جمهوری اسلامی/ « نقطه عطفی در مناسبات منطقه‌ای » عنوان سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

بسم‌الله الرحمن الرحیم
عبدالله المعلمی، نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل می‌گوید «این کشور خواستار جنگ با ایران نیست و آماده تعامل دیپلماتیک با تهران است. زمان آن فرارسیده است که جنگ یمن پایان یابد و عربستان نه در یمن و نه در خارج آن خواستار جنگ با ایران نیست».
این اظهارات نماینده عربستان در سازمان ملل اگر پشتوانه جدی و عملی سعودی‌ها را داشته باشد، نشانگر چرخش سیاسی مهم و تاثیرگذاری است و باید از آن استقبال کرد. جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار تعامل سازنده و مسئولانه میان کشورهای همسایه در منطقه بوده و از هیچ کوششی در جهت هموار ساختن راه تعامل و فراهم کردن زمینه‌های همکاری همسایگان فروگذار نکرده و نمی‌کند. از این دیدگاه پیشنهاد ریاض نقطه عطفی در مناسبات منطقه‌ای ارزیابی می‌شود.
در مقطع زمانی حساس کنونی شاید نیاز و ضرورتی به یادآوری مسائل گذشته نباشد ولی بدون درک شرایط موجود و شناخت موانع هم نمی‌توان تصمیم اثرگذار و اقدام جدی و ماندگاری را شکل داد. متاسفانه این سعودی‌ها بودند که در بالاترین سطوح تصمیم‌گیری سیاسی خواستار کشاندن جنگ به داخل ایران شدند. با دشمنان جمهوری اسلامی و برای اعمال فشار حداکثری همدستی و همکاری کردند و حتی قبل از اجرائی شدن سیاست‌های واشنگتن برای به صفر رساندن صدور نفت ایران متعهد شدند که کمبود نفت در بازار جهانی به‌خاطر کاهش صدور نفت ایران را جبران ‌کنند و حتی سایر تولیدکنندگان نفت در اوپک و غیراوپک را هم برای همکاری با واشنگتن علیه ایران تشویق کردند، تلاش همه‌جانبه‌ای را به‌ کار گرفتند که «خطر اسرائیل» در دنیای عرب و جهان اسلام فراموش گردد و تمامی ظرفیت‌ها را برای ایران‌هراسی و طرح موضوع موهوم خطر ایران عملیاتی کردند، فاجعه یمن را شکل دادند و این جنگ بیهوده را تا آنجا به پیش بردند که امکانات، ثروت‌ها و سرمایه‌های انسانی و تاسیسات زیربنائی را به‌کلی نابود کردند و...
قرار نیست با ادامه این فهرست به گلایه‌گذاری بپردازیم و راه را برای برداشتن قدم‌های مفید و موثر مسدود کنیم ولی قطعاً لازم است از این تغییر سیاست ریاض استقبال شود و تمامی امکانات و زمینه‌ها جهت دستیابی به بهترین تصمیماتی که می‌تواند به نفع ملت‌ها و کشورهای منطقه باشد، فراهم آید. اگرچه تصمیم جدید ریاض، بسیار دیرهنگام صورت گرفته و ای‌کاش بسیار زودتر از این شاهد تحولی در دیدگاه‌های عربستان سعودی می‌بودیم ولی حساسیت شرایط ایجاب می‌کند که از هر فرصتی برای پایان دادن به مناسبات خصمانه و غیر مفید بهره‌گیری شود.
ایران و عربستان دو کشور تاثیرگذار در منطقه و جهان اسلام هستند و مصلحت نیست که توانمندی‌ها و قابلیت‌های این دو کشور و نقش کلیدی آنها در جهت مقابله و تخاصم علیه یکدیگر به کار گرفته شود و زمینه‌ای برای نقش‌آفرینی دیگران فراهم گردد.
خوشبختانه فرصت‌ها و زمینه‌های فراوانی برای همکاری و تعامل وجود دارد که می‌تواند منافع و مصالح دو کشور را در جهت ارتقاء صلح، همزیستی مسالمت‌آمیز، همکاری‌های استراتژیک و با هدف تامین و تضمین امنیت و ثبات در منطقه و فرامنطقه شکل دهد. باید دو طرف در بسیاری از مسائل به دیدگاه مشترکی برسند. امنیت و ثبات منطقه، کلیدی‌ترین موضوع و یک مسئله بنیادی است. باید بپذیریم و همگان بپذیرند که امنیت و ثبات یک کالای وارداتی نیست که دیگران بخواهند یا بتوانند آن را برای کشورهای منطقه تامین و تضمین کنند. این یک حق و وظیفه برای کشورهای دارای ساحل در خلیج‌فارس است که باید در قلمرو یک همکاری همه‌جانبه میان کشورهای دارای ساحل در منطقه اجرائی شود و هر طرف به‌تناسب جایگاه، موقعیت و ظرفیت‌های خود برای تعامل در این زمینه مشارکت کند و نقش خود را ایفا نماید.
تجربه‌های تلخ و شیرین گذشته و حال، به منزله چراغی فراراه ماست و همه باید از این موارد بهره‌گیری کنیم و درس‌های لازم را بیاموزیم. نباید به جنگ‌افروزان و دشمنانی که چشم طمع به ثروت‌های منطقه دارند، فرصت مداخله و نقش‌آفرینی داد. می‌توان برخوردهای تنش‌زا و مناقشه‌آفرین را مهار کرد. به‌راستی از تنش‌های گذشته و حال چه کسانی به جز دشمنان مشترک ما بهره برده‌اند؟ چه نفعی عاید کشورها و ملت‌های ما شده است؟ و ادامه وضع موجود به نفع کیست، به جز دشمنان؟
اکنون دولتمردان سعودی به هر حال به یک جمع‌بندی تازه برای تعامل رسیده‌اند، باید آن را به فال نیک گرفت. از این پس می‌توان برای هر مشکل و مسئله‌ای بهترین راهکار عملی، کارآمد و تاثیرگذار را مطرح کرد و درباره‌اش به تصمیم عاقلانه‌ و منطقی دست یافت.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید