فرارو/ متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

افشاگری درباره جلسات پنهانی امارات با اسرائیل و آمریکا درباره ایران در رسانه‌های آمریکایی، در شرایطی صورت گرفته است ابوظبی در چند ماه اخیر، در سیاست خارجی خود مقابل ایران و برخی کشور‌های دیگر، تجدیدنظر کرده است.

امارات، در اقدامی یکجانبه و بدون اینکه جنگ یمن به پایان برسد، نیرو‌های خود را از این کشور جنگ‌زده خارج کرد و سعودی‌ها را در یمن تنها گذاشت. به موازات عقب‌نشینی از یمن، امارات چندین هئیت سری و علنی به تهران اعزام کرد تا روابط با ایران را بهبود بخشد. به نظر می‌رسد که همین تحرکات امارات، موجب نگرانی اسرائیل و آمریکا شده است. از این رو، سناریوی اول این است که آمریکایی‌ها یا اسرائیلی‌ها، برای ایجاد بدگمانی در ایران نسبت به تلاش‌های ابوظبی برای بهبود روابط با تهران، جلسات سری را افشا کردند تا جلوی بهبودی مناسبات ایران و امارات را بگیرد.

در همین زمینه: افشای دیدارهای محرمانه امارات و اسرائیل درباره ایران

یک مقام سابق آمریکایی به وال‌ستریت ژورنال گفته است برایان هوک برای تشدید مواضع کشور‌های اروپایی و خاورمیانه علیه ایران، خواستار همیاری و کمک امارات و اسرائیل شده است. اما کانال‌های سری امارات با ایران، این مسئله را پیچیده کرده است.

همزمان با افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا در ماه‌های اخیر، امارات مواضع محتاطانه‌ای اتخاذ کرد و حتی از متهم کردن ایران به دست داشتن در انفجار نفتکش‌ها در بندر فجیره خودداری کرد. این در حالی است که آمریکایی‌ها ایران را به دست داشتن در این انفجار و وقایع دیگر در خلیج فارس متهم کردند؛ لذا احتمال می‌رود که آمریکا یا اسرائیل، به خاطر نگرانی از نزدیکی امارات به ایران جلسات پنهانی را افشا کرده‌اند. آنچه این سناریو را محتمل‌تر می‌کند، انتقاد تند یک روزنامه اماراتی از اسرائیل در روز‌های اخیر است. حبیب الصایغ، سردبیر روزنامه اماراتی «الخلیج» طی یادداشتی در این روزنامه، از روزنامه‌نگاران سعودی و دیگران که اخیرا به اسرائیل سفر کرده‌اند و خواستار عادی‌سازی روابط با اسرائیل شده بودند، به شدت انتقاد کرد. الصایغ نوشت: «اسرائیل دشمن واقعی و طبیعی ماست، همانگونه که دشمن برادران فلسطینی است.»

سناریوی دوم نیز این است که امارات در نزدیکی به ایران صادق نیست و دورویی می‌کند. از یک طرف به ایران نزدیک می‌شود و از طرف دیگر علیه آن توطئه می‌کند. چنین سناریویی دور ذهن نیست، اما بعید است که اماراتی‌ها همزمان با توطئه علیه ایران، بخواهند به این کشور نزدیک شوند. چرا که اگر چنین توطئه‌‎هایی افشا شوند، ممکن است روابط تهران و ابوظبی نه تنها بهتر نشود بلکه بدتر از قبل خواهد شد.
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

فناورد
فناورد آگهی