آرمان ملی/ متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

نایب‌‌رئیس اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای از جمع‌آوری آب‌معدنی‌های خارجی گران‌قیمت از سطح کشور خبر داد. در هفته‌های اخیر برخی فروشگاه‌های زنجیر‌ه‌ای به‌ویژه در شهر تهران، آب‌معدنی‌های وارداتی فرانسوی را به مبلغ ۵۰هزار تومان به فروش رسانده بودند. این در حالی‌ست که عرضه کالاهایی که مشابه داخلی دارند مجاز نیست. از سوی دیگر، رئیس مرکز اصناف و بازرگانان اعلام کرده است که تمامی واحدهای صنفی عرضه‌کننده کالا و خدمات، مکلف به درج قیمت روی کالاها و اعلام قیمت خدمات در محل کسب خود هستند.
پس از آنکه قیمت دلار تا سه برابر افزایش یافت، مواد غذایی وارداتی نیز به جرگه کالاهای لاکچری پیوستند. نکته اینجاست که بر اساس ماده 17 طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی مصوب بهمن 97، وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است ثبت سفارش کالاهای مصرفی و مصرفی با دوام خارجی دارای مشابه ایرانی که با کیفیت مناسب و به میزان کافی تولید شده باشد را تا پایان مدت قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ممنوع کرده و یا بر اساس ماده 22 قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور از موانع تعرفه‌ای و فنی جهت مدیریت واردات استفاده کند. با این حال اگرچه پس از بحران ارزی سال گذشته روند واردات کالای خارجی غیراساسی و دارای مشابه داخلی بسیار کاهش یافته است اما همچنان برخی کالاها به‌ویژه مواد غذایی خارجی از جمله مورد عجیب آب‌معدنی 50هزار تومانی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای دیده می‌شود.

ممنوعیت عرضه کالای لوکس غیرمجاز
نایب‌رئیس اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای با بیان اینکه عرضه برخی کالاهای لوکس با قیمت‌های بسیار بالا، ذهن مردم را مشوش می‌کند، در واکنش به عرضه محصولات لوکس خارجی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای که مشابه داخلی دارند گفت: فروشگاه‌های زنجیره‌ای مجاز نیستند کالاهای لوکسی که وارداتشان به کشور ممنوع است را عرضه کنند و در 95درصد فروشگاه‌های زنجیره‌ای، کالاهای لوکس مجاز هم عرضه نمی‌شود. منصور عالی‌پور افزود: البته با توجه به اینکه در حال حاضر قدرت تولید محصولات در داخل کشور افزایش یافته و عمده محصولات مورد نیاز در داخل تامین می‌شود، تلاش شده تا از محصولات داخلی حمایت شود. به گزارش تسنیم، او در واکنش به مجازبودن فروشگاه‌های زنجیره‌ای برای عرضه برخی محصولات لوکس و گران‌قیمت همچون شیرهای طعم‌دار وارداتی از کشورهای عربی نیز اظهار کرد: با توجه به شرایط اقتصادی امروز، ما نسبت به عرضه این محصولات حساسیت ویژه‌ای داریم و در مواردی نسبت به جمع‌آوری چنین کالاهایی از فروشگاه‌ها اقدام کرده‌ایم؛ در مورد آب‌معدنی فرانسوی نیز به سرعت تذکرات لازم را برای جمع‌آوری آن دادیم زیرا با وجود برندهای قدرتمند داخلی، دلیلی برای عرضه این برند خارجی وجود نداشت.

عدم درج قیمت جرم است
رئیس مرکز اصناف و بازرگانان و دبیر هیات عالی نظارت بر سازمان‌های صنفی کشور اظهار کرد: با هدف پیشگیری از فشار بر مصرف‌کنندگان و ایجاد آرامش در بازار، نظارت بر واحدهای صنفی در تمامی رسته‌های صنفی با کمک اصناف تشدید شده است. پیمان زندی تصریح کرد: یکی از عوامل شفافیت در بازار در شرایط فعلی، اطلاع‌رسانی به موقع و مناسب به مصرف‌کنندگان کالا و خدمات است از این رو تمام واحدهای صنفی مکلف به درج قیمت و رعایت قیمت‌های مصوب اعلامی مراجع ذی‌صلاح هستند و صدور فاکتور کالا و خدمات نیز الزامی‌ست. به گزارش تارنمای وزارت صمت، او با اشاره به مفاد ماده 15 قانون نظام صنفی گفت: افراد صنفی عرضه‌کننده کالا و خدمات مکلفند با الصاق برچسب روی کالا، یا نصب تابلو در محل کسب یا حرفه، قیمت واحد کالا یا دستمزد خدمات را به طور روشن و مکتوب و به صورتی که برای همگان قابل رویت باشد، اعلام کنند. زندی همچنین اظهار کرد: ماده 65 قانون نظام صنفی برای تخلفاتی همچون عدم درج قیمت، نصب‌نکردن برچسب قیمت بر کالا، ‌استفاده‌نکردن از تابلوی نرخ دستمزد خدمت در محل کسب یا حرفه یا درج قیمت به نحوی ‌که برای مراجعه‌کنندگان قابل رؤیت نباشد، جریمه نقدی تعیین کرده است.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

ديجيليت
ديجيليت آگهی