الف/ متن پیش رو در الف منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

به گزارش الف جنبش اسلامی نیجریه ، به رهبری شیخ زکزاکی، اعلام کرد به رغم ممنوعیت فعالیت، روز سه شنبه مراسم روز عاشورا در این کشور برگزار خواهد شد. این در حالی است که پلیس نیجریه نسبت به برگزاری این مراسم هشدار داده است.

پیشتر نیز محمد آدامو، سربازرس پلیس نیجریه خواستار دستگیری رهبران شناخته شده جنبش اسلامی در سراسر کشور شده است. وی نیروهای ویژه پلیس را مامور کرده است، تشکیلات جنبش اسلامی را برچیده و با فعالیت های این گروه در روز عاشورا مقابله کنند.

یکی از اعضای برجسته جنبش اسلامی نیجریه در مصاحبه با روزنامه نیجریه ای "ساندی پانچ" گفت اعضای این جنبش از تمام روستاها و شهرها در 19 ایالت و همچنین ابوجا، در مراسم روز عاشورا، گرامیداشت شهادت امام حسین (ع) شرکت خواهند کرد.
ابراهیم موسی، مدیر امور رسانه ای جنبش اسلامی نیجریه نیز با تایید این خبر گفت حرکت شیعیان برای حضور در مراسم عاشورا در بسیاری از شهرهای نیجریه آغاز شده است.

وی همچنین با بیان آنکه هیچ یک از رهبران و اعضای جنبش اسلامی قصد ندارند نیجریه را ترک و درخواست پناهندگی کنند، افزود ابراهیم زکزاکی رهبر جنبش عشق خود را به نیجریه ثابت کرده است. وی با بیان آنکه مراسم روز عاشورا همراه با آرامش برگزار خواهد شد، افزود:" ما به برادران شیعه خود در سراسر جهان پیوسته و سالروز شهادت امام حسین (ع) نوه پیامبر را گرامی خواهیم داشت. ما ترجیح می دهیم در نیجریه بمیریم تا اینکه آن را ترک کنیم، ما جنایتکار نیستیم. راهپیمایی ما روز سه شنبه در ابوجا و سایر شهرهای شمالی برگزار خواهد شد."

وی در پاسخ به این سوال که اگر پلیس مقابل آنها قرار گیرد چه واکنشی نشان خواهند داد، گفت:" اقدام ما آرام خواهد بود، به این دلیل زنان و کودکان هم به ما می پیوندند. لذا اگر هرگونه درگیری رخ دهد، تقصیر دولت خواهد بود."

موسی گفت:" ما آماده ایم جانمان را قربانی کنیم، همان طور که امام حسین (ع) در کربلا شهید شد. ما قصد جنگ نداریم، فقط می خواهیم مراسم عزاداری برگزار کنیم، که یک مناسبت جهانی است." این در حالی است که سخنگوی پلیس نیجریه، فرنک ام بی ای، در پاسخ به سوالی درباره واکنش پلیس به برپایی مراسم روز عاشورا گفت این مساله را علنی نخواهد کرد اما " به آنها اجازه دهید مراسم را برگزار کنند و خواهید دید که واکنش پلیس چه خواهد بود."

دولت فدرال نیجریه، جنبش اسلامی را در 30 ژولای 2019 غیرقانونی اعلام کرد.

به دنبال سفر کوتاه مدت اخیر شیخ زکزاکی به هند برای درمان پزشکی، که با کارشکنی دولت نیجریه بی نتیجه ماند، دولت ابوجا رهبر جنبش اسلامی را به تلاش برای دریافت پناهندگی از هند متهم کرد. در حمله ارتش نیجریه به طرفداران شیخ زکزاکی در دسامبر 2015، صدها نفر از اعضای جنبش اسلامی کشته شدند. شیخ نیز در این حمله از ناحیه یک چشم نابینا شد و یک بازوی وی نیز از کار افتاد.

دادگاه فدرال نیجریه در سال 2016 به آزادی شیخ زکزاکی و همسرش از زندان رای داد و خواستار پرداخت غرامت به آنها شد. اما دولت این حکم را اجرا نکرده است. نیجریه مدعی است، شیخ قصد داشته است فرماندهان ارشد نظامی این کشور را ترور کند.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید