آرمان ملی/ متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

طی روزهای گذشته مساله فیلترینگ اینستاگرام در فضای مجازی به سوژه داغی بدل شد، اما خیلی زود مشخص شد که این مساله شایعه‌ای بیش نبوده، چرا که خبر فیلترینگ اینستاگرام به نقل از معاون اول دادستان کل کشور بیان شده در حالی که دادستان کل کشور اساسا معاون اولی ندارد که بخواهد چنین دستوری صادر کند. چندی پیش وزارت امور خارجه آمریکا در نامه‌ای به شرکت‌های توئیتر، فیسبوک و اینستاگرام خواهان مسدودسازی صفحات محمد جواد ظریف شد که موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به این مساله گفت: «در صورت فشار مقامات آمریکایی به شبکه‌های اجتماعی برای محدود کردن ایشان این نشان‌دهنده میزان باور آنها به آزادی اطلاعات و آزادی بیان خواهد بود ولی باید در نظر داشته باشند، صدای حق همیشه طنین‌انداز خواهد شد.»

شایعه فیلترینگ اینستاگرام
با وجودی که مقامات قضائی در مقاطع گوناگون اظهاراتی در خصوص فیلترینگ برخی شبکه‌های اجتماعی داشته‌اند، اما از زمان آخرین فیلترینگ که طی آن در 10 اردیبهشت 97 و به دستور بازپرس وقت شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران شبکه اجتماعی تلگرام مسدود شد با وجود فشارهای زیاد هنوز شاهد فیلترینگ سایر شبکه‌های اجتماعی نبوده‌ایم که خود جای امیدواری دارد. چرا که در عصر ارتباطات و رسانه‌ها دیگر سیاست فیلترینگ و مسدود‌سازی پاسخگو نیست و حکومت‌ها باید بتوانند به جای ساختن دیوار در مقابل این فضا با کار کارشناسی و رویکردهای درست این فضا و بستر را به سود خود تغییر داده و آنطور که می‌خواهند از آن استفاده کنند. گرچه این مساله نیز چندان آسان نیست و به فرهنگ سازی و اقناع افکار عمومی در سطح گسترده نیاز دارد. در همین راستا در حالی که چندی پیش زمزمه‌هایی جهت رفع فیلتر احتمالی توئیتر به گوش می‌رسید؛ طی روزهای گذشته خبری در فضای رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی به سرعت چرخید که حیرت همگان را در پی داشت. خبری که به نقل از معاون اول دادستان کل کشور منتشر شد و حاکی از این مطلب بود که فیلترینگ شبکه اجتماعی اینستاگرام در دستور کار دادستانی کل کشور قرار دارد. همین خبر کافی بود تا سیل اظهار نظر‌ها و واکنش‌ها نسبت به این خبر روانه شود و هرکسی از ظن خود به این خبر عکس‌العمل نشان دهد.

تکذیب یک شایعه

پس از اینکه خبر فیلترینگ اینستاگرام در فضای مجازی پخش شد رسانه رسمی قوه قضائیه این خبر را جعلی خوانده و تکذیب کرد. میزان نوشت؛ «طی ساعات گذشته برخی منابع نامشخص و بعضی چهره‌های حزبی نقل قولی مجعول را در مورد معاون اول دادستان کل کشور و فیلترینگ منتشر کرده‌اند؛ این درحالی است که حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری در حال حاضر معاون اول ندارد و چنین جمله‌ای نیز از ناحیه سایر معاونان بیان نشده است.» پس از تکذیب خبر فیلترینگ اینستاگرام تاجزاده در توئیتی نوشت: «از تکذیب شدن خبر فیلترینگ اینستاگرام استقبال می‌کنیم.»، اما برخی فعالان رسانه‌ای نسبت به رویکرد این فعال سیاسی موضع گرفته و واکنش وی به یک شایعه را دور از سواد رسانه‌ای دانستند.

واکنش به مسدود کردن صفحات ظریف
در پی تحریم وزیر امور خارجه کشورمان از سوی ایالات متحده چندی پیش بود که وزارت خارجه آمریکا در نامه‌ای به شرکت‌های توئیتر، فیسبوک و اینستاگرام اعلام کرد؛ فورا اقدام به مسدود سازی صفحات منتسب به محمدجواد ظریف کنند. در این راستا سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در مورد تلاش آمریکایی‌ها برای مسدود کردن حساب‌های کاربری وزیر امورخارجه در شبکه‌های اجتماعی اظهار داشت: وزیر امورخارجه به‌عنوان فرمانده و رئیس دیپلماسی کشور همواره مورد بغض و غضب کسانی بوده است که از شنیدن صدای ایران بیمناک بوده‌اند و به‌خاطر اثرگذاری عملی حضور دکتر ظریف در مجامع بین‌المللی و حضورش در شبکه‌های اجتماعی و روشنگری نسبت به سیاست‌های ایالات متحده معلوم بود که مورد بغض و نفرت آنها باشد. از این رو تصمیم گرفتند وی را تحریم و محدود کنند. سید عباس موسوی گفت: در صورت فشار مقامات آمریکایی به شبکه‌های اجتماعی برای محدود کردن ایشان این نشان‌دهنده میزان باور آنها به آزادی اطلاعات و آزادی بیان خواهد بود ولی باید در نظر داشته باشند، صدای حق همیشه طنین‌انداز خواهد شد و صدای آقای ظریف به‌عنوان رئیس دیپلماسی ایران قطعا به طور مقتضی به گوش جهانیان خواهد رسید.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید