روزنامه جوان/ متن پیش رو در روزنامه جوان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

بعد از اینکه یک رسانه محلی در جبل‌الطارق گزارش داد نفتکش حامل نفت ایران، گریس۱ بعید است تا قبل از یک شنبه منطقه را ترک کند، دادگاه منطقه کلمبیای امریکا حکمی برای توقیف نفتکش ایرانی در منطقه جبل‌الطارق به همراه نفت خام آن صادر کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «جسی لیو» دادستان منطقه کلمبیا گفت که بر اساس شکواییه دولت امریکا، نفتکش گریس ۱ نفت خام آن و ۹۹۵ هزار دلار مشمول این توقیف می‌شوند. حکم دادگاه منطقه‌ای کلمبیا بر اساس اتهاماتی، چون نقض تحریم‌های سوریه از سوی ایران و حمایت خدمه کشتی از سپاه پاسداران است. رویترز گزارش داده است که خبرنگارش یک برگ از دادخواست دادگاه علیه این کشتی را دیده است. طبق ادعای طرف امریکایی در این دادخواست آمده که بازیابی پیام‌های ردوبدل شده میان خدمه کشتی نشان می‌دهد این نفتکش حامل اقلام ممنوعه از جمله تجهیزات الکترونیکی به سوریه بوده است و قرار بوده این تجهیزات در بندر بانیاس تحویل طرف سوری شود. این در حالی است که بار‌ها از سوی ایران اعلام شده است که مقصد کشتی سوریه نبوده است به خصوص که اصلاً هیچ بندری وجود ندارد که بتواند به نفتکشی در این کلاس خدمات ارائه دهد. بر اساس این گزارش با توجه به اینکه قرار است شش خدمه جدید ابرنفتکش گریس۱ تا پایان هفته (یک‌شنبه) وارد جبل‌الطارق شوند بعید است این کشتی تا آن زمان بتواند منطقه را ترک کند.

دیوان عالی جبل‌الطارق پنج شنبه (۲۴ مرداد) با نادیده گرفتن درخواست امریکا به آزادی نفتکش گریس۱ حکم داده بود. «آنتونی دادلی» قاضی دیوان عالی جبل‌الطارق درباره درخواست امریکا گفت: «الان [درخواست امریکا]پیش روی من نیست. هیچ درخواستی در ارتباط با نامه ایالات متحده [برای اجرای توافق قضایی متقابل]وجود ندارد.» نفتکش گریس ۱ که حامل نفت ایران بود ۱۳ تیر ماه سال جاری از سوی تفنگداران دریایی انگلیس در جبل‌الطارق توقیف شد. ایران این اقدام را راهزنی دریایی انگلیس خواند و خواستار رفع توقیف هر چه سریع‌تر آن شد. چندی بعد و در پی تداوم موضع لجوجانه لندن، یک نفتکش انگلیسی که تحت اسکورت ناو‌های انگلیسی قرار داشت، در تنگه هرمز به علت نقض قوانین بین‌المللی (ورود برعکس به تنگه) از سوی نیروی دریایی سپاه توقیف شد تا انگلیسی‌ها متوجه باشند که زمان زدن و در رفتن تمام شده است.

روز جمعه شاهد آن بودیم که نفتکش گریس ۱ ایران که حدود پنج هفته از سوی نیروی دریایی انگلیس در سواحل جبل‌الطارق توقیف شده بود تغییر مکان داد، اما مجدداً در نزدیکی جبل‌الطارق متوقف شد. کاپیتان کشتی که یک تبعه هندی است، در پی تهدید امریکایی‌ها از هدایت آن انصراف داده است و قرار است یک کاپیتان ایرانی به همراه پنج خدمه جایگزین وی شوند. امریکا تهدید کرده بود که به خدمه این نفتکش ویزا نخواهد داد. وکیل ناخدای نفتکش ایرانی به جیبرالتار کرونیکل گفته او خواهان پایان مأموریتش شده و می‌خواهد به خانه برگردد. روز جمعه نفتکش شروع به حرکت کرد و دود روشن شدن موتور از دودکش آن دیده شد، اما پس از مدتی متوقف شد و همچنان در سواحل جبل‌الطارق قرار دارد. به گزارش نورث وست هرالد هرگونه تأخیر در حرکت نفتکش گریس ۱ ایرانی که نام آن به آدریان دریا تغییر کرده است، می‌تواند فرصت‌های جدیدی را برای امریکا در راستای جلوگیری از حرکت آن فراهم کند.

نقش اساسی عراق در پایان بحران
رسانه‌های عراقی به نقل از «عبدالحسین الهنین» مشاور «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق نوشته‌اند که در جریان پایان بحران توقیف نفتکش ایرانی گریس ۱ بغداد یک بازیگر اصلی بوده و نقش اساسی ایفا کرد. مشاور نخست‌وزیر عراق گفت: عراق دوست همه طرف‌های این بحران است و همین امر آن را به عامل توازن مورد وثوق در روابط بین‌المللی تبدیل کرده است. وی گفت: این موضوع یکی از محور‌های گفت‌وگوی عبدالمهدی با حسن روحانی در سفر اخیر وی به تهران بوده است. منابع عراقی نوشتند که نخست‌وزیر عراق ماه گذشته میلادی پس از تماس تلفنی وزیر دفاع انگلیس با وی، در همین رابطه راهی تهران شده و با روحانی دیدار کرده بود.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

فناورد
فناورد آگهی