن‌ را می‌داند یا باید به دنبال پاسخ این سؤالات باشد، خود آقای وزیر است. با این حال، بر اساس شنیده‌های «شرق»، داروهای تاریخ‌مصرف‌گذشته‌ای که وزیر از آن سخن می‌گوید، در ماه‌های گذشته کشف شده اما به‌تازگی وزارت بهداشت آن را رسانه‌ای کرده است همچنین سال گذشته یک شرکت واردکننده تجهیزات پزشکی که یکی از مدیرانش از افراد شناخته‌شده در حوزه تجهیزات پزشکی است، مجوز واردات هفت هزار استنت قلبی به صورت فوریتی دریافت کرده؛ استنت‌هایی که هرگز وارد خاک کشور نشد و به جای آن سیم برق وارد کردند. شرکت واردکننده آن زمان داخل جعبه‌های استنت قلب، سیم‌های برق قرار داده بود که با بررسی‌ جعبه‌ها مسئولان گمرک متوجه ماجرا می‌شوند. آن زمان فردی که اقدام به این کار کرده، در خارج از کشور بود به همین دلیل وقتی به او خبر می‌رسد مأموران گمرک متوجه تخلف آنها شده‌اند، دیگر به کشور بازنمی‌گردد.


تعقیب قضائی ۳ نفر
اما ظاهرا تخلفات در حوزه سلامت فقط به اینجا ختم نمی‌شود و تخلفات دیگری در زمینه ارز دارو و تجهیزات پزشکی وجود دارد؛ تخلفاتی که برخی از افراد سازمان غذا و دارو نیز در آن همکاری داشته‌اند. وزیر بهداشت با اشاره به مأموریت چراغ خاموش اکیپ‌هایی برای پیگیری تخلفات ارزی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، گفت: عده‌ای تخلفاتی در این حوزه انجام داده‌اند که در حال پیگیری آنها هستیم و در این رابطه متأسفانه برخی افراد در سازمان غذا و دارو که با این افراد همراه بوده‌اند، بازداشت شده و در حال بازجویی هستند. حدود سه الی چهار ماه است اکیپ‌هایی را مأمور کرده‌ام که به صورت چراغ خاموش روی تک‌تک این موضوعات درباره ارزهایی که گرفته شده و اینکه در کجا هزینه شده است و چه کسی مصرف کرده، کار می‌کنند. عده‌ای واقعا در حوزه واردات دارو و تجهیزات پزشکی کمک کرده‌اند عده‌ای هم تخلفاتی در این حوزه انجام داده‌اند که در حال پیگیری آنها هستیم و در این رابطه متأسفانه برخی افراد در سازمان غذا و دارو که با این افراد همراه بوده‌اند، بازشداشت شده و در حال بازجویی هستند».این خبر را روز گذشته سخنگوی قوه قضائیه هم تأیید کرد و از تعقیب قضائی سه نفر در حوزه سازمان غذا و دارو به اتهام اخذ رشوه خبر داد. اسماعیلی درباره بازداشت تعدادی از کارمندان سازمان غذا و دارو، گفت: «در ارتباط با موضوع دارو پرونده‌ای در دادسرای تهران تشکیل شده است و یکی از شرکت‌هایی که در حوزه تولید و واردات دارو فعالیت می‌کرده و ارزهای قابل توجهی از سیستم بانکی اخذ کرده و تعهدات ارزی خود را انجام نداده است، به لحاظ انجام‌ندادن تعهدات و گران‌نمایی داروهای وارداتی با صدور فاکتورهای متعدد، تحت تعقیب قرار گرفته است. در این رابطه سه نفر از حوزه مربوطه در سازمان غذا و دارو به اتهام اخذ رشوه تحت تعقیب قرار گرفتند. البته الان متهمان با صدور قرار تأمین آزاد هستند و پرونده مراحل اولیه تکمیل تحقیقات را طی می‌کند. وی درباره اینکه آیا پرونده متهم خارجی دارد؟ گفت: خیر متهم خارجی ندارد ولی یکی از متهمان دوتابعیتی است. پس از تکمیل پرونده اگر به دادگاه ویژه ارسال شد، علنی می‌شود. سه نفر از شرکت‌های خصوصی و سه نفر هم از سازمان مربوطه تحت تعقیب قرار گرفته‌اند».

سامانه‌‌ای برای دریافت ارز
البته وزیر بهداشت در ادامه سخنان روز گذشته‌اش وعده‌هایی هم برای اصلاح وضعیت داده است: «بنده این قول را می‌دهم که با تمام وجود از اعاده حقوق بیت‌المال از هیچ چیز کوتاهی نخواهم کرد. پیش از این کسانی که برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی ارز دولتی دریافت می‌کردند، قابل ردیابی نبودند اما تا یک الی دو ماه آینده سامانه به‌روزی را خواهیم داشت که مشخص می‌کند هر فرد چقدر ارز گرفته و چه چیزی را باید وارد کند و هر روز این موضوع رصد خواهد شد». او همچنین درباره وضعیت شرکت‌های هیئت امنای ارزی نیز این‌طور گفت: شرکت‌های هیئت امنای ارزی مورد حسابرسی قرار گرفتند و خوشبختانه در این زمینه به جمع‌بندی رسیدیم و تعدادی از این شرکت‌ها ادغام و منحل شدند. تعدادی هم تا رسیدگی قضائی و حقوقی قابل جمع‌کردن نیستند. در کل سه شرکت را هم به عنوان ابزار اصلی کار وزارتخانه به‌اجبار اما به شکل سلامت نگه می‌داریم.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید