صبح نو/ متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

بعد از سرنگونی پهپاد «گلوبال هاوک» به‌دست سامانه ایرانی سوم خرداد، حال دیگر آوازه تسلیحات ایران جهانی شده و مشتری پیدا کرده است؛ همچنان‌که یکی از رسانه‌های روسی گزارش داد سوریه به‌دلیل کارایی کم «اس ۳۰۰» روسیه، در نظر دارد از ایران سامانه پدافندی «باور۳۷۳» را بخرد. وبگاه Avia.Pro روسیه که اخبار هوانوردی را دنبال می‌کند، گزارش داد: «سوریه تصمیم گرفته است که به‌جای اس ۳۰۰ روسیه، سامانه «باور۳۷۳» ایران را بخرد». این رسانه روس در گزارش خود نوشت: «با اینکه بیش از یک سال از تحویل اس ۳۰۰ به سوریه می‌گذرد، این سامانه پدافند هوایی کارایی ناامید‌کننده‌ای از خود نشان داده است؛ به‌همین‌دلیل، سوریه در نظر دارد سامانه باور۳۷۳ ایران را بخرد».
وبگاه «Avia.Pro» این خبر را به‌نقل از خبرنگاران سوری منتشر کرده است؛ خبرنگارانی که منبع اصلی خبرشان را «یکی از منابع ارتش سوریه» اعلام کرده‌اند. در این گزارش ادعا شده است در یک سالی که از تحویل اس ۳۰۰ روسیه به سوریه گذشته است، هرگز از این سامانه برای دفع حملات استفاده نشده است. طبق گفته «برخی منابع» استنادی این وبگاه، دلیل اولیه استفاده‌نکردن از اس ۳۰۰ در سوریه به‌رغم حملات متعدد یک سال اخیر رژیم صهیونیستی، آن است که این سامانه هواپیماهای اسرائیلی را نمی‌بیند.
البته، برخی دیگر از منابع به Avia.Pro گفته‌اند دلیل استفاده‌نکردن از اس ۳۰۰ در سوریه برای مقابله با حملات اسرائیل، «موضع خاص روسیه» بوده است. تاکنون مقام‌های سوریه و ایران اظهارنظری درباره فروش باور۳۷۳ و خبر این وبگاه روسی را تأیید یا تکذیب نکرده‌اند. سامانه پدافندی «باور۳۷۳» ۳۱مرداد و همزمان با روز صنعت دفاعی با حضور رییس‌جمهوری ایران به‌طوررسمی رونمایی شد. این خبر را در حالی رسانه‌های روسی منتشر می‌کنند که اخیرا بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، در آستانه برگزاری انتخابات سراسری در فلسطین اشغالی با ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، در شهر «سوچی» دیدار کرد و این دیدار دستاورد چندانی برای نتانیاهو به‌همراه نداشت؛ چراکه در تلاش بود روابط ایران، روسیه و سوریه محدودتر شود.

گفته می‌شود نتانیاهو ابتدا از این دیدار خواسته‌ای کاملا متفاوت داشت. او خواستار برگزاری دیدار سه‌جانبه‌ای میان مشاوران امنیت داخلی روسیه، اسرائیل و آمریکا با حضور خودش، ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا بود. این خواسته او به‌دلیل امتناع پوتین از همکاری ناکام ماند. 

فرانسه: موشک‌های ایرانی را باید جدی گرفت
خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی متفاوت، توان نظامی و موشکی ایران را ستود و عنوان کرد: ساقط‌کردن پهپاد پیچیده آمریکا نشان داد موشک‌های ایرانی را باید جدی گرفت. این گزارش می‌افزاید: ساقط‌شدن «هواپیمای بدون سرنشین پیچیده آمریکا» که اخیرا با یک موشک ایرانی شکل گرفت، ثابت کرد سامانه دفاع هوایی ایران می‌تواند مشکل بزرگی به سیطره توان هوایی آمریکا در منطقه تحمیل کند.
«بکا واسر، تحلیلگر اندیشکده معتبر «رند»، در‌این‌باره می‌گوید: ساقط شدن این پهپاد نشان داد ایران در حال رونمایی قابلیت خود و ارسال پیامی برای ایالات متحده است. این کارشناس غربی درادامه تحلیل خود به خبرگزاری فرانسه گفت: «اگر درست باشد، خیلی مهم است؛ چراکه این قابلیت تولیدی داخلی است و ایران توانسته آن را بسازد و همچنین می‌تواند آن را دراختیار بازوهای منطقه‌ای خود قرار دهد که تهدیدی برای آمریکا و شرکایش در منطقه هستند.»
براساس گزارش «میلیتاری بالانس»، ژورنال سالانه مؤسسه مطالعات استراتژیک آمریکا، ایران 32 سامانه از سیستم دفاع هوایی اس 300 روسی را نیز دراختیار دارد که از سال 2016 تاکنون، دراختیار این کشور قرار داده شده است. این‌ها تهدیدات جدی به‌شمار می‌روند. خبرگزاری فرانسه درادامه گزارش خود آورده است: علاوه‌بر‌این‌ها، جمهوری اسلامی ایران سیستم‌های موشکی از نوع ایرانی را هم توسعه داده است؛ ازجمله موشک‌های باور373، سام طبس و سام رعد که به‌صورت منظم در رژه‌های نظامی این کشور نمایش داده می‌شوند. این گزارش افزود: سپاه پاسداران می‌گوید پهپاد آمریکایی را با سامانه سوم خرداد منهدم کرده که نسخه‌ای از موشک سام رعد است.

مدیر صنایع الکترونیک ایران: رادار 373 بیش از ۱۰ هزار اِلِمان دارد
امیر سرتیپ شاهرخ شهرام، مدیرعامل سازمان صنایع الکترونیک ایران، همزمان با رونمایی سامانه باور373 که اخیرا صورت گرفت، درباره این سامانه عنوان کرد: این سامانه با‌توجه‌به نیاز کشور به پدافند دفاعی با برد بالا طراحی و ساخته شد و با‌توجه‌به اینکه تنفیذ ساخت این سامانه از سوی رهبر معظم انقلاب و با میلاد پیامبر اکرم؟ص؟ همزمان شد، عدد ۳۷۳ عدد ابجد پیامبر اکرم؟ص؟ است و کلمه «باور» هم به تبرک از کلام مقام معظم رهبری مبنی‌بر «خودباوری» نام‌گذاری شد.
وی ادامه داد: با‌توجه‌به افزایش تهدیدات، به سامانه‌ای قوی‌تر از اس ۳۰۰ نیاز داشتیم؛ از‌این‌رو، سامانه باور۳۷۳ طراحی و ساخته شد. امیر سرتیپ شهرام افزود: این سامانه در‌مقایسه‌با سامانه اس ۳۰۰ از برد ردگیری، کشف و برد درگیری و قدرت جنگندگی و کشندگی بیشتری برخوردار است. معاون وزیر دفاع با بیان اینکه این سامانه ابرسامانه است و زیرسامانه‌هایی همراه خود دارد و متحرک است، گفت: یک رادار جست‌وجو دارد که بیش از ۳۲۰ کیلومتر برد دارد و یک رادار ردگیر با بیش از ۲۵۰ کیلومتر برد دارد و با دقت بسیار زیاد هدف را دنبال
می‌کند.
امیر سرتیپ شهرام افزود: این سامانه بیش از ۱۰ هزار اِلِمان (چشم مرکب) دارد که هریک، یک رادار محسوب می‌شود. وی با بیان اینکه این سامانه در مقابله با موشک‌های بالستیک کاربرد دارد، اضافه کرد: سامانه موشکی باور373 از سامانه «پاتریوت» آمریکا بسیار برتر است. معاون وزیر دفاع گفت: سامانه موشکی «تاد» بیشتر سامانه مراقبتی است و خانواده سامانه باور373 در کلاس بالاتر از آن است که پس از آزمایش موفق سامانه، خط‌تولید آن با نگاه توسعه و تحقیق، عملیاتی و محقق می‌شود. مدیرعامل سازمان صنایع الکترونیک ایران با بیان اینکه لبه تکنولوژی دنیا در حوزه لیزر برای سامانه‌های دفاعی در دست نیروهای مسلح و وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران است، گفت: در موضوع ماهواره و ماهواره‌بر جزو 10 کشور مطرح جهان هستیم.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید